دولت با دوپینگ خودرو پولدار شد / خودرو، موبایل را جا گذاشت
دولت با دوپینگ خودرو پولدار شد / خودرو، موبایل را جا گذاشت

اکو ایران : میزان در آمدهای وصولی گمرک در سال ۱۴۰۲ از کسب در آمد دولت از ناحیه خودروهای وارداتی خبر می دهد. اتفاقی که در سال های گذشته به دلیل ممنوعیت ورود محصولات برندهای جهانی خودروساز شاهد آن نبودیم.

به گزارش اکو ایران، دولت در سال ۱۴۰۲ از مسیر حقوق ورودی خودرو حدود سه هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد. این میزان درآمد به نسبت مدت مشابه سال گذشته از رشدی حول و حوش هزار و ۸۰۰ درصدی حکایت می کند.

بررسی درآمد سیاست گذار کلان از مسیر حقوق گمرکی نشان می دهد دولت پارسال از مسیر واردات گوشی تلفن همراه با قیمت بالای ۶۰۰ دلار نزدیک به دو هزار میلیارد تومان نقدینگی به خزانه واریز کرده است.

بنابراین می توان گفت در بحث درآمدی از مسیر حقوق ورودی خودرو توانسته موبایل با قیمت بالای ۶۰۰ دلاری را پشت سر گذشته و بیشتر جیب دولت را پُر کند.

آیین نامه اجرایی واردات خودرو در شهریور ۱۴۰۱ نهایی شد اما در آن سال چندان خبری از درآمد دولت از مسیر حقوق ورودی محصولات برندهای جهانی خودروساز نبود.

اما سال گذشته با شتاب گرفتن بحث واردات خودرو شاهد رشد هزار و ۸۰۰ درصدی درآمد دولت در این بخش به نسبت سل ۱۴۰۱ هستیم.

البته این رشد می توانست بیشتر نیز شود اما به نظر می رسد به دلیل محدودیت های ارزی و تامین قطره چکانی ارز مورد نیاز شرکت های واردکننده خودرو، واردات آن طور که باید و شاید صورت نگرفت.

چنانچه سیاست گذار ارز بیشتری به واردات خودرو اختصاص می داد درصد رشد صعود بیشتری را تجربه می کرد.

با توجه به وعده های داده شده از سوی مدیران صمت در ارتباط با واردات خودرو در سال جاری این احتمال وجود دارد که روند رو به جلوی واردات خودرو در سال جاری نیز تداوم یابد البته برای تحقق این مهم باید هماهنگی های لازم میان مدیران صمت و مدیران بانک مرکزی برقرار شود. وزارت صمت اگر بتواند سیاست گذار پولی و بانکی را مجاب کند تا ارز مورد نیاز شرکت های واردکننده را تامین کند، این اتفاق می تواند زمینه را برای خروج بازار خودرو از چالشی که در آن گرفتار است، رها کند. ناترازی میان عرضه و تقاضا چالشی است که مدت هاست بازار خودرو گرفتار آن است و سیاست گذار خودرویی امید بسته تا از مسیر واردات خودرو این چالش را مرتفع کند.     

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]