چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲
گروه : طلا و ارز
پ
 • شناسه : 18066
 • 19 آگوست 2023 - 21:11
 • 44 بازدید
 • ۰ دیدگاه
 • ارسال توسط :

دو سناریو احتمالی قیمت بیت‌کوین قبل از هاوینگ

دو سناریو احتمالی قیمت بیت‌کوین قبل از هاوینگ
دو سناریو احتمالی قیمت بیت‌کوین قبل از هاوینگ

دقیقا هشت ماه تا هاوینگ بعدی باقیمانده و روند بازار حکایت از عدم قطعیت در بین خریداران دارد. هر مرتبه که یک نوسان شدید، قیمت بیتکوین و به طبعِ آن تمام بازار رمزارزها را تحت تاثیر قرار میدهد، یک گام در مسیر اهداف سپیدنامه بیتکوین به عقب برمیگردیم. چرا که بسیاری از میکرو تریدرها و تسترها برای همیشه این زمین بازی را ترک میکنند.

به گزارش اکوایران ، وایت‌پیپر بیت‌کوین به ما نشان می‌دهد هدف نهایی از ایجاد این شبکه، ابداع یک سامانه پرداخت غیر‌متمرکز و نظیر‌به‌نظیر  بوده است. اما یک کسب‌وکار چطور می‌تواند به روشِ پرداختی اطمینان کند که ارز رایج آن ممکن است در بازه زمانی کوتاهی، نوسان قیمتِ بسیار زیادی داشته باشد؟ آیا به عقیده شما “ارزش” بیت‌کوین در دام نوسان “قیمت” سفته‌بازان بزرگ در حال نابودی است؟

هرچند براساس سپیدنامه بیت‌کوین، این سکه ابزاری برای گسترش یک شبکه پرداخت سریع و غیرمتمرکز است و نه وسیله‌ای برای حفظ ارزش دارایی در مقابل تورم. با این حال به‌ دلیل عدم توسعه کافی و استفاده از ظرفیت‌های این فناوری، از آن بیشتر به عنوان طلای دیجیتال یاد می‌شود تا یک ابزار پرداخت! پس بیایید برای درک بیشتر ارزش بیت‌کوین، در حین برشمردن این حقایق، طلا را در ذهن خود تداعی کنیم.

تفاوت قیمت و ارزش بیت‌کوین

ارزش و قیمت بیت‌کوین دو مفهوم متمایز از هم هستند. ارزش بیت‌کوین به سودمندی ذاتی آن و میزان کار مورد‌نیاز برای بدست آوردنش بستگی دارد ولی قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضا در بازارهای مالی تعیین می‌شود. بلاکچینِ بیت‌کوین به ۱۵ دلیل اصلی ارزشمند است و این شبکه مزیت‌های بیشتری نسبت به ارزهای فیات مانند دلار و یورو، طلا، نقره و… دارد:

۱) کمیابی ۲) عرضه قابل پیش‌بینی (حجم و زمان) ۳) قابلیت حمل و انتقال ۴) سرعت، ارزانی و سهولت انتقال  ۵) تقسیم پذیری بسیار ۶) شفافیت تراکنش‌ها ۷) عدم‌ نیاز به اعتماد ۸) استقلال از برنامه دولت‌ها  ۹) امنیت و جلوگیری از انواع تقلب ۱۰) غیرمتمرکز بودن ۱۱) همتا‌به‌همتا بودن و حذف واسطه‌ها ۱۲) هوشمند و قابل برنامه‌ریزی بودن ۱۳) دوستی بیشتر با محیط‌ زیست ۱۴) هزینه‌های حفظ امنیت پایین‌تر ۱۵) رعایت بیشتر حریم خصوصی

می‌بینیم که بیت‌کوین از تمامی فلزات گرانبها و ارزهای فیات قابلیت‌های بیشتری برای تبدیل شدن به یک ارز جهان‌روا دارد اما به دلیل نوسانات بسیار زیاد قیمتی تاکنون نتوانسته است به عنوان روش پرداخت، مورد استفاده عموم جامعه قرار گیرد. این امر در میان مدت موجب عدم رغبت جامعه بیت‌کوین و توسعه‌دهندگان به گسترش زیرساخت‌ها و روش‌های پرداخت با بیت‌کوین (همانند شبکه لایتنینگ) _به دلیل عدم استقبال عمومی_ می‌گردد.

