عقب نشینی دولت از موضع خود / مزد منطقه ای منتفی شد؟
عقب نشینی دولت از موضع خود / مزد منطقه ای منتفی شد؟

در جلسه‌ای که دیروز توسط کمیته مزد برگزار شد، اعضا به بحث در مورد مزد منطقه‌ای پرداختند و نظرات آن‌ها جمع‌بندی شد. با تصویب اعضا، تصمیم گرفته شد که مزد ملی، همانند قبل، ادامه یابد و تحقیقات درباره مزد منطقه‌ای همچنان ادامه داشته باشد.

بحث مزد منطقه‌ای هر ساله در ماه های پایانی سال مورد بحث قرار می‌گیرد و دارای طرفداران و مخالفان خود است. طرفداران این طرح معتقدند که مزد منطقه‌ای، اگر با مزد ملی تفاوت قابل توجهی نداشته باشد و اگر فرصت‌های شغلی و زیرساخت‌های اقتصادی در شهرهای کوچکتر بهبود یابد، این طرح موفق خواهد بود. آن‌ها معتقدند که این اقدام می‌تواند مهاجرت از شهرهای کوچک به بزرگ را کاهش داده و توسعه را در مناطق کمتر توسعه یافته ترویج دهد.

از سوی دیگر، مخالفان این طرح معتقدند که مزد منطقه‌ای می‌تواند باعث ایجاد مهاجرت بیشتر از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ شود. آن‌ها نگران این هستند که اجرای این طرح، می‌تواند به بی‌حقوق‌سازی بیشتر کارگران منجر شود. فعالان کارگری معتقدند که این طرح باعث ناعادلانه بودن در پرداخت حقوق و مزایای کارگران می‌شود و به زنگ خطری برای حقوق کارگران تبدیل می‌شود.

به طور خلاصه، بحث مزد منطقه‌ای هر ساله در پایان سال مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد و دیدگاه‌ها درباره آن تقسیم شده است. طرفداران این طرح به بهبود فرصت‌های شغلی در شهرهای کوچکتر و کاهش مهاجرت از آن‌ها تا شهرهای بزرگ امیدوار هستند، در حالی که مخالفان آن نگران بی‌حقوق‌سازی بیشتر کارگران هستند.

ماجرای تعیین حقوق و دستمزد بر اساس نقطه جغرافیایی محل سکونت ازآن‌جایی شروع شد که عموماً هرچه شهرها بزرگ‌تر شدند هزینه‌های زندگی در آن مکان‌ها بالاتر رفت. یکی از معیارهای تعیین افزایش حقوق و دستمزد هزینه سبد معیشت خانوار است. برخی با این ایده که هزینه سبد معیشت خانوار در مناطق مختلف کشور یکسان نیست این موضوع را مطرح کردند که باید مزد کارگران به‌صورت منطقه‌ای تعیین شود. این‌که مزد منطقه‌ای چه شرایطی دارد و آیا نسبت به حداقل دستمزد مبلغ بالاتری خواهد بود یا نه نیاز به بررسی دقیقی دارد.

با توجه به اینکه امسال چندین جلسه بررسی مزد منطقه ای با پیشنهاد وزارت اقتصاد مطرح شد, درجلسه قبلی شورای عالی کار مقرر شده بود که گزاش مزد منطقه ای درجلسه شورای عالی کار بررسی شود, اما در جلسه آخر شورای عالی کار با بحث و بررسی پیرامون آئین‌نامه انتخاب اعضای هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف گذشت و مطرح نشد.

 با وجود اینکه امروز ۹ اسفند ماه است و حدود ۲۰ روز تا پایان سال باقی مانده است، هنوز جلسات مزدی ۱۴۰۳ آغاز نشده است؛ برخی اعتقاد دارند که دولت مباحث مزدی را به بعد از انتخابات مجلس موکول کرده است.

سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری خود درباره مزد منطقه‌ای گفت: اصل موضوع مزد منطقه‌ای یکی از ظرفیت‌های قانونی است که از دهه‌های قبل در ماده ۴۹قانون کار وجود داشته است و به نظر می‌رسد با توجه به مذاکرات در شورای عالی کار در سال ۱۴۰۳در دستور کار نیست و اجرایی نخواهد شد.

سومین جلسه‌ی کمیته مزد که در روز دوشنبه ۹بهمن‌ماه، برگزار شد. محسن باقری،عضو کارگری شورایعالی کار در مورد جزئیات این جلسه اعلام کرده بود: جلسه‌ی کمیته‌ی مزد با موضوع مزد منطقه‌ای برگزار و نظرات اعضا جمع‌بندی شد. در نهایت صورت‌جلسه‌ای تنظیم و قرار شد جزئیات به شورایعالی کار برای تصمیم‌گیری ارجاع شود.

باقری گفت: در متن صورتجلسه آمده که اعضا با تصویب مزد ملی، به همان روال سابق، موافقت کردند و قرار شد تحقیقات در خصوص مزد منطقه‌ای ادامه داشته باشد.

منبع:

تسنیم

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]