پرداخت ۲۰ میلیون دلار از بانک جهانی به این دانشگاهها/افزایش سهمیه شیرخشک درمشهد
پرداخت ۲۰ میلیون دلار از بانک جهانی به این دانشگاهها/افزایش سهمیه شیرخشک درمشهد

سرپرست معاونت توسعه سازمان غذا و دارو اعلام کرد که برای رفع نیازهای آزمایشگاه‌ها، انبارها و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی دانشگاه‌ها، حمایت لازم را ارائه می‌دهند. او افزود که براساس اعتبارات پیش‌بینی شده، مبلغ ۲۰ میلیون دلار از منابع بانک جهانی برای این منظور تخصیص داده خواهد شد.

در اجلاس شورای کلان منطقه ۹ کشور، که توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مجتمع شهدای سلامت برگزار شد، فرشته میرزازاده اظهار داشت که معاونت توسعه، مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو حامی و پشتیبان تمامی دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها، از جمله قطب ۹ و شهر مشهد است. او بیان کرد که این سازمان در هر دو بُعد مالی و منابع انسانی، تمامی قطب‌ها، دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها را پشتیبانی می‌کند.

وی افزود: برای آزمایشگاه‌ها، انبار‌ها و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی مورد نیاز براساس نیاز‌های دانشگاه‌ها حمایت لازم را داریم و طبق اعتبارات پیش‌بینی شده منابع ۲۰ میلیون دلاری از محل بانک جهانی تخصیص می‌یابد که بخشی از آن به قطب ۹ و دانشگاه علوم پزشکی مشهد که سالانه میزبان میلیون‌ها زائر ایرانی و غیرایرانی بوده اختصاص می‌یابد.

سرپرست معاونت توسعه، مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی سازمان غذاو دارو با اشاره به اینکه بابت فعالیت‌های حوزه بازرسی، نظارت بر موضوعات دارو، مواد آرایشی و بهداشتی و شیرخشک اعتبار ویژه نظارتی پیش‌بینی شده است، بیان کرد: این اعتبار در تمامی حوزه‌ها به‌خصوص در بحث تولید شیرخشک که در خراسان رضوی و مشهد که یکی از تولیدکنندگان برتر کشور بوده خواهیم داشت.

میرزازاده تأکیدکرد: همچنین نظارت ویژه‌ای بابت اینکه شیرخشک تولیدی به دست مصرف‌کننده حقیقی برسد داریم و طبق قانون با کسانی که هرنوع تخلف و سوءاستفاده‌ای در این حوزه داشته باشند به‌طور قاطع برخورد خواهد شد و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که امنیت غذایی شیرخوارانمان به خطر بیفتد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رئیس شورای کلان منطقه ۹ آمایشی کشور نیز گفت: ما برای اینکه بتوانیم در حوزه غذا و دارو به‌خوبی پاسخگو باشیم خواستار تخصیص دارو و شیرخشک متناسب با جمعیت زائران و مجاوران شهر امام هشتم(ع) هستیم.

محمود شبستری با بیان اینکه علاوه بر جمعیت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار مشهدی و یک میلیون و ۵۰۰ هزار اتباع در مشهد، سالانه بیش از ۳۰ میلیون زائر به این شهر وارد می‌شوند اظهار کرد: دریافت‌کنندگان خدمات حوزه سلامت در مشهد صرفاً مشهدی‌ها و خراسانی‌ها نیستند و ما به تمامی اتباع و زائران ایرانی و غیرایرانی هم خدمات‌رسانی می‌کنیم.

رئیس شورای کلان منطقه ۹ آمایشی کشور با ذکر این نکته که ما هنوز در فصل پائیز هستیم و فصل زمستان و روز‌های سرد سال را در پیش داریم، تأکید کرد: در این ایام بیماری‌های ویروسی بیشتر می‌شود و به همان نسبت نیاز به دارو‌های مرتبط با این حوزه هم افزایش می‌یابد و از مسئولان سازمان غذاودارو می‌خواهیم که نگاهی ویژه به مشهد در بحث توزیع و تخصیص دارو و شیرخشک داشته باشند.

علی روحبخش، سرپرست معاونت غذاودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز اظهارداشت: جمعیت تحت پوشش منطقه ۹، ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار هستند که ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از آن‌ها در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشکده داروسازی مشهد جزء برترین دانشکده‌های کشور در این حوزه بوده، دانشکده‌ای که بیشترین نخبه یک درصدی شرق کشور را دارد، تصریح کرد: همچنین باید به شرکت‌های برتر فعال در حوزه‌های سرم‌، دارو و شیرخشک اشاره کنیم و نمونه بارز آن تولید انواع شیرخشک‌ها، سرم‌ها و دارو‌ها از جمله داروی فاکتور ۸ بوده است.

روحبخش با بیان اینکه بیشترین میزان خدمات دارویی در خراسان بزرگ در مشهد ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۴۹ بیمارستان، ۷۷۰۲ تخت بیمارستانی، ۹۴۰ داروخانه خصوصی، ۶۱ داروخانه دولتی، ۶۵۰ مرکز درمان سوء مصرف مواد، ۱۳۵۹ کارخانه مواد غذایی و آشامیدنی، ۱۱۱۳ کارخانه آرایشی و بهداشتی، ۶۳ کارخانه تجهیزات پزشکی و ۱۲ کارخانه فرآورده طبیعی، مکمل و شیرخشک، ۱۶۷ پست مصوب و ۱۴۳ شاغل در حوزه غذاودارو دارد.

وی اضافه کرد: ۴۶۱ هزار و ۱۷۸ کد ملی ثبت شده در حوزه خدمات دارویی ارائه شده در داروخانه‌ها مربوط به افراد غیربومی بوده که ۳۷. ۶۹ درصد مجموع دریافت‌کنندگان این خدمات را شامل می‌شود، عددی که با جمعیت اتباع و زائران غیرایرانی بیشتر است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]