شیوع ویروسی عجیب در کشور | سوغاتی مرگبار همسایه وارد ایران شد!
شیوع ویروسی عجیب در کشور | سوغاتی مرگبار همسایه وارد ایران شد!

در روزهای اخیر، وزارت بهداشت نگرانی خود را درباره شناسایی بیشتر موارد ابتلا به بیماری ویروسی تب دنگی در برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بیان کرده است و از هموطنان خود درخواست کرده است که در صورت داشتن علائم مشخصی، به پزشک مراجعه کنند.

در روز‌های گذشته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از شناسایی مواردی از ابتلا به بیماری ویروسی تب دنگی در برخی از کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس ابراز نگرانی کرده و از هموطنان درخواست کرده که چنان‌چه اخیراً سابقه سفر به آن کشور‌ها را داشته‌اند و تا ۱۰ روز پس از برگشت از سفر دارای علائم بیماری هستند در اسرع وقت به نزدیکترین مراکز بهداشتی، درمانی محل سکونت خود مراجعه کنند.

بیماری دانگ یا تب دنگی چیست؟

تب دِنگی (Dengue fever) نام یک بیماری ویروسی است که به آن تب دنگ، تب دانگ و تب استخوان‌شکن هم گفته می‌شود. این بیماری از طریق پشه‌ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود. این پشه‌ها در نزدیکی محل زندگی انسان زندگی و رشد می‌کنند. وقتی که یک پشه، فرد آلوده به ویروس مولد بیماری دانگ را نیش می‌زند، ویروس وارد بدن پشه می‌شود. سپس هنگامی‌که پشه آلوده فرد دیگری را نیش می‌زند، ویروس وارد جریان خون آن فرد می‌شود.

دلیل ابتلا به بیماری تب دنگی چیست؟

سفر به مناطق گرمسیری یا زندگی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، خطر ابتلا به ویروس عامل بیماری دانگ را افزایش می‌دهد. مناطق ویژه‌ای که ساکنان آن‌ها در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند شامل آسیای جنوب شرقی، جزایر غرب اقیانوس آرام، آمریکای لاتین و کارائیب است.

علائم تب دنگی چیست؟

بسیاری از افراد، به خصوص کودکان و نوجوانان، ممکن است هیچ نشانه‌ای را تجربه نکنند، اما به طور معمول حدود چهارتا هفت روز پس‌از اینکه فرد توسط یک پشه آلوده شود، علائم آغاز می‌شود. بیماری دانگ باعث ابتلای فرد به تب بالای ۴۰ درجه سلسیوس و حداقل دو مورد از علائم زیر می‌شود:

ضایعات پوستی

درد عضله، استخوان و درد مفصلی

حالت تهوع

استفراغ

تورم غدد لنفاوی

درد پشت چشم‌ها

سردرد

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در گذشته نزدیک در منطقه‌ای حضور داشتید که در آن بیماری دانگ بروز پیداکرده و نشانه‌هایی مثل درد شدید شکمی، استفراغ، مشکل در تنفس یا خونریزی از طریق بینی، لثه‌ها، با فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ تماس بگیرید یا به نزدیک‌ترین بیمارستان و بخش اورژانس آن بروید.

اگر دچار تب و یا علائم نوع خفیف‌تر بیماری تب دنگی شدید، به پزشک مراجعه کنید.

راه تشخیص بیماری دانگ

تشخیص تب دنگی ممکن است دشوار باشد، زیرا علائم و نشانه‌های ابتلای به آن می‌تواند به‌آسانی با سایر بیماری‌ها مثل مالاریا، اشتباه گرفته شود. پزشک شما احتمالاً در مورد سوابق پزشکی و مسافرت شما سؤال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که سفر‌های بین‌المللی را به‌طور دقیق برای پزشک توصیف کنید، از جمله کشور‌هایی که سفر داشته‌اید و تاریخ مسافرت شما و نیز هر تماسی که ممکن است با پشه‌ها داشته باشید را به پزشک اطلاع دهید. بعضی نتایج آزمایشگاهی می‌توانند شواهد مربوط به ویروس‌های جدید دانگ را شناسایی کنند، اما نتایج آزمایش معمولاً دیرتر از زمانی حاصل می‌شوند که نیاز به تصمیم‌گیری‌های مستقیم درمانی است.

عوارض تب دنگی

اگر دچار نوع شدید بیماری دانگ شوید، این بیماری می‌تواند به کبد، قلب یا ریه‌ها آسیب بزند. فشارخون فرد نیز ممکن است افزایش پیدا کند.

روش درمان تب دنگی چیست؟

درمان خاصی برای بیماری دانگ وجود ندارد. پزشک شما ممکن است توصیه کند که مقدار زیادی مایعات بنوشید تا از کمبود آب ناشی از استفراغ و تب بالا در شما جلوگیری به عمل آید. در حینی که از بیماری دانگ رنج می‌برید، به علائم و نشانه‌های کم‌آبی توجه کنید.

هشدارهای جدید درباره تب دنگی: 

از سفر به امارات و شهرهای شمالی و جنوبی کشور خودداری کنید.

منبع:

خبرگزاری صدا و سیما

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]