۸ باور غلط درباره مهریه!
۸ باور غلط درباره مهریه!

۶۳ درصد مردان ایرانی هنگام ازدواج مقدار مهریه را جدی نمی‌گیرند. علت اصلی این پدیده این است که هنوز ۸ باور غلط درباره مهریه بین افکار عمومی رواج دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، درصد مردان ایرانی هنگام ازدواج مقدار مهریه را جدی نمی‌گیرند. اما چرا اکثر مردان ایرانی این اشتباه بزرگ را انجام می‌دهند؟ علت اصلی این پدیده این است که هنوز ۸ باور غلط درباره مهریه بین افکار عمومی رواج دارد.
۱. افسانه کی داده کی گرفته
هرسال بیش از ۴۷ هزار مرد ایرانی مهریه را کامل پرداخت می‌کنند که ابتدا اکثر اموالشان توقیف می‌شود و مابقی مهریه را باید تا مدت زیادی به شکل اقساطی پرداخت کنند. طی سال‌های اخیر دریافت مهریه در میان زنان بالا رفته است.
۲. بیشتر از ۱۱۰ سکه نمی‌توانند مهریه بگیرند
متاسفانه این دروغ از سال ۹۳ بین مردم رواج پیدا کرد، زیرا از این سال زندان را برای بدهکاران بیش از ۱۱۰ سکه حذف شد، اما هزینه بالاتر از این ۱۱۰ سکه را معمولا با قسط بندی حقوق می‌پردازند، همچنین تا زمان صاف شدن کامل مهریه مردان حق مالکیت روی هیچ مالی را ندارند و حتی اگر چیزی را به ارث ببرند، مصادره می‌شود.
۳. مهریه زندان ندارد
طبق آخرین آمار در آبان ۱۴۰۲ بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ مرد ایرانی زندانی مهریه هستند. به طور متوسط در ۱۰ سال گذشته حداقل سالی ۳ هزار مرد ایرانی برای مهریه به زندان رفته‌اند.
۴. قسطی می‌دهم، چیزی نیست
نکته مهم در گرفتن مهریه این است که ابتدا اموال مرد توقیف می‌شود و سپس باقی مانده بدهی مهریه به شکل اقساط داده می‌شود. با توجه به اینکه متوسط مهریه‌های خانواده‌های ایرانی بیشتر از ۹۴ سکه معادل ۲ میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان است، پس اکثر مردان ایرانی ابتدا با توقیف اولیه مهریه ورشکسته شده و سپس باید اقساط بدهند.
در سال‌های اخیر طلاق بین زوج‌هایی که بیش از ۱۰ سال سابقه ازدواج دارند بیشتر شده است، پس به سال‌های آینده خود فکر کنید که بعد از زحمت‌های بسیار ورشکست مالی نشوید.
۶. به اندازه توانت مهریه قبول کن
حتی اگر به اندازه توان خود مهریه کنید، اما زن از حق حبس استفاده کند یا کمتر از ۵ سال بعد طلاق بگیرید، باز هم ورشکسته محسوب می‌شوید. پس بهترین حالت این است که زمان قبول کردن مهریه به توان مالی خودتان هم توجه کنید، به طوریه دقیقا در لحظه عقد بتوانید آن را پرداخت کنید.
۷. مهریه تنها پشتوانه زن در قوانین خانواده است
نکته این است که راهکارهای حقوقی بهتر از مهریه برای تامین مالی زنان خانه‌‍‌دار بعد از طلاق وجود دارد و نیاز نیست شوهر سابق این امنیت مالی را برای زن مطلقه فراهم کند. دوما زنان عملا حق طلاق، حق اشتغال و حق تحصیل و بسیاری از حقوق دیگر را هم دارند و برای اصلاح این حقوق نیازی نیست شوهر قربانی شود.
۸. اگر شوهر خوبی باشم زنم طلاق نمی‌گیرد
بیشتر از ۴۸ درصد مردم ایران معتقدند مردان به خاطر مهریه، تحت فشار خواسته‌های همسران خود هستند؛ بنابراین اگر طلاق نگیرید و مهریه هم پرداخت نکنید باز هم احتمالا ممکن است جز مردانی باشید که به خاطر مهریه توسط همسرتان تهدید یا تحقیر خواهید شد. وقتی ثروت بالقوه زن به واسطه مهریه از مرد بیشتر باشد، عملا علاقه زن به مرد کم می‌شود. همچنین با مهریه زن بعد از طلاق امنیت مالی پیدا می‌کند و ممکن است باعث شود، طلاق برای زنان راحت‌تر شود.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]