بنابراین نمی‌توان “ارزش” بیت‌کوین را با استفاده از “قیمت” آن سنجید اما با استفاده از سهم بازار آن چرا! اگر توسعه‌دهندگان نتوانند بیت‌کوینِ کم‌کم به بلوغ رسیده را در مسیرِ اصلیِ وصیتِ پدرش یعنی ساتوشی ناکاموتو قرار دهند، به مرور سهم بازار بیت‌کوین به رقبای منعطف‌تر، کارا‌تر و کم نوسان‌تر خواهد رسید و قطعا قیمت آن بسیار کاهش خواهد یافت و حتی کارکردش به عنوان “وسیله‌ای برای ذخیره ارزش” را از دست می‌دهد.

بررسی وضعیت فعالیت در شبکه بیت‌کوین

از آنجایی که چالش‌های پسا‌کرونا و تورم جهانی، افزایش ادامه‌دار نرخ بهره توسط فدرال رزرو و پیامدهای جنگ اوکراین پیش از این احساسات معامله‌گران را در محدوده ترس و اخیرا با کمی بهبود در وضعیت خنثی نگه‌ داشته بود، سقوط پنجشنبه شب بیت‌کوین به محدود ۲۵٫۳۰۰ دلار مجددا بسیاری از دوست‌داران بیت‌کوین را در مورد آینده بازار رمز‌ارزها در میان مدت و تا قبل از هاوینگ دچار نگرانی کرد. از دلایل سقوط اخیر بیت‌کوین می‌توان به افزایش نرخ بازده اوراقِ قرضهِ دولتیِ ایالات متحده، ورشکستگی غول املاک چینی، شرکت Evergrande و کاهش ارزش یوان چین به ضعیف‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۷ اشاره کرد. با این همه دانستن وضعیت فعالیت شبکه می‌تواند اهمیت بسیاری برای ماینرها، توسعه‌دهندگان، صرافی‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذار و در نهایت تریدرها در تخمین آینده داشته باشد.

در ابتدا نگاهی به وضعیت هولدرهای بیت‌کوین خواهیم انداخت. این نمودار تعداد آدرس‌هایی که مقدار مشخصی از بیت‌کوین را در خود نگه می‌دارند، بر اساس سال به ما نمایش می‌دهد:

Look Into Bitcoin - Addresses Holding X BTC

مشاهده می‌شود در طی ۱۳ سال تمایل به هولد بیت‌کوین برای مقادیر بیشتر از ۱ واحد ۱۷٫۵ برابر، برای مقادیر بیشتر از ۰٫۱ واحد ۷۴٫۵ برابر و برای مقادیر بیشتر از ۰٫۰۱ واحد ۱۸۲ برابر شده است. به بیان ساده تر پذیرش بیت‌کوین بسیار بیشتر از سال های ابتدایی است ولی برای “ذخیره ارزش” و نه برای دلیل وجودی اصلی آن یعنی دریافت و پرداخت. البته لازم به یادآوری است که خوشبختانه توزیع مقادیر زیر ۱ واحد بیت‌کوین با سرعت بیشتری در حال رشد بوده است که این امر به تمرکز زدایی بیشتر و سلامت شبکه کمک شایانی می‌کند. حال به نمودارهای توزیع ثروت زیر توجه کنید:

look into bitcoin charts

این شاخص‌ها نشان‌دهنده تعداد آدرس‌های منحصر به فردی است که حداقل ۰٫۰۱ – ۰٫۱ – ۱ – ۱۰ – ۱۰۰ – ۱۰۰۰ بیت‌کوین را در خود نگهداری کرده‌اند. در اینجا برای نمونه می‌بینیم شاخص آدرس‌های با موجودی بیشتر از ۰٫۰۱ BTC اکیدا صعودی، بیشتر از  ۱ BTC صعودی، بیشتر از ۱۰۰BTC  خنثی و تقریبا نزولی و بیشتر از ۱۰۰۰ BTC نزولی است. که به تفکیک می‌تواند نشان‌دهنده افزایش پذیرش کلی همزمان با افزایش قیمت، در عین کاهش سرعت تجمیع مقادیر بالا و افزایش سرعت توزیع مقادیر خرد باشد.

