چگونه با سرمایه گذاری هوشمندانه به ثروت دست یابیم؟
چگونه با سرمایه گذاری هوشمندانه به ثروت دست یابیم؟
سرمایه گذاری هوشمند به سرمایه گذاری گفته می شود که شما را با کمترین ریسک سرمایه گذاری ممکن به سودی منطقی و معقول در بازه زمانی مشخصی برساند.

سرمایه گذاری هوشمند به سرمایه گذاری گفته می شود که شما را با کمترین ریسک سرمایه گذاری ممکن به سودی منطقی و معقول در بازه زمانی مشخصی برساند. در این تعریف مفاهیمی مانند ریسک کم، سود منطقی و بازه زمانی بر اساس استراتژی های سرمایه گذاری و شخصیت فرد تعیین می شود. بنابراین این خودتان هستید که تعیین می کند هوشمندانه ترین سرمایه گذاری در دنیای اقتصاد چیست؟

با این حال ما در ادامه می خواهیم با بررسی ویژگی های مختلف سرمایه گذاری به این سوال پاسخ دهیم که هوشمندانه بودن سرمایه گذاری چگونه اتفاق می افتد و چگونه می توانیم در این مسیر قدم برداریم؟ یکی از مهم ترین سوالات و چالش هایی که در این بین وجود دارد این است که بسیاری از ما نمی دانیم از کجا شروع کنیم و چگونه می توانیم یک سرمایه گذاری ساده و نه هوشمندانه داشته باشیم؟

همین سردرگمی ها باعث می شود که بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار و یا حتی کسانی که به دنبال تغییر استراتژی های خود هستند دچار زیان های مالی جبران ناپذیری شوند. از این رو ما در ادامه قصد داریم صفر تا صد سرمایه گذاری هوشمند و مسیر به دست آوردن ثروت را برای شما عنوان کنیم، پس ما را تنها نگذارید.

سرمایه گذاری هوشمند، نیاز امروز بشری

سرمایه گذاری یکی از پایه های اصلی افزایش ثروت رسیدن به موفقیت های مهم مالی است. این مفهوم در گذشته چندان پیچیده و سخت نبود و شاید علت اصلی آن محدود بودن حضور افراد جامعه در موقعیت های مختلف اقتصادی دانست. در گذشته سرمایه گذاری یک شغل مجزا محسوب می شود و تعداد افراد کمی این تخصص و توانایی را داشتند که در این بازارها فعالیت کنند، اما امروز شاهد این مسئله هستیم که بسیاری از افراد در جامعه دست به سرمایه گذاری های مختلف می زنند و سود های خوبی نیز به دست می آوردند.

در گذشته سرمایه گذار باید سرمایه ای کلان در اختیار داشت که بتواند در موقعیت های محدودی مانند بورس یا بازار طلا سرمایه گذاری کند، اما امروز یک جوان ۱۸ سال با ۵۰۰ هزار تومان سرمایه نیز می تواند این بازی جذاب اقتصادی را شروع کند. بنابراین یکی از مهم ترین دلایلی که امروز سرمایه گذاری را در عین سادگی تبدیل به یک مسئله کاملا پیچیده کرده این است که تعداد افراد بیشتری در این مفهوم شریک هستند.

نکته ای که باید بدانید این است که سرمایه گذاری و به طور کلی دنیای اقتصاد بنا بر شخصیت انسانی و رفتارهای اجتماعی شکل می گیرد، بنابراین با حضور گسترده و عمومی افراد جامعه عملا ما باید شاهد رفتارهای جدید، عجیب و نسبتا خاصی از بازارهای مالی و سرمایه ای باشیم. با این حال این حضور گسترده و عمومی در بازارهای مالی و سرمایه ای نیز نشان می دهد که جامعه به سرمایه گذاری نشان دهنده این مسئله است که سرمایه گذاری برای بسیاری از افراد تبدیل به یک الزام برای زندگی عادی و رسیدن به موقعیت مالی مناسب شناخته شده است.

