نگاهی به صحبت جلیلی درباره رقم فروش نفت
نگاهی به صحبت جلیلی درباره رقم فروش نفت

سعید جلیلی، صحبت هایی را دربار میزان فروش نفت کشور مطرح کرد.

طبق گفته کارشناسان، نفت ایران، تنها یک مشتری دارد که آن هم با تخفیف های بسیار، خرید خود را انجام می دهد.

 ایران سال گذشته حدود ۳۶ میلیارد دلار صادرات نفت و میعانات گازی داشته است، پس از کسر تخفیف‌ها، حق دلالان، هزینه جابجایی دریایی، هزینه چند بار تبدیل ارزهای مختلف، هزینه صرافی درنهایت حدود ۲۸ میلیارد دلار به دست بانک مرکزی و برنامه بودجه رسیده است

سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بازهم با عدد بازی‌هایش حاشیه‌ساز شد؛ او بازهم روی صادرات دو میلیون بشکه‌ای نفت دست گذاشت تا بار دیگر صدای کارشناسان نفتی بلند شود. عبدالله باباخانی درباره ادعای تکراری جلیلی نوشته است:

در ۹ ماه اول ریاست جمهوری بایدن و آخر دولت دوازدهم میانگین صادرات نفت به ۶۷۰ هزار بشکه رسید و در ۲ ماه آخر ( بهمن و اسفند) به حدود ۹۰۰ هزار بشکه افزایش یافت. دولت سیزدهم نفت را با صادرات روزانه بیش از ۹۰۰ هزار بشکه تحویل گرفت.

در ماه فوریه و مارچ ۲۰۲۲،که ایران و آمریکا برای امضا تفاهم‌نامه برجام به توافق رسیده بودند و به دلیل جنگ اوکراین و اشتباهات محاسباتی ایران انجام نشد، صادرات به ۱٫۱ میلیون بشکه هم رسید.

 در ادامه ۲۰۲۲ ایران حتی در بعضی ماه‌ها به زیر ۹۰۰ هزار بشکه برگشت.  در سال ۲۰۲۳ به دلیل سقف قیمتی نفت روسیه به ۶۰ دلار و از طرفی ناامنی دریای سرخ و به‌منظور تعادل بازار جهانی، صادرات نفت ایران به‌صورت چراغ خاموش و بدون سختگیری بایدن به میانگین ۱ میلیون و ۲۳۵ هزار بشکه رسید.( در بعضی ماه‌ها نفت و میعانات ذخیره را هم توانست بفروشد)

در سال ۲۰۲۴ وضعیت ایران تاکنون نتوانسته است که شرایط ۲۰۲۳ را حفظ کند و در ادامه سال باید دید که چه اتفاقاتی میفتد، به‌ویژه بعد از انتخابات مهم آمریکا که از انتخابات ایران بر صادرات نفت ایران تأثیرگذارتر است.

یادمان باشد که سفره مردم با آمار پر نمی‌شود و واقعیت‌ها هم در دنیای امروز قابل لاپوشانی نیست. ایران سال گذشته حدود ۳۶ میلیارد دلار صادرات نفت و میعانات گازی داشته است، پس از کسر تخفیف‌ها، حق دلالان، هزینه جابجایی دریایی، هزینه چند بار تبدیل ارزهای مختلف، هزینه صرافی درنهایت حدود ۲۸ میلیارد دلار به دست بانک مرکزی و برنامه بودجه رسیده است. این یعنی نفت ایران بعد از همه هزینه با حدود ۶۱ دلار بفروش رسیده است.

معافیت واردات نفت خام ایران از سوی آمریکا در دوم ماه مه ۲۰۱۹ پایان یافت و شرکت‌های ژاپنی مجبور شدند از واردات نفت خام از ایران صرف نظر کنند. ژاپن حتی پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۸ نیز نفت خام خود را از ایران وارد کرده و این نخستین باری است که واردات نفت خام از ایران عملا متوقف می‌شود. حفظ روابط خوب با ایران، به عنوان یک قدرت بزرگ در خاورمیانه، برای تامین پایدار نفت ژاپن بسیار مهم است.

به همین دلیل، به باور برخی از کارشناسان ژاپنی حتی اگر آمریکا سیاست رادیکال در قبال ایران دنبال کند و فضای سیاسی محدودی برای مانور داشته باشد، ژاپن باید همیشه به دنبال زمینه‌هایی باشد که بتواند با ایران روابط همکاری برقرار و برای ایجاد رابطه اعتماد با ایران تلاش کند. اما روابط ژاپن و ایران به سردی گرایید و ژاپن در برابر فشارهای ایالات متحده تسلیم شد تا واردات نفت از ایران را متوقف کند.

منبع:

میز نفت

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]