خبر فوری اول صبح/ افزایش ۲۵ درصدی حقوق بازنشستگان تصویب شد
خبر فوری اول صبح/ افزایش ۲۵ درصدی حقوق بازنشستگان تصویب شد

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران از افزایش حقوق ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح خبر داد.

به گزارش نبض بازار؛ باتوجه به کش‌مکش‌های فراوان بالاخره افزایش حقوق بازنشستگان به نتیجه رسید، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران در این باره گفت: حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بر مبنای مصوبه شورای عالی کار پرداخت می‌شود.

تصویب افزایش حقوق بازنشستگان با شرایط خاص و براساس جدولی طراحی شده اجرایی می‌شود. بنا بر پیگیری‌های انجام شده و قول‌هایی که مسئولان سازمان تامین اجتماعی داده‌اند، ان‌شاءالله افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان عملیاتی می‌شود. بر همین اساس حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بر مبنای مصوبه شورای عالی کار (افزایش ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح) پرداخت می‌شود.

بنابر پیگیری‌های صورت گرفته قرار است مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود. وی تصریح کرد:بر اساس جدول طراحی شده، حقوق بازنشستگان هر ماه از بیستم بر اساس حروف الفبا به حسابشان واریز خواهد شد. شایعاتی مبنی بر افزایش حقوق کارگران در نیم سال دوم مطرح شده که هنوز از سوی دولت اقدام نگرفته است.

سقف معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده برای حقوق و دستمزد در کنار میزان افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان نشان می‌دهد که دولت در این بخش سیاست انقباضی را مد نظر قرار داده است. در حالی که نرخ تورم بالاتر از ۴۵ درصد است. میزان افزایش حقوق برای شاغلان ۱۸ درصد و برای بازنشستگان بیست درصد پیش بینی شده است. میزان افزایش حقوق کارکنان همواره سیگنالی مهم برای میزان افزایش حقوق کارگران محسوب می‌شود. به عبارت دیگر پیش‌بینی‌ها بر این نکته استوار است که میزان افزایش حقوق کارگران به رغم رشد بالای تورم چیزی در همین حدود خواهد بود.

دولت از افزایش حقوق کارگران در نیمه دوم سال نیز طفره رفته و با اغاز سومین ماه از فصل پاییز هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است. در این میان میزان معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده برای حقوق و دستمزد تفاوتی با سال گذشته ندارد و سقف معافیت مالیاتی سالانه ۱۲۰ میلیون تومان و ماهانه ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید متناسب با نرخ تورم حقوق‌ها را افزایش دهیم، گفت:در زمینه حقوق کارمندان در بودجه، پیشنهاد اصلاحی ارائه خواهیم داد.

سید سلمان ذاکر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به صحبت‌های وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان و ۱۸ درصدی حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: دولت به دنبال کاهش تورم در اقتصاد کشور است و البته این موضوع الزاماتی دارد. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رکود اقتصادی ایجاد شده در کشور، بیان کرد: به واقع قدرت خرید افراد با حقوق ثابت کاهش پیدا کرده است لذا ما باید قدرت خرید مردم را بالا برده و متناسب با نرخ تورم حقوق‌ها را افزایش دهیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می‌رسد که سفره مردم همچنان کوچک است، تاکید کرد: درآمد دهک‌های پائین جامعه همچنان کفاف امور معیشتی آن‌ها را نمی‌دهد و گلایه‌های زیادی در این بخش وجود دارد، بنابراین باید در این موضوع تدابیری اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه ما می‌توانیم در زمینه حقوق کارمندان در بودجه، پیشنهاد اصلاحی ارائه دهیم، بیان کرد: پیرو این پیشنهاد می‌توانیم حذف افزایش حقوق ۱۸ درصدی کارمندان را مطرح کرده و آن را به ۲۰ درصد برسانیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته شاید این موضوع بار مالی داشته باشد، اما دولت باید این موضوع را بداند که هر موضوعی برای مردم هر چقدر هم بار مالی داشته باشد، ارزش دارد. چراکه دولت برای مردم است و ما نباید فکر کنیم که اگر برای مردم هزینه می‌کنیم، ضرر کرده ایم.

زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه گفت: بر اساس مصوبه مجلس در برنامه هفتم توسعه، میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به این صورت است که اگر شخصی هنگام بازنشستگی به عنوان مثال حقوقش ۵ برابر حداقل حقوق همان سال بوده، باید هم اکنون نیز حقوقش ۵ برابر حداقل حقوق سال جاری باشد. مثلا شخصی که سال ۹۶ که حداقل حقوق یک میلیون تومان بود با حقوق ۳ میلیون تومانی یعنی ۳ برابر حداقل حقوق بازنشسته شده است امسال که حداقل حقوق ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است باید ۳ برابر آن یعنی حداقل ۲۳ میلیون تومان دریافتی داشته باشد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]