نواختن زنگ هفته جهانی سرمایه گذار / برنامه های بورس تا پایان سال اعلام شد
نواختن زنگ هفته جهانی سرمایه گذار / برنامه های بورس تا پایان سال اعلام شد

مهم ترین برنامه های سازمان بورس در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ توسط مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شد. از مهم ترین این برنامه ها می توان به تعیین تکلیف متوفیان سهام عدالت اشاره کرد.

مجید عشقی در مراسم نواختن زنگ هفته جهانی سرمایه گذار گفت: امسال هفتمین دوره برگزاری کمپین جهانی سرمایه‌گذار با راهبری آیسکو بوده و سومین بار است که سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در کمپین شرکت می‌کند.

وی افزود: شعار منتخب سازمان بورس و اوراق بهادار ایران برای کمپین امسال هفته جهانی سرمایه‌گذار، «سرمایه‌گذار آگاه درک درستی از رفتار انواع دارایی در شرایط تورمی پایدار داشته واز تاثیر تورم بر میزان جذابیت آنها مطلع است» است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: علت انتخاب این شعار، آگاهی‌رسانی و آموزش به سرمایه‌گذار خرد در خصوص انتخاب استراتژی‌های مناسب سرمایه‌گذاری در بورس در شرایطی است که تغییرات ناگهانی و شدید قیمت دارایی‌ها در بازار اوراق بهادار، سرمایه‌گذار را در مواجهه با ریسک‌های شدید مالی قرار می‌دهد.

برنامه های بورس در نیم سال دوم

مهم ترین برنامه های سازمان بورس در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ توسط مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شد. از مهم ترین این برنامه ها می توان به تعیین تکلیف متوفیان سهام عدالت اشاره کرد.

مجید عشقی گفت: به منظور حمایت از حقوق سرمایه‌‎گذاران اقداماتی چون توجه ویژه به ابزارهای سرمایه‌گذاری در مسکن، صندوق‌های املاک و مستغلات، پیش فروش متری (سلف مسکن) و گواهی سپرده کالایی (سیمان، فلزات و …)؛ افزایش کیفیت خدمات  به سرمایه‌گذاران، رقابتی شدن نهادهای مالی با جهش در صدور مجوزها (مجوز کارگزاری پس از ۱۳ سال)، اتصال به درگاه صدور مجوزهای دولت کاهش مدت زمان واریز سود سهامداران از ۸ ماه به ۴ ماه و واریز سودهای رسوبی صورت گرفت.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با اقدامات صورت گرفته سازمان در راستای تحقق برنامه راهبردی بازار سرمایه گفت: از جمله این اقدامات می توان به ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار اشاره کرد که در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون، شورا و سازمان با ترکیب وظایف و اختیارات مندرج در این قانون بوده است.

وی به تدوین برنامه راهبردی بازار سرمایه از سوی هیات مدیره جدید اشاره کرد و اظهار داشت: اولین اقدام هیات مدیره جدید، تدوین برنامه راهبردی بازار سرمایه در مهر ۱۴۰۰ بود که این برنامه با توجه به شرایط بازار در سال ۱۴۰۲ به روزرسانی شد.

عشقی در ادامه به ۳ هدف اصلی در برنامه راهبردی سازمان بورس اشاره کرد و افزود: حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران با تاکید بر منافع بلندمدت، ارتقای اثربخشی و کارایی نظام نظارتی (نظارت هوشمند و پیشگیرانه) و همچنین تسهیل گری در تامین مالی، تشکیل سرمایه و مدیریت ریسک از جمله اهداف بوده است.