از طرف دیگر با وجود این که افزایش تعداد سرمایه گذاران این مسیر را سخت تر کرده، اما باید در نظر داشته باشید که گردش های مالی بیشتری نیز نسبت به گذشته در این بازارها جریان گرفته است. از این رو عملا می توان حدس زد که سود حاصل از سرمایه گذاری می تواند بیش از حالت سنتی خود باشد. سختی سرمایه گذاری، سود بالا و افزایش جمعیت عمومی در بازار های مالی علاوه بر نشان دادن ضرورت سرمایه گذاری به خوبی نشان می دهد که برای موفقیت در این کار لازم است خلاقیت و هوشمندی لازم را داشته باشیم، اما چگونه؟

سرمایه گذاری هوشمند، نیاز امروز بشری

معنای هوشمندی در سرمایه گذاری

هوشمندی بدین معنی است که شما بتوانید بنا بر اهدافی که دنبال می کنید بهترین ابزار را در بهترین زمان ممکن مورد استفاده قرار دهید. در واقع رفتار هوشمندانه زمانی اتفاق می افتد که شما از توانمندی های خود و ابزارهایی که در اختیار دارید کاملا آگاه هستید و بر اساس نیاز و هدفی که دنبال می کنید از این توانمندی ها کمک بگیرید.

به طور مثال همه ما به خوبی می دانیم که گوشی های هوشمند با توانمندی های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند. این که شما تمام دارایی خودتان را صرف خرید بهترین گوشی هوشمند کنید در حالی که از ۱۰ درصد توانمندی های آن هم استفاده نکنید بدین معنی است که شما هیچ هوشمندی در خرید خود به خرج نداده اید.

در خصوص سرمایه گذاری نیز این مسئله کاملا وجود دارد. در کلام ساده تر هوشمندی در سرمایه گذاری بدین معنی است که شما بر اساس میزان توانمندی خود (سرمایه و مهارت ها و … ) آگاه باشید و بتوانید از ابزاری درست برای استفاده از این توانمندی ها کمک بگیرید. حال در ادامه این موارد را یک به یک مورد بررسی قرار می دهیم، در واقع ابتدا باید بدانیم چه توانایی هایی در حوزه سرمایه گذاری در اختیار داریم و در نهایت با چه ابزارهایی می توان از این توانمندی ها برای رسیدن به ثروت و سود منطقی استفاده کرد.

— هدف گذاری، مهم ترین عنصر در سرمایه گذاری هوشمند

اگر بخواهیم میان توانمندی و ابزارهای مورد استفاده یکی را به عنوان مهم ترین بخش سرمایه گذاری هوشمند بشناسیم، باید بگوییم که هدف گذاری مهم ترین آن ها محسوب می شود. در واقع این هدف شما از سرمایه گذاری است که نشان می دهد به چه میزان توانایی و چه ابزارهایی نیاز دارید.

بنابراین مادامی که هدف خودتان را نشناسید و یا نخواهید آن را بر اساس واقعیت به درستی تعیین کنید، نخواهید دانست که چه توانایی هایی برای رسیدن به این اهداف نیاز است و آیا با توانمندی های امروز شما امکان رسیدن به این هدف گذاری وجود دارد یا خیر؟

بنابراین مهم ترین نکته ای که در خصوص سرمایه گذاری هوشمند باید بدانید این است که عنصر هدف گذاری درست و منطقی می تواند نیمی از مسیر موفقیت شما باشد. اما چگونه می توان یک هدف گذاری درست و منطقی را تجربه کرد؟

معنای هوشمندی در سرمایه گذاری

—* هدف گذاری رویایی اما بر اساس واقعیت ها

هدف گذاری شما کمی باید رنگ و بوی رویایی داشته باشد. در واقع هدف گذاری های کوچک یا موقتی نمی تواند شما را به موفقیت خاصی برساند. بیایید کمی از مفاهیم فاصله بگیریم و یک روش ساده اما کاربردی در خصوص پیدا کردن اهداف واقعی عنوان کنیم.

در ذهن خودتان بزرگ ترین و رویایی ترین هدفی را که می توانید تصور کنید (بدون در نظر گرفتن هیچ فاکتور دیگری) روی کاغذ بنویسید. به طور مثال شما می خواهید ثروتمند ترین انسان جهان شوید! این کار شاید یک رویا باشد اما امکان پذیر است. بنابراین اولین گام این است که شما بزرگ ترین هدفی را که در ذهن دنبال می کنید روی کاغذ بنویسید.

