رکورد تاریخی دولت در کاهش نرخ بیکاری / مبلغ کالابرگ افزایش می یابد؟
رکورد تاریخی دولت در کاهش نرخ بیکاری / مبلغ کالابرگ افزایش می یابد؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که احتمال افزایش مبلغ کالابرگ الکترونیکی وجود دارد. صولت مرتضوی اظهار داشت: طرح کالابرگ الکترونیکی با استقبال قابل توجهی روبرو شده و در حال حاضر در دستور کار برای افزایش مبلغ آن قرار داریم.

صولت مرتضوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص طرح کالابرگ‌ الکترونیکی گفت: طرح کالابرگ الکترونیکی که به عنوان فجرانه دولت سیزدهم آغاز شده، با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم روبرو شده است. این طرح که برای حدود ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در نظر گرفته شده تاکنون بدون ایراد قابل توجهی اجرا شده و از این بابت جای بسی خوشبختی است.

مرتضوی در ادامه با اشاره به برخی طرح‌های مشابه که در گذشته اجرا شده و به نتیجه نرسیده بودند گفت: طرح کالابرگ الکترونیکی به دلیل برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از زیرساخت‌های مناسب، توانسته به خوبی اجرا شود و در حال حاضر در حال بررسی برای افزایش مبلغ آن هستیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص زمان اجرای این طرح نیز گفت: زمان اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی به هیچ وجه به تعویق نخواهد افتاد و در حال حاضر در حال انجام اقدامات لازم برای افزایش مبلغ آن هستیم.

وزیر کار یادآور شد: ما سه ماه پیاپی تجربه کردیم پیشرفت ۹۰ درصدی داشتیم و ۲۳۰ هزار فروشگاه را در سراسر کشور ساماندهی به صورت برخط ساماندهی کردیم الان با همه فروشگاه ها تسویه حساب شده است و یک ریال بدهی نداریم در مورد تداوم آن کارگروهی با ریاست معاون اول ریاست جمهوری تشکیل شده است.

داریم بررسی می کنیم به چه سبکی در چارچوب قانون با تامین منابع لازم این طرح را ادامه دهیم هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است امیدوارم تصمیمی که گرفته می شود خیر باشد و به نفع مردم باشد البته مردم هم اقبال خوبی داشتند جامعه هدف ما مخصوصا دهک های ۱ تا ۴ استقبال ۹۵ درصدی داشتند.

وی افزود: در خصوص اعتبارات کالابرگ‌های الکترونیکی باید بگویم که  هنوز جداول آن کامل نشده است و البته قرار است که بخشی از این فرآیند را به روش‌های دیگری انجام دهیم و شیوه‌های مختلفی را برای کمک به دهک‌های کم درآمد جامعه در نظر بگیریم.

مرتضوی گفت: زمان اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در آینده به تاخیر نمی‌افتد البته امیدواریم مبلغ همان ۲۲۰ هزار تومان  نباشد و بتوانیم مبلغ را افزایش دهیم.

وزیر کار نرخ بیکاری در ۷ استان را زیر ۷ درصد اعلام کرد و گفت: دولت در کاهش نرخ بیکاری رکورد تاریخی را ثبت کرد و عزم دولت بر این است که بتوانیم نرخ بیکاری را همواره کاهش دهیم. این شیوه های مختلف دارد، یکی فعال سازی بنگاه‌های بزرگ و به ظرفیت اسمی رساندن آنهاست .اقدام دیگر تقویت طرح های توسعه ای بنگاه های بزرگ است. باید بنگاه‌های بزرگ راکد فعال شود.

وی با اشاره به اصلاح قانون بیمه بیکاری یادآور شد: بخشی از کارگران مشمول این قانون نمی شدند از جمله کارگرانی که در مناطق آزاد کار می کردند و تابع قوانین و ضوابط خاص خود بودند، ما این افراد را اضافه کردیم و از سوی دیگر کسانی که بیمه بیکاری و از کار افتادگی می گرفتند امکان بازگشت به کار در کارگاه دیگر سخت بود ترتیباتی را ایجاد کردیم تا فرایندها اصلاح شود و کارگران بتوانند به بازار کار برگردند.

واکنش‌ها به طرح کالابرگ الکترونیکی

مرتضوی در مورد اعتراضات برخی کارگران به این طرح نیز گفت: “طبیعی است که هر طرحی موافق و مخالف دارد، اما اکثریت جامعه کارگری با پیشنهادات ما موافق هستند.”

با وجود این به نظر می‌رسد برخی از کارگران همچنان نسبت به این طرح دلواپسی دارند و خواستار تجدید نظر در آن هستند.

جمع‌بندی

طرح کالابرگ الکترونیکی با وجود چالش‌هایی که داشته تاکنون با اقبال قابل توجهی از سوی مردم، خصوصاً دهک‌های پایین جامعه، روبرو شده است.

با توجه به صحبت‌های وزیر کار، به نظر می‌رسد دولت مصمم به ادامه این طرح و رفع مشکلات موجود در آن است. همچنین احتمال افزایش یارانه‌ها نیز وجود دارد که می‌تواند خبر خوبی برای مشمولان این طرح باشد.

منبع:

ایلنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]