ساخت نخستین موتور فرد سیلندر کشور توسط مخترع همدانی
ساخت نخستین موتور فرد سیلندر کشور توسط مخترع همدانی

مخترع ۱۶ ساله همدانی، موفق به کسب رتبه دوم کشوری در مسابقات نوجوان خوارزمی با ساخت نخستین موتور فرد سیلندر شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و براساس گزارش ایسنا، امیررضا رحمانی، دانش‌آموز پایه دهم مدرسه بوعلی‌سینا همدان، درباره معرفی دست‌سازه خود گفت: اختراعم یک دستگاه موتور ۱۵ سیلندر شعاعی و مثلثی است که توانسته رتبه دوم کشوری را در مسابقات نوجوان خوارزمی در محور علم و فناوری کسب کند.

وی ادامه داد: این موتور ۱۵ سیلندری، برای نخستین‌بار در جهان در سه ردیف پنج‌سیلندری به صورت الکتریکی و آماتور ساخته شده است و امیدوارم بتوانم نسخه بنزینی آن را در آینده‌ای نه چندان دور بسازم.
رحمانی تأکید کرد: این موتور برخلاف سایر موتورها، فرد سیلندر است و الهام گرفته از موتورهای پنج سیلندر و هفت سیلندر هواپیماهای جنگ جهانی دوم است که به صورت شعاعی ساخته شده بودند.
وی افزود: یکی از اصلی‌ترین کاربردهای موتورهای فرد سیلندر این است که هنگام خرابی چند سیلندر، باز هم وسیله نقلیه می‌تواند به عملکرد خود ادامه دهد، از طرفی قدرت و سرعت این نوع وسایل بیشتر است.

رحمانی گفت: ساخت این نوع موتورها به‌علت دور بالا، خرابی پایین و توان بسیار بالای خود، می‌تواند در صنایع هوایی و کشتیرانی مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین بتواند باعث بهبود، سرعت و کیفیت بیشتر موتورها در صنایع شود.
وی تصریح کرد: از آنجایی که کشور ما از موتورهای قدیمی در صنایع هوایی و کشتی‌رانی استفاده می‌کند، هدفم از ساخت این موتور کمک به پیشرفت و پویایی این صنعت در کشورم بود.
این دانش‌آموز مبتکر همدانی خطاب به شرکت‌های خودروسازی گفت: موتور خودروهای جدیدی که تولید می‌شود باید همراه با تغییراتی پویا و جدیدتر همراه باشد تا شاهد پیشرفت‌های وسیعی در این زمینه باشیم.
به گزارش ایسنا به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، وی بیان کرد: از کلاس دوم با ساخت اریگامی، کارهای خلاقانه خود را شروع کردم و مرحله به مرحله تا ساخت موتورهای تک سیلندر، پیش رفتم و امروز موفق به ساخت موتور ۱۵ سیلندر شدم.
۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر ۱۸۸۶۱۸۲

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]