مصرف نگران کننده برق در کشور
مصرف نگران کننده برق در کشور

سخنگوی صنعت برق اشاره کرد که مصرف برق در کشور نگران کننده شده است.

فصل گرما سبب شده است تا مصرف برق در کشور افزایش پیدا کند و آنطور که سخنگوی صنعت برق اشاره کرده، این میزان مصرف نگران کننده است. 

سخنگوی صنعت برق گفت: تقاضای برق به عدد ٧٣ هزار و ۶۴۴ مگاوات رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۶ هزار مگاواتی را نشان می دهد. 

مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه این میزان معادل ١٠ درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد، اظهار کرد: تقاضای برق به عدد ٧٣ هزار و ۶۴۴ مگاوات رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۶ هزار مگاواتی را نشان می‌دهد. این میزان رشد نه تنها نگران کننده است، بلکه وظیفه همه ما را برای مصرف بهینه برق سنگین‌تر می‌کند.

به گفته سخنگوی صنعت برق، در بخش خانگی علاوه بر طرح سال‌های گذشته مبنی بر ارائه پاداش صرفه‌جویی به میزان ٢ هزار تومان به ازای هر کیلووات ساعت با راه‌اندازی پویش با انرژی برای کسانی که مصارف خود را کاهش دهند و نرم افزار کاربردی با انرژی را نصب کنند، به قید قرعه، جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد.

رجبی مشهدی یادآور شد: نخستین مرحله قرعه‌کشی این پویش در روز عید سعید غدیر انجام خواهد شد و به کسانی که مصرف خود را کنترل کرده و نسبت به سال قبل، کاهش داده باشند، جوایزی به قید قرعه اهدا خواهد شد.

مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به اینکه در آخرین روزهای فصل بهار نصاب‌های جدیدی در صنعت برق کشور ثبت شده است ادامه داد: ثبت نصاب تقاضای مصرف برق ۷۳ هزار و ۶۴۵ مگاواتی در کشور که بیشترین رقم اوج بار سال گذشته که در ۱۵ مرداد سال ۱۴۰۲ اتفاق افتاده بود حدود ۲۰۰ مگاوات کمتر از اوج بار امسال بود واقعاً شوکه کننده بود.

وی افزود: نصاب عجیب دیگر دمای بالای ۵۰ درجه شهر اهواز و چند شهر دیگر استان خوزستان بود که به موجب آن در روز گذشته اهواز به عنوان گرم‌ترین شهر جهان اعلام شد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه میزان تقاضای مصرف برق برای روزهای انتهایی بهار رشد فزاینده ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد، گفت: رشد متعارف مصرف برق سالانه معمولاً ۳ تا ۵ درصد است که عدد ۱۰ درصد در حال حاضر رشد مصرف بالایی را نشان می‌دهد.

مدیرعامل توانیر با اشاره به اینکه بیشترین انرژی مصرفی روزانه هم ۱۰ درصد بیشتر از سال قبل بوده است و به میزان یک میلیارد و ۵۵۱ میلیون کیلووات ساعت رسیده است، افزود: اکثر استان‌ها در کشور به غیر از مناطق آذربایجان، مازندران و خراسان میزان تقاضای مصرف برق در زمان اوج بار مصرف سال قبل را پشت سر گذاشتند و این نصاب‌های جدیدی که با فاصله زمانی کم ثبت می‌شود نشان می‌دهد مصرف برق در کشور بسیار بالاست.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: با آغاز فصل گرم تابستان امیدواریم شاهد همکاری و مشارکت هموطنان در کاهش مصرف برق باشیم.

رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه شبکه برق کشور پایدار است و مشکلی در تامین برق هموطنان وجود ندارد از مردم درخواست کرد: با شرکت در پویش با انرژی از جوایز ارزنده مدیریت مصرف برق شامل ۳۰۰ خودرو و میلیون‌ها جایزه ارزشمند، لوازم خانگی و دیجیتال بهره‌مند شوند.

منبع:

مهر

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]