فرار مالیاتی نیمی از اصناف و مشاغل
فرار مالیاتی نیمی از اصناف و مشاغل

سبحانیان با اشاره به سهم پایین مشاغل و اصناف در کل مالیات وصولی کشور، خاطرنشان کرد: از مجموع ۷۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات مصوب سال جاری، تنها ۳۰ هزار میلیارد تومان سهم اصناف و مشاغل است.

در جلسه شورای اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی، سید محمدهادی سبحانیان به عنوان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با بیان اهمیت وصول منابع و تطبیق نظام مالیاتی در یک دوره مهم و تاریخی، اظهار نمود: وصول مالیات و پیشگیری از اختلال در محیط کسب و کار و احترام به مودیان، دو راهبردی است که همزمان در سازمان امور مالیاتی پیگیری می‌شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را یکی از قوانین مترقی کشور برای اجرای شفافیت در اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: اجرای کامل این قانون حکمرانی اقتصادی کشور را متحول خواهد کرد.

نظام مالیات در مسیر تحول قرار گرفته است

وی شایعات و شبهات شکل گرفته در روزهای اخیر راجع به موضوع مالیات را جنگ ادراکی علیه تحقق تحول در نظام مالیاتی خطاب کرد و گفت: کسانی که ساله در حوزه نظریه‌پردازی و کارشناسی می‌گفتند نباید پول فروش نفت را در هزینه‌های جاری کشور استفاده کرد، امروز که مالیات در مسیر تحول قرار گرفته است و سهم آن در بودجه عمومی دو برابر نفت شده است، همان افراد در جبهه مقابل تحول نظام مالیاتی ایستاده‌اند.

سبحانیان با اشاره به سهم پایین مشاغل و اصناف در کل مالیات وصولی کشور، خاطرنشان کرد: از مجموع ۷۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات مصوب سال جاری، تنها ۳۰ هزار میلیارد تومان سهم اصناف و مشاغل است.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: هم اکنون بیش از ۵۰ درصد اصناف و صاحبان مشاغل، مالیاتشان صفر شده و حدود ۹۰ درصد از مالیات این بخش، زیر ۲۰ میلیون تومان محاسبه شده است و به صورت میانگین اصناف، حدود ۶ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کنند.

در سامانه مودیان، اصل بر صحت ادعای مودی است

وی تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی در قبال قوانین جدید، تکالیفی برعهده دارد که باید به نحو احسن انجام دهد و مهم‌ترین آنها قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان است که از اول دی ماه لازم‌الاجرا شده و انتظار این است همه اجزای سازمان به‌ویژه همکاران حوزه حقوقی ضمن اشراف کامل، در اجرای دقیق آن همت گمارند.

سبحانیان ادامه داد: در پارادایم پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان بر خلاف پارادایم سنتی نظام مالیاتی، اصل بر صحت ادعای مودی است و هر چه مودیان مالیاتی اعلام می‌کنند از طرف سازمان امور مالیاتی پذیرفته می‌شود، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه خود را مکلف به بهبود فضای کسب و کار می‌دانیم، بیان کرد: باید رویه‌های ساری و جاری در نظام مالیاتی به‌گونه‌ای ترسیم شود که شرایط برای فعالان اقتصادی پیش‌بینی پذیر باشد.

برخی مقابل تحقق رویای دیروزشان در مالیات ستانی، سنگ‌اندازی می‌کنند

مهدی محمدی، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در ادامه با تشریح برخی از توفیقات نظام مالیاتی در سال‌های اخیر، گفت: علی‌رغم این موفقیت‌ها، هیچ دوره‌ای اراده‌ای این‌چنین برای هجمه رسانه‌ای و خبری در مقابله با نظام مالیاتی وجود نداشته است.

وی با اشاره به جایگزینی درآمدهای مالیات به جای درآمدهای نفتی در بودجه، بیان داشت: متأسفانه برخی مقابل تحقق رویای دیروز خودشان در مالیات ستانی، سنگ‌اندازی می‌کنند که این وظیفه همه رسانه‌ها و بالاخص روابط عمومی‌های مجموعه وزارت اقتصاد را برای اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی مالیاتی سنگین‌تر می‌کند.

 

 

منبع:

ایرنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]