شوک جدید به بازار ارزهای دیجیتال / شراکت گانتلت و Aave بهم خورد!
شوک جدید به بازار ارزهای دیجیتال / شراکت گانتلت و Aave بهم خورد!

دائو سازمان خودگردان غیرمتمرکز آوه است و نقش گانتلت به عنوان مدیریت ریسک، شامل نظارت و تجزیه و تحلیل پارامترهای پروتکل برای اطمینان از امنیت پلتفرم بود.

گانتلت (Gauntlet)، یک شرکت مدیریت ریسک برجسته در حوزه بلاکچین، شراکت ۴ ساله خود را با آوه (Aave)، پلتفرم پیشرو در وام‌دهی غیرمتمرکز، به دلیل اختلافات حاکمیتی بر سر DAO خاتمه داد.

جان مورو (John Morrow) یکی از بنیانگذاران گانتلت، این خبر را در انجمن آوه منتشر کرد و از پایان این همکاری که با هدف افزایش امنیت و کارایی پلتفرم ایجاد شده بود، خبر داد.

دائو سازمان خودگردان غیرمتمرکز آوه است و نقش گانتلت به عنوان مدیریت ریسک، شامل نظارت و تجزیه و تحلیل پارامترهای پروتکل برای اطمینان از امنیت پلتفرم بود.

با این حال، به گفته جان مورو، حرکت در میان دستورالعمل‌ها و اهداف متناقص سهامداران بزرگ آوه در طول سال گذشته بسیار دشوار شده بود. آوه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز، برای تصمیم‌گیری‌های اساسی به رأی‌‌گیری جامعه دارندگان توکن خود متکی است.

پایان همکاری با گانتلت، بر چالش‌های ذاتی که در حاکمیت غیرمتمرکز وجود دارد، همچنین مدیریت انتظارات و همسویی اهداف سهامداران، تأکید می‌کند. اکنون در این وضعیت، آوه باید جایگزین مناسبی برای تأمین نیازهای مدیریت ریسک خود بیابد تا با چالش در زمینه مدیریت ریسک مواجه نشود.

این خبر، واکنش‌های متفاوتی را در جامعه آوه به دنبال داشته است. برخی از این افراد از فروپاشی اعتماد بین آوه و گانتلت ابزار ناراحتی کرده‌اند؛ از جمله ارنست بوادو، مدیر ارشد فناوری سابق آوه که در مورد پایان همکاری در اواسط مشارکت ابزار نگرانی کرده است.

این اتفاق باعث می‌شود که چگونگی همکاری، مذاکره و مدیریت انتظارات بین سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز و شرکای آنها در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به چالش کشیده شود.

در آینده ممکن است مشارکت‌کنندگان به دنبال ایجاد کانلا‌های ارتباطی شفاف‌تر و چهارچوب‌های حاکمیتی مشخص‌تر باشند تا از بروز اختلافات مشابه جلوگیری کرده و پایداری پلتفرم آوه را تضمین کنند.

پروتکل Aave‌ چیست؟

شرکت Aave در سال ۲۰۱۷ توسط استانی کولچوف (Stani Kulechov) در کشور سوئیس بنیان‌گذاری شد. آوه یک پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز و غیرحضانتی است که کاربران می‌توانند به کمک آن در فعالیت‌های سپرده‌گذاری و قرض‌گیری شرکت کنند. این پروتکل نامی معتبر در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به شمار می‌رود و تاکنون توانسته جایگاه ویژه‌ای برای خود به دست آورد.

ذکر این نکته مهم است که پروتکل وام‌دهی یا لندینگ (Lending) این شرکت، قبلا با نام EthLend شناخته می‌شد. در آن زمان این پلتفرم تنها بر روی وام‌دهی اتر متمرکز بود؛ اما پس از آن که در سال ۲۰۱۸ به Aave تغییر برند داد، سایر توکن‌های شبکه اتریوم نیز به مجموعه دارایی‌های قابل وام‌دهی و وام‌گیری این پروتکل اضافه شدند.

در سال ۲۰۱۸، بنیانگذاران پلتفرم لندینگ EthLend اعلام کردند که قصد راه‌اندازی آوه را دارند. نام Aave از یک واژه فنلاندی به معنای “شبح” گرفته شده است. سرانجام پروتکل Aave در ژانویه سال ۲۰۲۰ (دی‌ ۱۳۹۹) رسما راه‌اندازی و فعالیت EthLend نیز کاملا متوقف شد. مهم‌ترین تصمیم این پلتفرم،‌ تغییر استراتژی وام‌دهی همتا به همتا (P۲P) به استراتژی مبتنی بر استخر بود که در نسخه اول این پروتکل از آن رونمایی شد.

پروتکل آوه یک پروتکل متن باز است که به کاربران امکان می‌دهد تا بازارهای مالی غیرمتمرکز خود را بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد کنند. Depositors یا سپرده‌گذاران افرادی هستند که با واریز رمزارزهای پایه در استخرهای وام‌دهی، نقدینگی این پروتکل را تامین می‌کنند. هدف آنها از این کار، کسب درآمد از طریق دریافت پاداش است. در سمت مقابل Borrowers یا قرض‌گیرندگان افرادی هستند که می‌توانند به صورت وثیقه‌ای یا غیروثیقه‌ای، دارایی مورد نظرشان را از پروتکل وام بگیرند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

 

منبع:

رمزارز نیوز

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]