طلا ارزان شد / وضعیت جدید بازار با توجه به نرخ بهره
طلا ارزان شد / وضعیت جدید بازار با توجه به نرخ بهره

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۸ درصد کاهش به ۲۰۳۳ دلار و ۸۱ سنت رسید.

به دلیل افزایش ارزش دلار، قیمت نفت در روز دوشنبه کاهش یافته است. با این حال، تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه همچنان باعث حمایت از قیمت گرانبهای نفت به عنوان یک پشتوانه امن می‌شود.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۸ درصد کاهش به ۲۰۳۳ دلار و ۸۱ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک کاهش ۰.۳۳ درصدی به ۲۰۴۲ دلار و ۷۰ سنت رسیده است.

بالا رفتن ارزش دلار قیمت طلا را پایین آورده اما نگرانی در مورد تنش‌های ژئوپلیتیکی همچنان تقاضا برای این فلز گرانبها را به عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن در سطح بالایی نگه داشته است.

احتمال به تعویق افتادن روند کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا به خاطر بالا بودن شاخص تورم، قیمت دلار را بالا نگه می‌دارد و بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد. افزایش ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گرانتر می‌کند.

تمرکز شرکت‌کنندگان بازار در حال حاضر به شاخص هزینه‌کرد مصرف فردی معطوف شده که شاخص مورد علاقه فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره است و قرار است در روز سه‌شنبه منتشر شود.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو آمریکا هفته گذشته گفت هیچ عجله‌ای برای پایین آوردن نرخ بهره وجود ندارد و و این اتفاق قبل از ماه ژوئن نخواهد افتاد.

بازارها حالا ۶۸ درصد احتمال می‌دهند نرخ بهره برای اولین بار در ماه ژوئن کاهش یابد. پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را افزایش می‌دهد.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰.۵۶ درصد کاهش به ۲۳ دلار و ۶ سنت رسید و پلاتین با یک کاهش ۰.۵۴ درصدی ۸۹۷ دلار و ۷ سنت معامله می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت طلا

چندین عامل می‌تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا برای طلا می‌تواند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهد. اگر تقاضا برای طلا افزایش یابد و عرضه ثابت بماند یا کاهش یابد، قیمت ممکن است افزایش یابد.

نرخ بهره: نرخ بهره تعیین کننده قدرت خرید و سرمایه‌گذاری است. زمانی که نرخ بهره پایین است، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در طلا می‌گردند و این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 نرخ تورم: در صورت وجود تورم، ارزش پول کاهش می‌یابد و سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های آلترناتیو مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 وضعیت اقتصادی جهانی: در زمان‌های ناپایداری اقتصادی یا بحران‌های سیاسی، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 تغییرات ارزش ارز: طلا به عنوان یک دارایی جهانی محسوب می‌شود و قیمت آن تحت تأثیر تغییرات ارزش ارزها قرار می‌گیرد. اگر ارز ملکه طلا (مانند دلار آمریکا) کاهش یابد، قیمت طلا ممکن است افزایش یابد.

عوامل جغرافیایی و سیاسی: عواملی مانند بحران‌های سیاسی، جنگ‌ها و تنش‌های جهانی نیز می‌توانند قیمت طلا را تحت تأثیر قرار دهند. در زمان‌های ناپایداری، سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن مانند طلا می‌گردند.

مهم است بدانید که قیمت طلا تحت تأثیر تعداد زیادی عامل قرار می‌گیرد و تحلیل صحیح قیمت طلا نیازمند بررسی و تحلیل چندین عامل است.

منبع:

تسنیم

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]