وضعیت برق در سال آینده / منتظر خاموشی باشیم؟
وضعیت برق در سال آینده / منتظر خاموشی باشیم؟

برق یکی از انرژی های مورد نیاز بشر است که نبود آن و کاهش آن، ضررهایی را به ویژه در بخش اقتصاد به همراه دارد.

صنایع یکی از مهم ترین بخش هایی است که نیاز ویژه ای به برق دارد که البته باید گفت تامین برق خانگی باید در اولویت دولت باشد. باتوجه به آنکه تابستان آینده، احتمالا بسیار گرم خواهد بود، این احتمال می رود که مصرف برق به اوج خود برسد.

مصطفی رجبی مشهدی در نشست حاشیه‌ای چهارمین روز از نمایشگاه مطبوعات اظهار داشت: احتمالا تابستان ۱۴۰۳ یکی از گرمترین تابستان های تجربه شده را خواهیم داشت و افزایش دما منجر به افزایش مصرف برق و استفاده از وسایل سرمایشی می شود. به همین دلیل سناریوهایی طراحی شده که برق پایدار برای مردم تامین شود، این برنامه شامل ۱۸۰ اقدام در ۶ محور است، بخشی توسعه ظرفیت نیروگاهی، بخشی احداث نیروگاه جدید و بخشی افزایش ظرفیت نیروگاه های موجود است.

وی افزود: ما در بخش توسعه ظرفیت نیروگاهی، برنامه ویژه ای شامل نیروگاه های گازی و سیکل ترکیبی است و علاوه بر آن نیروگاه تجدیدپذیر در دستور کار قرار گرفته است، ۵۰۰ مگاوات نیروگاههایی که با وزارت نیرو قرارداد دارند و  ۴۵۰۰ مگاوات در مناقصه اخیر به ظرفیت تولید برق کشور در سال آینده اضافه می شود.

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان اینکه همه تلاش ها بر این است که افزایش تولید قابل ملاحظه ای را برای تابستان سال آینده داشته باشیم، تاکید کرد: علاوه بر آنها در حوزه شبکه انتقال و فوق توزیع ۷۷ پروژه تعریف شده است، برای مناطقی است که ضعف‌هایی به لحاظ انتقال و توزیع داشته اند؛ بهبود شبکه توسعه در دستور کار است، روند پیشرفت پروژه مناسب است. 

وی بیان داشت: علاوه بر آنها برنامه مفصلی از جمله در حوزه خانگی در سال‌های گذشته در دستور کار بوده که شامل مشارکت ۴۰ درصدی بخش خانگی در مدیریت مصرف بوده که امیدواریم توسعه پیدا کند و در بخش های مختلف از جمله تجاری و کشاورزی هم صرفه جویی صورت گیرد تا بتوانیم برق مطمئن را برای تابستان تامین کنیم.

رجبی مشهدی گفت:  در بخش صنعت بر اساس قانون مانع زدایی از تولید تاکنون ۸۷۰ مگاوات به ظرفیت تولید کشور اضافه شده و بر اساس ماده ۴ تکلیف شده که ۱۰ هزار مگاوات احداث شود و تا تابستان سال آینده پیش بینی این است که ۱۷۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود، قطعا با تولید این نیروگاه ها فشار از شبکه سراسری کاسته خواهد شد.

درباره برنامه افزایش تعرفه برای سال آینده اظهار داشت: افزایش تعرفه در دستور کار نیست. 

مدیر عامل توانیر ادامه داد: تعرفه مشترکانی که زیر الگو مصرف دارند چندانی در تعرفه نخواهد داشت و بر اساس تعرفه‌های یارانه‌ای خواهد بود اما مشترکینی که بیش از الگو مصرف دارند قبوض‌شان افزایشی خواهد بود.

وی یادآور شد: امیدواریم با طرح‌های تشویقی مشارکت بیشتر مردم را شاهد باشیم و صرفه جویی منجر به این شود که برق در بخش های مولد کشور به مصرف برسد.

مدیر عامل شرکت توانیر درباره میزان صرفه جویی از مسیر اعمال پاداش خاطرنشان کرد:  ۲۰۰  مگاوات کاهش مصرف در تابستان در بخش خانگی داشتیم و قطعا این برنامه ها توسعه پیدا خواهد کرد.

منبع:

ایلنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]