واریزی ویژه برای بازنشستگان از خرداد ماه / دولت بدهی خود را پرداخت
واریزی ویژه برای بازنشستگان از خرداد ماه / دولت بدهی خود را پرداخت

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از تأیید قانون برنامه هفتم توسعه توسط شورای نگهبان، اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از ماه خرداد آغاز خواهد شد.

رحیم زارع، نماینده آباده و منتخب دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد که پس از تصویب برنامه هفتم توسعه توسط شورای محترم نگهبان، تاریخ اجرای حکم بازنشستگی تغییر خواهد کرد و از ابتدای فروردین اقدام به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان خواهند نمود.

وی با اشاره به اینکه بار مالی همسان سازی در بودجه ۱۴۰۳ گذاشته شده تصریح کرد: طبق توافق مقررشد ۱۳۰هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۳ پرداخت شود و این سازمان متناسب سازی بازنشستگان خود را انجام دهد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت:بر مبنای توافقات از خرداد ماه همسان سازی بازنشستگان انجام خواهد شد و از ابتدای فروردین مبالغ محاسبه شده و در خرداد پرداخت می شود.

صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اظهار داشت: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و سایر صندوق‌های تحت پوشش وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی اجرا، اعمال و پرداخت شده است. اما برای همسان‌سازی، تامین منابع لازم است.

وی ادامه داد: مجلس مبالغی را برای ما در نظر گرفته است که نیازمند زمان است، اما هرچه که پرداخت شود هم در صندوق بازنشستگی و هم در سازمان تامین اجتماعی عملیاتی و اجرا خواهد شد.

هفته گذشته احکام حقوقی جدید برای بازنشستگان تامین اجتماعی صادر شده و در سامانه مربوطه بارگذاری شده است.

بازنشستگان می‌توانند با مراجعه به سامانه، احکام حقوقی خود را رویت یا دریافت کنند؛ این احکام پس از اعمال افزایش مستمری ابلاغی دولت صادر شده است.

پرداخت مستمری اردیبهشتِ بازنشستگان نیز به ترتیب الفبا تا آخرین روز ماه ادامه خواهد داشت.

داود منظور روز، یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳، در جریان برنامه پاسخگویی سازمان برنامه و بودجه به درخواست‌ های مردمی، برای سومین بار در مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری حاضر شد و به پیام‌ها، نظرات، ایده‌ها و شکایات مخاطبان پاسخ داد.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از خردادماه اجرایی می‌شود

در ادامه معلمی بازنشسته از قم سوالاتی درباره زمان اجرای احکام همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان مطرح کرد، که منظور در این باره گفت: وظیفه ما در دولت این است که معیشت بازنشستگان را بهبود بخشیم. دولت در لایحه بودجه سال گذشته این پیش‌بینی را داشت که منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین شود.

وی افزود: منابع افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اختصاص خواهد یافت. بنا داریم که در گام اول ۴۰ درصد همسان‌سازی را انجام دهیم.

منظور با تاکید بر اینکه جداول بودجه تا آخر اردیبهشت ماه از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام خواهد شد، گفت: براساس زمانبندی طراحی شده در قانون، احکام همسان‌سازی ان‌شالله از خرداد ماه اجرا و البته معقوقات دو ماه نخست سال نیز پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت همواره همکاری نزدیکی با نمایندگان مجلس در کمیسیون‌های مختلف داشته است و می‌توان همکاری بین دولت سیزدهم و مجلس یازدهم را از بهترین همکاری‌های بین قوه مقننه و قوه مجریه نام برد.

داوود منظور با تبریک به نمایندگان منتخب در مجلس دوازدهم، تصریح کرد: باعث افتخار ماست که با نمایندگان مردم در کمیسیون‌های مختلف مذاکرات خود را آغاز کنیم چرا که ما دستورکارهای مشترک زیادی داریم که باید دنبال کنیم.

منظور افزود: مسئله معیشت مردم از اولویت‌های دولت و مجلس شورای اسلامی است؛ در سه سال گذشته با همکاری دولت و مجلس ابتکارات خوبی در این زمینه صورت گرفته است از جمله طرح کالابرگ الکترونیک، افزایش پرداخت‌های معیشتی، پرداخت کمک هزینه معیشتی به زنان سرپرست خانوار، حمایت‌هایی که دولت از کودکان دچار سوء تغذیه انجام می‌دهد که مجموعه کاملی از پرداخت‌های رفاهی و معیشتی است که در دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری مجلس جدید این ابتکارات بازنگری و کامل‌تر شود و تاکید کرد: اطمینان داریم که نمایندگان مجلس نیز با شور و حرارتی که دارند به دولت در اجرای هرچه بهتر این اقدامات کمک خواهند کرد.

 

 

 

منبع:

مهر

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]