کار اصلی از این لحظه شروع می شود، شما برای رسیدن به این هدف گذاری بزرگ و رویایی نیاز است پله های مختلفی را فتح کنید. در واقع شما باید مسیر امروز تا رویای خودتان را به چند رویای کوچک تر تقسیم کنید. به طور مثال ثروتمند ترین مرد آسیا، ثروتمند ترین انسان خاورمیانه، ثروتمندترین انسان ایران، ثروتمندترین انسان تهران، ثروتمند ترین انسان شهر، ثروتمند ترین انسان فامیل، ثروتمند ترین انسان خانه و … این ها اهدافی است که میان امروز و هدف نهایی شما قرار دارد.

زمانی که شما مسیر رویایی خودتان را به اهدافی تقسیم می کنید که رفته رفته بوی واقعیت و دستیابی می گیرد عملا می توانید شروع به حرکت کنید. جالب ترین مزیت این حرکت هوشمندانه این است که شما در هر بخش از این مسیر و در هر هدفی که از این مسیر باقی بمانید، باز پیروز میدان هستید. فرض کنید که شما در این مسیر رویایی تنها توانستید به هدف ثروتمند ترین انسان تهران تبدیل شوید. آیا این اتفاق کمی است؟

— توانمند، از رویا تا واقعیت

توانمندی و تشخیص آن به نظر کار ساده ای می آید که می تواند بسیار سخت باشد. توانمندی یک مفهوم نسبتا مشخص است و هر فردی عالم ترین فرد به توانمندی های خودش است. یعنی شما می دانید که چه میزان سرمایه در اختیار دارید و از چه مهارت هایی در حوزه سرمایه گذاری برخوردار هستید.

نکته جالب توجه این است که بسیاری از افراد جهان به شکل غیر واقعی این توانمندی ها را حتی برای خودشان به نمایش می گذارند. به طور مثال فکر می کند که سرمایه گذاری مهارتی است که وی با خرید دو سکه طلا در بازار توانسته به دست بیاورد و امروز می تواند بهترین سرمایه گذار در دنیای بورس باشد!

برای این که یک سرمایه گذاری هوشمند را تجربه کنید لازم است که توانمندی های خودتان را به درستی بشناسید، بنابراین بهتر است روی یک کاغذ میزان درآمد، متوسط هزینه های ماهانه و سرمایه آزاد خود را مشخص کنید. مسلما این سرمایه آزاد شماست که توانایی مالی شما را نشان می دهد و می توانید روی آن برای سرمایه گذاری حساب کنید.

همچنین شما باید بر اساس واقعیت توانمندی های خودتان را بسنجید، آیا تجربه ای عملی در بازارهای مالی و سرمایه ای دارید؟ آیا دوره های آکادمیک و … در خصوص سرمایه گذاری دیده اید؟ پاسخ این دست سوالات به خوبی نشان می دهد که چه مهارت هایی دارید و در چه زمینه هایی نیاز به کسب مهارت و تجربه بیشتری دارید.

— ابزارها را می شناسید؟

یک صنعت کار حرفه ای می داند که با یک پیچ گوشتی ساده می تواند ده ها کار کند و مشکلات بسیاری را با آن برطرف نماید. در واقع این مسئله ناشی از اشرافیت و شناخت او به این ابزار است، او کاری که با یک ابزار ساده مانند پیچ گوشتی می کند را شاید ده ها صنعت کار دیگر با ده ها وسیله حرفه ای نتوانند انجام دهند.

بنابراین داشتن ابزارهای پیشرفته و استفاده از انواع تحلیلگرهای مختلف و … نشان دهنده رفتار هوشمندانه نیست. بلکه کاملا برعکس، این رفتارها نشان دهنده این است که شما ابزارهای مختلف را نمی شناسید و یا به درستی نمی توانید از آن ها استفاده کنید. این همان چیزی است که بسیاری در بازارهای مالی و سرمایه ای به خوبی می دانند. یادتان باشد در جایی که استفاده از ابزارهای تحلیلی و مالی با هزینه های مختلف در اختیار عموم افراد قرار دارد، پس چرا بسیاری از سرمایه گذاران با شکست رو به رو می شوند؟

در واقع مسئله ای که وجود دارد این است که سرمایه گذاری هوشمندانه نیازی به ابزارهای هوشمند ندارد! این شما هستید که باید بتوانید با چند ابزار محدود اما کاربردی نیاز خودتان را برطرف کنید. این تمام چیزی است که شما در بازار سرمایه ای به آن نیاز دارید و می توانید بر اساس آن یک سرمایه گذاری هوشمندانه داشته باشید.

