راه افتادن بخش شرقی کریدور شمال-جنوب| عملیات اجرایی راه‌آهن رشت- آستارا بزودی
راه افتادن بخش شرقی کریدور شمال-جنوب| عملیات اجرایی راه‌آهن رشت- آستارا بزودی

جلالی، سفیر ایران در روسیه گفت: در سال ٢٠٢٣ بخش شرقی کریدور شمال -جنوب راه افتاد و امسال از اینکریدور ۶٠٠ هزار تن بار وارد ایران شد، بنابراین ظرفیت عبور دو میلیون تن بار از این مسیر وجود دارد.

بازار؛ گروه راه و مسکن: کاظم جلالی با ارسال پیام تصویری به همایش اقتصاد «دریا محور» ایران با اشاره به اینکه در سال ٢٠٢٣ بخش شرقی کریدور شمال -جنوب راه افتاد و امسال در این شاخه از کریدور ۶٠٠ هزار تن بار وارد ایران شده ادامه داد: در سال جاری میلادی ظرفیت عبور ٢ میلیون تن بار از این مسیر وجود دارد.

هدف‌گذاری روسیه برای جابجایی ۲ میلیون تن کالا در بخش شرقی کریدور شمال-جنوب است و کریدور شمال جنوب سه شاخه شرقی، غربی و ترکیبی دارد

وی ادامه داد: هدف‌گذاری روسیه برای جابجایی ۲ میلیون تن کالا در بخش شرقی کریدور شمال-جنوب است و کریدور شمال جنوب سه شاخه شرقی، غربی و ترکیبی دارد. اما خبر خوشحال کننده این است که در سال ٢٠٢٣ بخش شرقی کریدور شمال -جنوب راه افتاده و امسال در این شاخه از کریدور ۶٠٠ هزار تن بار وارد ایران شده که در سال جاری میلادی ظرفیت عبور ٢ میلیون تن بار از این مسیر وجود دارد. البته ظرفیت این مسیر ١۵ میلیون تن بار است.
جلالی خاطر نشان کرد: شاخه غربی کریدور ( روسیه، آذربایجان ایران) سال گذشته میلادی راه اندازی شد و با حضور روسای جمهور ایران و روسیه توافقنامه احداث رشت-آستارا امضا شد شاخه غربی این کریدور بین روسیه-جمهوری آذربایجان -ایران است که در سال ٢٠٢٣ اتفاق خوبی که رقم خورد این بود که در حضور روسای جمهور دو کشور قطعه ریلی باقی مانده بود در این مسیر کلید خورد و در تهران موافقت نامه آن بین دو کشور ایران و روسیه امضا شد.

امیدواریم در روزهای آینده در جلسه بزرگی در تهران موافقتنامه اجرایی این پروژه‌ را با روس‌ها امضا کنیم و عملیات اجرایی راه‌آهن رشت آستارا شروع شود

سفیر ایران در روسیه گفت: امیدواریم در روزهای آینده در جلسه بزرگی در تهران موافقتنامه اجرایی این پروژه‌ را با روس‌ها امضا کنیم و عملیات اجرایی راه‌آهن رشت آستارا شروع شود. پیگیری‌های خوبی را در رابطه با این موضوع داشته و امیدواریم با حضور وزیر روسی و سفر وی به ایران طی روزهای آینده، قرارداد عملیات اجرایی امضا و پروژه شروع شود.
جلالی افزود: شاخه سوم این کریدور شمال جنوب و کریدور ترکیبی روسیه و ایران از مسیر دریای خزر است و کریدور ترکیبی اهمیت بسیار بالا دارد و بهترین کریدور می‌تواند باشد چراکه بدون کشورهای واسط به روسیه متصل می‌شویم. البته در کریدور ترکیبی در بخش روسی نقاط ضعفی وجود دارد که آن هم وجود یک بندر در ماخاچ قلعه است و بقیه بنادر در ولگا قرار دارند و ولگا هم هر سال باید لایروبی انجام شود. در غیر این صورت ظرفیت انتقال بار از طریق کشتی‌ها کاهش پیدا می‌کند به طوریکه در طی سال‌های گذشته ظرفیت کشتی‌ها به ٣۵٠٠ تن کاهش پیدا کرده در حالی که ظرفیت ٨٠٠٠ تن بوده‌ است.
وی ادامه داد: مشکل دیگر ولگا این است که ۶ ماه از سال یخبندان و طوفانی است و نقل و انتقالات با سرعت انجام نمی‌شود.
جلالی یادآور شد: در حوزه مربوط به ناوگان دریایی ایران در دریای خزر دچار مشکل هستیم و باید کشتی های بیشتری در این منطقه داشته باشیم تا سهم بیشتری را از حمل و نقل دریایی خزر را به دست آوریم. در بخش ناوگان دریایی در خزر هنوز کشتی رو رو نداریم. هر چند چند فروند کشتی در خزر خریداری شد اما کافی نیست و باید ناوگان خزر را تقویت کنیم.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]