قیمت توکن های لایه دو بیت کوین چند برابر شد!
قیمت توکن های لایه دو بیت کوین چند برابر شد!

به گزارش پلتفرم دیفای لاما (DefiLlama)، روت استاک کمی بیش از نیمی از ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده (TVL) در تمام زنجیره‌های جانبی بیت کوین را در اختیار دارد که حدود ۱۶۱ میلیون دلار است. استکس نیز دارای ۱۳۸ میلیون دلار TVL (حدود ۴۳ درصد) است.

توکن‌های راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری و لایه دوم مرتبط با بیت‌ کوین و توکن‌های مبتنی بر استاندارد BRC-۲۰، در ۲۴ ساعت گذشته و همزمان با رشد کلی بازار کریپتو، رشد قابل‌توجه دو رقمی را ثبت کرده‌اند.

بر اساس داده‌های بازار، قیمت استکس (STX)، یک پلتفرم قرارداد هوشمند متمرکز بر بیت کوین، با یک رشد ۳۰ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته، به ۳٫۲۱ دلار رسیده و اکنون فاصله بسیار کمی با اوج تاریخی ۳٫۶۱ دلاری خود دارد.

به گزارش پلتفرم هوش اجتماعی لونار کراش (Lunar Crush)، استکس در طول سال گذشته، شاهد افزایش‌ چشمگیر فعالیت‌های اجتماعی خود بوده است. در همین راستا، گزارش شده که تعاملات اجتماعی پیرامون این رمزارز نزدیک به ۱۶ هزار درصد افزایش یافته و فعالیت و معیارهای اجتماعی آن به دلیل هیجان موجود در مورد راه‌حل‌های لایه دوم بیت کوین، به شدت افزایش یافته است.

توکن بومی پروژه RSK Infrastructure Framework، با نماد اختصاری RIF نیز با افزایش ۲۵ درصدی قیمت خود در بازه ۲۴ ساعته، اکنون در محدوده ۰٫۲۴۲ معامله می‌‌شود.

این پروژه بر روی بلاکچین روت استاک (Rootstock) ساخته شده و قابلیت قراردادهای هوشمند را برای بیت کوین به ارمغان می‌آورد. این پلتفرم همچنین امکان استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را در این شبکه، بدون به خطر انداختن اصول اساسی بیت کوین فراهم می‌کند.

به گزارش پلتفرم دیفای لاما (DefiLlama)، روت استاک کمی بیش از نیمی از ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده (TVL) در تمام زنجیره‌های جانبی بیت کوین را در اختیار دارد که حدود ۱۶۱ میلیون دلار است. استکس نیز دارای ۱۳۸ میلیون دلار TVL (حدود ۴۳ درصد) است. سایر توکن‌های BRC-۲۰ و توکن‌های مقیاس‌پذیری و قراردادهای هوشمند مرتبط با بیت ‌کوین نیز در ۲۴ ساعت گذشته عملکرد خوبی داشته‌اند و قیمت همگی حداقل ۲۰ درصد در روز افزایش یافته است.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

 

منبع:

رمزارز نیوز

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]