اکوایران: شرکت سایپا دیزل در تابستان و پاییز امسال با وجود ثبت سود ناخالص، نتوانستند سود خالص به دست آورند. عملکرد خکاوه در تابستان و پاییز ۱۴۰۲ زیان خالص ۴۶ میلیارد تومانی به همراه داشته است.

به گزارش اکوایران، سهام شرکت سایپا دیزل در بازار پایه زرد فرابورس ایران با نماد خکاوه شناخته می‌شود. ارزش بازاری سهام شرکت سایپا دیزل در حال حاضر ۵ هزار و ۸۶۴ میلیارد تومان است و شرکت ستاره سفیران آینده با مالکیت بیش از ۱۲ درصد از سهام خکاوه، سهامدار اصلی شرکت سایپا دیزل است و شرکت واسپاری توسعه گستر برنا و شرکت توسعه سرمایه رادین نیز دیگر سهامداران عمده خکاوه به شمار می‌روند.

شرکت سایپا دیزل در بین خودروسازانی که بزرگترین آن‌ها درگیر زیان انباشته هستند؛ سودآوری قابل توجهی دارد. در حال حاضر بهترین مجموعه‌های صنعت خودرو و ساخت قطعات را می‌توان شرکت‌هایی دانست که به ساخت خودرو سنگین اشتغال دارند. این مجموعه‌ها نیز در پاییز و تابستان امسال شرایط فروش مناسبی نداشته‌اند.

افزایش ۲۸ درصدی درآمدزایی سایپا دیزل در ۱۰ ماهه ۱۴۰۲

شرکت سایپا دیزل در سال جاری رشد درآمدی متناسبی را در نیمه اول سال پشت سر گذاشته است. شرکت سایپا دیزل در سال ۱۴۰۰ با هزار و ۲۱۳ میلیارد تومان درآمد عملیاتی، به طور متوسط ماهانه ۱۰۱ میلیارد تومان درآمدزایی کرده است. خکاوه در سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۲۹ درصد افزایش درآمدزایی داشت و با ۴ هزار میلیارد تومان فروش به متوسط ماهانه ۳۳۳ میلیارد تومانی دست پیدا کرد. بیشترین میزان فروش ماهانه شرکت سایپا دیزل در سال ۱۴۰۰ به اسفند ماه با ۲۲۱ میلیارد تومان درآمد عملیاتی تعلق گرفت و در سال ۱۴۰۱ با ۶۱۴ میلیارد تومان به اسفند ماه تعلق داشت.

چرا بازار سرمایه جان ندارد؟

شرکت سایپا دیزل در ۱۰ ماهه طی شده از سال جاری نشان داده که عملکردی به نسبت بهتری به نسبت ۱۰ ماهه ابتدایی سال قبل در زمینه درآمدزایی داشته است. این شرکت تا انتهای دی ماه امسال ۳ هزار و ۶۸۲ میلیارد تومان فروش داشته که به نسبت فروش ۲ هزار و ۸۸۱ میلیارد تومانی ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ رشد ۲۸ درصدی و به زبان دیگر، افزایش ۸۰۰ میلیارد تومانی داشته است. در این ۱۰ ماهه، بیشترین میزان فروش به اردیبهشت ماه با ۷۶۳ میلیارد تومان تعلق گرفته و بیشترین افزایش فروش ماهانه نسبت به ماه مشابه در سال قبل نیز به خرداد ماه با ۵۳۰ درصد رشد تعلق گرفته است.

روند حاشیه سود خکاوه در دو سال اخیر

شرکت سایپا دیزل در پاییز امسال زیان خالص ۱۶ میلیارد تومانی به ثبت رساند؛ در حالی که پاییز سال گذشته سود خالص ۸۲ میلیارد تومانی به ثبت رساند. روند سودسازی فصل بهار سایپا دیزل نیز قابل توجه بوده است. شرکت سایپا دیزل در بهار امسال توانست ۱۵۰ درصد بیشتر از بهار ۱۴۰۱ درآمدزایی کند و در نهایت سود خالص ۱۳۶ میلیارد تومانی به ثبت رساند.

شرکت سایپا دیزل در ۹ ماهه سال جاری با رشد ۳۵ درصدی درآمدزایی که به ۳ هزار و ۳۶۹ میلیارد تومان رسید؛ در حالی که ۹ ماهه سال گذشته فروش ۲ هزار و ۴۸۸ میلیارد تومانی داشته، ۷۲ درصد بیشتر از ۹ ماهه سال قبل سود ناخالص و ۳۴۵ درصد سود خالص بیشتر ساخته است. شرکت سایپا دیزل در ۹ ماهه سال قبل ۲۰ میلیارد تومان سود خالص ساخته بود که در ۹ ماهه امسال به ۸۹ میلیارد تومان سود خالص رسیده است.

تحلیل بنیادی سهام تپسی / تغییر مالکیت ۳۸ میلیون دلاری در مرحله رشد تپسی!

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]