رئیس سازمان بورس عنوان کرد: به منظور حمایت از حقوق سرمایه‌‎گذاران نیز اقداماتی چون توجه ویژه به ابزارهای سرمایه‌گذاری در مسکن، صندوق‌های املاک و مستغلات، پیش فروش متری (سلف مسکن) و گواهی سپرده کالایی (سیمان، فلزات و …)؛ افزایش کیفیت خدمات به سرمایه‌گذاران، رقابتی شدن نهادهای مالی با جهش در صدور مجوزها (مجوز کارگزاری پس از ۱۳ سال)، اتصال به درگاه صدور مجوزهای دولت کاهش مدت زمان واریز سود سهامداران از ۸ ماه به ۴ ماه و واریز سودهای رسوبی (حق‌الناس) صورت گرفت.

عشقی درباره اقدامات سازمان در راستای ارتقای اثربخشی و کارایی نظام نظارتی گفت: طراحی نسل جدید الگوریتم‌ها و هشدارهای نظارتی (بورس‌بان)، اجرای بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی کشور پس از ۱۳ سال (افشای تخلفات مدیران بازار سرمایه)، افزایش نظارت مردمی و حمایت از گزارشگران ناهنجاری (سوت‌زنی) و ارائه پاداش نقدی (بیش از ۳۰۰ میلیون تومان در اولین پاداش‌های پرداخت شده)، کاهش قابل توجه زمان رسیدگی‌ به تخلفات بازار سرمایه به کمتر از ۶ ماه (قبلاً بیش از یکسال بوده است) و بازنگری دستورالعمل حاکمیت شرکتی و بسط دامنه شمول آن برای کلیه ارکان و نهادها و ناشران از جمله این اقدامات بوده است.

وی اضافه کرد: تهیه و ارسال محتواهای ترویجی متعدد، اصلاح فرم‌های افشای اطلاعات ناشران، اصلاح چک لیست حسابرسین، آموزش مرحله اول: ۱۶ ساعت برای هیات مدیره و ۳۵۰ ناشر و همچنین آموزش مرحله دوم: ۲۳ مهر برای سهامداران عمده از دیگر اقدامات سازمان بوده است.

رئیس سازمان بورس خبر داد: سال گذشته بیش از ۳۶ میلیون سود رسوبی واریز و در ۶ ماهه امسال ۱۲ میلیون نفر سود رسوبی دریافت کردند.

در تلاشیم به زودی نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت بازگشایی شود

مجید عشقی در خصوص بسته بودن سهام عدالت استانی گفت: سهام عدالت منافع ۵۰ میلیون نفر را شامل می‌شود.قطعا در شرایطی که اعضای هئیت مدیره سهام عدالت استانی انتخاب نشده باز شدن نمادهای استانی منفعت آنچنانی نداشت و صرفا باعث ضرر به دارایی سهامداران می‌شد که اکنون لطمه‌ای وارد نشده است.

وی افزود: اتفاقا از زمانی که سهام عدالت استانی بسته شده است نوسان مثبت داشته اما در تلاشیم با همراهی همه اعضای شورا و کسانی که در برگزاری مجامع دخیل هستند به زودی سهام عدالت استانی بازگشایی شود.

برنامه سازمان بورس برای کاهش زمان افزایش سرمایه

رئیس سازمان بورس در خصوص اقدامات سازمان بورس در رابطه با بحث افزایش سرمایه گفت: بحث افزایش سرمایه در بازار سهام دو مرحله‌ دارد، یک بخش در اختیار سازمان بورس هست مثل حق تقدم و موافقت اصولی اما بخش دیگر مربوط به اداره ثبت است. ما سرعت را افزایش دادیم اگر مدارک کامل باشد کمتر از یک هفته مجوز صادر می‌شود.

وی افزود: بحث حق تقدم الکترونیک اقدام دیگری بود که برای تسهیل حق تقدم انجام دادیم.اکنون در بحث قانون جهش تامین مالی پیشنهاداتی را دادیم تا بحث حق تقدم از  ۶۰ روز کاهش یابد، بحث دیگر کارهای مربوط به اداره ثبت شرکت ها است. اکنون این طرح در دست شورای نگهبان است و منظر تایید آن هستیم.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]