کاهش قیمت نفت | بازار انرژی در شوک فرو رفت
کاهش قیمت نفت | بازار انرژی در شوک فرو رفت

نفت در معاملات امروز بازار جهانی با کاهش قیمت همراه شد.

قیمت نفت در معاملات امروز وارد روند کاهشی شد و به کانال ۸۲ دلار رسید. بازار انرژی مدت هاست درگیر تحولات منطقه ای است و هر تنش می تواند تاثیر خود را بر بازار قرار دهد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۳ سنت معادل ۰.۱۶ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۶۲ سنت رسید.

قیمت نفت به دنبال انتشار گزارش مربوط به کاهش خوشبینی مصرف‌کنندگان نسبت به اقتصاد در آمریکا کاهش یافته، اما در آستانه ۴ درصد افزایش هفتگی قرار دارد. سرمایه‌گذاران در حال بررسی پیش‌بینی تقاضای بالا برای نفت خام و سوخت در ۲۰۲۴ هستند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۳ سنت معادل ۰.۱۶ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۶۲ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱۷ سنت معادل ۰.۲۲ درصد کاهش ۷۸ دلار و ۴۵ سنت معامله می‌شود.

قیمت نفت برنت و نفت آمریکا هر دو حدود ۴ درصد طی یک هفته گذشته افزایش داشتند که بیشترین افزایش قیمت هفتگی از نظر درصد از ماه آوریل بوده است.

قیمت هر دوی این شاخص‌های نفتی پس از انتشار گزارش مربوط به کاهش خوشبینی مصرف‌کنندگان نسبت به وضع اقتصاد در آمریکا کاهش یافت.

این گزارش نشان می‌دهد متوسط مصرف‌کنندگان آمریکا نسبت به بهبود شرایط اقتصادی اطمینان ندارند.

پیش‌بینی تقاضای بالا برای نفت کاهش قیمت آن را در سطح محدودی نگه داشته است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی را افزایش داده و اوپک همچنان بر پیش‌بینی قبلی خود مبنی بر افزایش ۲.۲ میلیون بشکه‌ای تقاضا در ۲۰۲۴ پایبند است.

در این بین آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی رشد تقاضا برای نفت را تا زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

اما هر سه این پیش‌بینی‌ها حاکی از کمبود عرضه حداقل تا آغاز فصل زمستان هستند.

تعداد چاه‌های نفت فعال آمریکا که اولین نشانه تولید این کشور در آینده هستند ۴ حلقه در این هفته کاهش یافته و به ۴۸۸ رسیده است، یعنی پایین‌ترین تعداد از ژانویه ۲۰۲۲.

از طرف دیگر، روسیه با اشاره به تولید مازاد خود در ماه مه قول داده به سهمیه تولید طبق قرارداد اوپک پلاس پایبند بماند.

تصمیم ائتلاف اوپک پلاس در هفته گذشته برای افزایش تدریجی تولید از ماه اکتبر باعث پایین آمدن شاخص‌های نفتی شد.

بازار در حال حاضر بر مذاکرات آتش‌بس در غزه تمرکز کرده که می‌تواند نگرانی‌ها در مورد اختلال احتمالی در عرضه نفت خاورمیانه را کاهش دهد.

براساس آخرین گزارش اوپک، قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه مه نسبت به ماه آوریل ۲۰۲۴، ۴ دلار و ۶۶ سنت معادل۵.۲ درصد کاهش یافته است. قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه مه ۲۰۲۴ به ۸۴ دلار و ۱۳ سنت رسید، در حالی‌‌‌که این رقم در آوریل ۲۰۲۴، ۸۸ دلار و ۷۹ سنت برای هر بشکه بود. میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۲۴، ۸۳ دلار و ۴۱ سنت بوده است. قیمت سبد نفتی اوپک نیز در ماه مه ۲۰۲۴ به ۸۳ دلار و ۵۹ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به آوریل ۲۰۲۴، ۵ دلار و ۵۳ سنت (معادل۶.۲ درصد) کاهش یافته است. براساس گزارش دبیرخانه اوپک، تقاضای جهانی نفت خام برای سال ۲۰۲۴ با ۲ میلیون و ۲۵۰‌هزار بشکه افزایش روزانه همراه خواهد بود و مجموع تقاضای نفت جهان برای سال ۲۰۲۴ ، ۱۰۴ میلیون و ۴۶۰‌هزار بشکه پیش‌بینی شده است.

منبع:

تسنیم

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]