چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 10893
 • 28 جولای 2023 - 13:18
 • 58 بازدید
 • ۰ دیدگاه
 • ارسال توسط :

زیان کم‌سابقه در خودروسازی؛ رکوردزنی چهارساله

زیان کم‌سابقه در خودروسازی؛ رکوردزنی چهارساله
زیان کم‌سابقه در خودروسازی؛ رکوردزنی چهارساله

اکوایران: بررسی سودآوری شرکت‌های بورسی نشان می‌دهد که سود شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل کمتر از ۱۰ درصد رشد کرده است. در این میان سود اسمی خودروسازی ۱۴۳ درصد ریزش داشته که بیشترین در چهار سال اخیر بوده است.

به گزارش اکوایران، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ایران، گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در خرداد ۱۴۰۲ را منتشر کرد. 

طبق این گزارش روند نزولی نرخ رشد تولید صنعتی برای سومین ماه متوالی ادامه یافت و به ۲٫۱ درصد رسید که کمترین نرخ رشد این بخش در یک سال اخیر بوده است. در دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲، رشد شاخص تولید صنعتی به ترتیب به ۸/ ۶ و ۳/ ۶ درصد (شش و هشت‌دهم – شش و سه‌دهم) به ثبت رسیده بود. 

بررسی روند شاخص شرکت‌های صنعتی در خردادماه نشان می‌دهد که بخشی از این روند کاهشی، به‌دلیل افت رشد تولید «شرکت‌های خودروسازی» و «محصولات شیمیایی» بوده است. آمارها حاکی از ان است که رشد بخش خودروسازی از بالای ۳۴ درصد به زیر ۱۸ درصد رسیده است و رشد بخش محصولات شیمیایی نیز به همین ترتیب نزولی بوده است.  

رشد سودآوری شرکت‌ها؛ کمتر از ۱۰ درصد

اگرچه سودآوری در شرکت‌ها و صنایع مسأله مالی به حساب می آید ولی باید به این نکته توجه کرد که برای تداوم تولید و پایداری رشد در صنایع، داشتن حاشیه سود مطمئن از الزامات به شمار می‌آید. مقایسه رشد اسمی سود شرکت‌ها با رشد قیمت‌ها در اقتصاد نشان می‌دهد که رشد سود شرکت‌ها کمتر از رشد قیمت‌ها رشد کرده است.

به عبارت دیگر رشد سود واقعی در سال ۱۴۰۱ منفی بوده است. بررسی سودآوری شرکت‌های بورسی نشان می‌دهد که سود اسمی ۴۸۱ شرکت بورسی در ۱۲ماهه سال ۱۴۰۱، نسبت به سال قبل تنها ۸٫۲ درصد رشد داشته است. 

خودرو

خودرو صدرنشین زیان‌دهی

گزارش بازوی پژوهشی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در بین صنایع مهم، شرکت‌های خودروسازی و ساخت قطعات بدترین وضعیت را از نظر سودآوری داشته‌اند. در صنعت خودروسازی و ساخت قطعات مجموع زیان ایجاد شده در سال مالی ۱۴۰۰ حدود ۳۰ درصد بیشتر از سال قبل بوده است. همچنین در کل سال ۱۴۰۱، زیان این صنعت نسبت به سال قبل بیش از ۱۴۳ درصد افزایش داشته است، یعنی بیشترین میزان زیان‌دهی در چهار سال اخیر.

این گزارش در بخشی دیگر نشان می‌دهد که نرخ تولید کاهش و سرعت دپوی خودروها نیز افزایش یافته است. برخی از کارشناسان بر این باورند که این موضوع عمدتا ریشه در قیمت گذاری دستوری خودرو دارد. در واقع آخرین قیمت‌گذاری برای خودرو به آذرماه سال ۱۴۰۰ بازمی‌گشت و در حالی که خودروسازان انتظار داشتند بعد از گذشت یک سال و نیم از آخرین قیمت‌گذاری، با توجه به رشد تورم‌، افزایش قیمت متناسب با شرایط اقتصاد کشور باشد، در نهایت در اوایل اردیبهشت‌ماه، افزایش قیمت ۱۰ تا ۴۹ درصدی خودرو ابلاغ شد. برخی دیگر معتقدند که ممکن است کاهش رشد تولید خودرو و افزایش دپوی آن به علت کمبود قطعه باشد و در‌واقع خودروهای دپو‌شده احتمالا خودروهای ناقص بوده‌اند.

کدام صنایع سودآور شدند؟

مطابق گزارش منتشرشده از سوی پژوهشکده پولی و مالی، فلزات اساسی، پس از صنعت خودروسازی و قطعات، بدترین وضعیت را از نظر سودآوری تجربه کرده است. سود اسمی در صنعت فلزات اساسی، حدود ۲۰ درصد کمتر از سال قبل بوده است. همچنین در میان صنایع سودآور، صنایع محصولات غذایی و فرآورده های نفتی به ترتیب با ۸۷٫۹ درصد و ۷۶ درصد بیشترین نرخ رشد سود را داشته‌اند.

خودرو

حضور خودروهای برقی در شهرها تا پایان سال / با افزایش تولید، قیمت ماشین‌های برقی را کاهش می‌دهیم 29 نوامبر 2023

حضور خودروهای برقی در شهرها تا پایان سال / با افزایش تولید، قیمت ماشین‌های برقی را کاهش می‌دهیم

اکوایران: وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد به طور محسوس تا اتمام سال جاری اتوبوس و تاکسی‌های برقی را در شهر خواهیم داشت.

تمام خودروهای سایپا افزایشی شدند + جدول قیمت 29 نوامبر 2023

تمام خودروهای سایپا افزایشی شدند + جدول قیمت

اکوایران: قیمت سایپایی‌ها در روزهای رکود امروز حال و هوای افزایشی داشت و با این شرایط تمام محصولات سایپا رشد را تجربه کردند.

هایما مسیر رفته را برگشت + جدول قیمت 29 نوامبر 2023

هایما مسیر رفته را برگشت + جدول قیمت

اکوایران: پرونده بازار پرطرفدارهای‌ ایران خودرو امروز ۷ آذر چگونه بسته شد؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ایران خودرویی‌ها امروز هم به مسیر رشد خود ادامه دادند.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 • 📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصادژورنال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.