خبر فوری از حقوق کارمندان و کارگران + افزایش حقوق در راه است؟
خبر فوری از حقوق کارمندان و کارگران + افزایش حقوق در راه است؟

مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه از افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران خبرداد این افزایش حقوق چالش بسیار بزرگی به دنبال دارد.

به گزارش نبض بازار، محسن باقری نماینده کارگری در شورایعالی کار درباره لایحه بودجه ۱۴۰۳ گفت: دولت مثل سال‌های گذشته برای افزایش دستمزد کارگران مقاومت می‌کند با این حال افزایش ۲۰ درصدیِ دستمزد کارگران در حال بررسی است و منتظر نتیجه هستیم.

وی در ادامه افزود: احتمالا مانند سال گذشته درصد افزایش حقوق کارمندان روی تعیین حداقل حقوق کارگران نیز تاثیرگذار باشد و این شروع چالش بسیار بزرگ برای کارگران است.

سال گذشته نیز دولت روی همین دستمزد مصوب در قانون بودجه برای حداقل حقوق کارگران چانه‌زنی کرد و ما را مجبور کرد آن دستمزد تحمیلی را امضا کنیم.

وی گفت: ظاهرا برای دولت کم‌اهمیت دانستنِ تشکل‌های کارگری رویه شده است. طبق ماده دو قانون بهبود محیط کسب و کار، دولت تکلیف دارد که تشکل شورای اسلامی کار را در جلسات تعیین بودجه دعوت کند. اما دولت این تشکل کارگری را دعوت نمی‌کند و هرآنچه خودشان بخواهند در لایحه بودجه می‌نویسند و در مجلس تصویب می‌کنند.

باقری گفت: دولت بعد از این تخلف بزرگ و آشکار به جامعه و تشکل‌های کارگری القا می‌کند که افزایشِ بیش از این امکان‌پذیر نیست و بودجه بسته شده است.

وی گفت: پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدیِ دستمزد کارگران نشان می‌دهد که دولت بر رویه‌ی سابق خود پافشاری دارد و احتمالا امسال هم‌سال سختی خواهد بود و با مقاومتِ دولت برای افزایش دستمزد کارگران مواجه خواهیم شد.