برای درک بهتر تاثیر فعالیت‌های درون زنجیره‌ای، نمودار مقایسه قیمت بیت‌کوین (نارنجی) با شاخص آدرس‌های فعال (سبز) و شاخص آدرس‌های جدید (آبی) را بررسی می‌کنیم:

glassnode_studio_btc_active_addresses_btc_new_addresses_btc_price

مشاهده می‌شود از ابتدای فعالیت شبکه بیت‌کوین همواره یک همگرایی بین شاخص آدرس‌های فعال و آدرس‌‌های جدید مشاهده می‌شود. دو نکته در این نمودار حائز اهمیت است: اول) هر زمان خط روندِ صعودیِ شاخص فعالیت و آدرس‌های جدید به سمت پایین شکسته نشده است روند کلیِ صعودیِ بیت‌کوین حفظ شده است. دوم) هر زمان خط روند صعودیِ شاخصِ فعالیت و آدرس‌های جدید به سمت پایین شکسته است روند نزولی شدید با فاصله کوتاه چند ماهه آغاز شده است.

با درنظر گرفتن این دو نکته و تصدیق ۱۳ ساله‌ی چارت، دو سناریو محتمل‌تر است:

۱- در صورت تشدید فشارها، با افزایش انتظارات نزولی، شاهد عدم حمایت جامعه بیت‌کوین بوده و روند صعودیِ کم‌جانِ دو شاخص یاد شده شکسته خواهد شد. در نتیجه همچون دفعات قبل با فاصله‌ی کوتاهِ چند ماه، شاهد ریزش شدید قیمت بیت‌کوین خواهیم بود.

۲- در صورت تضعیف فشارها، با کاهش انتظارات نزولی، شاهد حمایت مجدد جامعه بیت‌کوین بوده و روند صعودیِ کم‌جانِ دو شاخص یاد شده تقویت خواهد شد. در نتیجه بیت‌کوین مجدد بالای محدوده ۳۰٫۰۰۰ دلار قرار خواهد گرفت.

سقف احتمالی قیمت تا قبل از هاوینگ ۲۰۲۴

با در نظر گرفتن شرایط اقتصاد کلانِ جهانی، چالش‌های پیش‌روی توسعه بیت‌کوین و فناوری بلاکچین از نظر حقوقی در سال جاری، ورشکستگی چند شرکت بزرگ رمزارزی در دوسال اخیر، مسائل مهمی همچون حملات هکری و راه‌حل‌های بازیابی ارزهای گم شده، به نظر می‌رسد روند بیت‌کوین باتوجه با تاریخچه هاوینگ های قبلی با شیب بسیار ملایمی صعودی شده و در اکثر اوقات حرکتی خنثی در کانال های افقی تا سقف نهایتا ۳۵٫۰۰۰ الی ۴۰٫۰۰۰ دلار داشته باشد.

glassnode-studio_btc-price-edited

 

 

کف‌‌بین‌ها در بازار دلار و سکه چه می‌گویند؟ 29 نوامبر 2023

کف‌‌بین‌ها در بازار دلار و سکه چه می‌گویند؟

دلار هرات یک سر به دامنه ۴۰ زد و برگشت/ سکه فردایی حمایت مهم ۲۹ میلیون و ۶۰۰ را از دست داد/ سکه رفاه کماکان بالاتر از قیمت بازار ایستاده/ کف‌‌بین‌ها در بازار دلار و سکه چه می‌گویند؟

قرار دلار با کف حیاتی: خط روند می‌شکند؟ 29 نوامبر 2023

قرار دلار با کف حیاتی: خط روند می‌شکند؟

به عقیده معامله‌گران بازار داخلی همچنان رنج و فرسایشی است که ارزش معامله کردن ندارد اما در مقابل، انس خوب می‌تازد. قیمت دلار هرات در ۵۰ هزار تومان شروع به کار کرد و بین ۵۰ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۴۹ هزار و ۹۵۰ تومان نوسان داد و در آخر در ۵۰ هزار و ۳۰ […]

برنامه جدید ارزی ایران و روسیه/ بانک ایرانی در سوریه تاسیس می‌شود 29 نوامبر 2023

برنامه جدید ارزی ایران و روسیه/ بانک ایرانی در سوریه تاسیس می‌شود

رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با رئیس بانک مرکزی سوریه اظهار کرده که مناسبات و مبادلات تجاری دمشق – تهران افزایش پیدا می‌کند و به زودی نخستین بانک ایرانی در سوریه کار خود را آغاز خواهد کرد.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 • 📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصادژورنال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.