— انتخاب موقعیت مناسب برای سرمایه گذاری

به جز شرایط و موارد گفته شده یکی از مواردی که می تواند باعث یک سرمایه گذاری هوشمندانه شود این است که شما بتوانید موقعیت سرمایه گذاری مناسبی برای خود پیدا کنید. امروز در دنیایی زندگی می کنیم که ده ها موقعیت سرمایه گذاری وجود دارد، به طور مثال سپرده های بانکی، سرمایه گذاری در بورس، بازار طلا، بازار جهانی فارکس و … هر کدام موقعیت هایی هستند که می توانند به عنوان یک گزینه برای سرمایه گذاری مطرح شوند.

سرمایه گذار هوشمند کسی است که بتواند بر اساس سایر موارد گفته شده در بالا و بر اساس استراتژی که دارد بهترین موقعیت سرمایه گذاری را انتخاب کند، برخی از این موقعیت ها به شرایط زمانی بستگی دارد و برخی دیگر فارغ از شرایط زمانی و شرایط اجتماعی و اقتصادی به فعالیت خود ادامه می دهند. مسلما استفاده از موقعیت های گزینه دوم می تواند ریسک استفاده از موقعیت های گزینه اول را کمی کنترل و مدیریت کند.

نکته دیگر که می تواند نشانه ای از هوشمندی در سرمایه گذاری باشد این است که شما باید یاد بگیرید که موقعیت های جدید و ناشناخته را زودتر از بقیه افراد کشف کنید. موقعیت هایی مانند سرمایه گذاری در طرح های ارائه شده در دونگی نمونه ای از این موارد است.

دونگی پلتفرمی معتبر است که بر اساس مفهوم کرادفاندینگ امکانی را فراهم کرده است تا شرکت های مختلف نسبت به تامین سرمایه خود اقدام کنند. در این بین سرمایه گذاران بدون پرداخت کارمزد و مالیات و با سرمایه گذاری تضمینی بازگشت اصل سرمایه می توانند سرمایه گذاری را تجربه کنند که سود بالاتری نسبت به درصد تورم سالانه داشته باشد. این می تواند یک سرمایه گذاری هوشمندانه باشد.

سرمایه گذاری هوشمند با دونگی، سخت اما شدنی

سرمایه گذاری هوشمند، سخت اما شدنی

سرمایه گذاری هوشمند یعنی در کنار هم قراردادن چندین فاکتور و آیتم مختلف، از این رو به نظر می رسد که کار سختی پیش روی سرمایه گذار باشد، اما مسئله ای که وجود دارد این است که این کار سخت می تواند انجام شود و نتیجه خوبی هم خواهد داشت. در واقع سرمایه گذاری هوشمندانه بر اساس هدف گذاری منطقی، شناخت توانمندی ها و همچنین استفاده درست از ابزارهای مختلف سرمایه گذاری می تواند امکان پذیر باشد.

در این بین در نظر داشته باشید که شناخت موقعیت های مختلف سرمایه گذاری و استفاده درست از آن ها می تواند کارکرد بالایی داشته باشد، به طور مثال شناخت دونگی و طرح های ارائه شده در آن از جمله مواردی است که می تواند نشانه ای از یک سرمایه گذاری هوشمندانه باشد. و حتی شما می توانید سرمایه گذاری با پول کم را نیز با دونگی تجربه کنید.

سوالات متداول

سرمایه گذاری هوشمندانه به چه معنی است؟

سرمایه گذاری هوشمندانه به معنی استفاده درست از منابع به کمک ابزارهایی که در اختیار دارید. سرمایه گذاری هوشمند حالتی است که می تواند شما را سریع تر و منطقی تر به یک سود پایدار و درست از سرمایه گذاری برساند.

برای داشتن یک سرمایه گذاری هوشمند نیاز به چه ابزارهایی وجود دارد؟

هیچ ابزار هوشمندی نمی تواند نشان دهنده هوشمندی سرمایه گذاری باشد. این نحوه استفاده شما از ابزار است که می تواند هوشمندی آن را نشان دهد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 1 میانگین: 5]