افزایش ظرفیت صادرات برق / سرمایه گذاران استقبال کردند
افزایش ظرفیت صادرات برق / سرمایه گذاران استقبال کردند

طبق گفته مدیرعامل توانیر، امکان ظرفیت ۲ هزار مگاوات برق فراهم است.

برق یکی از انرژی های استراتژیک است که تمام کشورها برای رونق اقتصادی و چرخه فعالیت های خود به آن نیاز دارند. کمبود برق و کاهش آن، سبب خواهد شد تا فعالیت های صنایع محدود شود و چرخه اقتصادی به صورت تدریجی نابود شود.

مدیرعامل توانیر گفت: ما تا ۲ هزار مگاوات امکان صادرات برق را داریم و در حال حاضر حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات از این ظرفیت در دوره غیر ۴ ماه گرم استفاده می‌شود.

مصطفی رجبی‌مشهدی،  درباره ظرفیت صادرات برق کشور اظهار داشت: ما تا ۲ هزار مگاوات امکان صادرات برق را داریم و در حال حاضر حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات از این ظرفیت در دوره غیر ۴ ماه گرم استفاده می‌شود که امکان‌پذیر است ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر احداث و از ظرفیت موجود برای صادرات استفاده کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که با طرح‌های افزایش صادرات که در در دستور کار است و بخشی نیز انجام شده ظرفیت صادرات برق افزایش پیدا کند و سرمایه‌گذاران نیز مراجعه کرده و از این ظرفیت استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت توانیر تاکید کرد: محدودیتی برای تجدیدپذیرها جهت صادرات وجود ندارد مگر اینکه ظرفیت انتقال کشورهای هدف محدود شده باشد یعنی از ظرفیت‌های کامل استفاده شده باشد در این صورت هم ما آمادگی توسعه ظرفیت‌های صادراتی کشورهای همسایه را داریم که البته ممکن است تاحدی زمان‌بر باشد ولی در هر حال ظرفیت‌هایی که تاکنون ساخته شده فعلا کافی است.

وی بیان داشت: چنانچه نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسعه پیدا کنند ما آمادگی داریم بر اساس مقررات وزارت نیرو مبنی بر اینکه ۸ ماه از سال که ظرفیت شبکه امکان‌پذیر است؛ برق صادراتی را در اختیارشان قرار دهیم و ۴ ماهی که اولویت تامین برق مرود نیاز داخل کشور است، برق تولیدی را به شبکه سراسری تزریق کرده و ما نیز خریداری می‌کنیم.

رجبی‌مشهدی یادآور شد: اکنون فرصت بسیار خوبی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر است که امیدواریم که از این طرح استقبال کنند و شاهد رشد روزافزودن انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور باشیم.

۷۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها گاز است

وی در میزان سوخت مصرفی گاز در نیروگاه‌ها گفت: در حال حاضر که هوا تا حدی سرد شده بیش از ۶۰ درصد از سوخت نیروگاه‌های کشور از گاز است ولی در روزهای قبل این میزان بیش از ۷۰ درصد بوده و بقیه نیز سوخت مایع است.

رجبی مشهدی با اشاره به تمهید دیگری که در این دستورالعمل برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است، افزود: در مواقعی که سرمایه گذاران نتوانند به دلایلی نظیر تعمیرات یا موارد مشابه، برق مورد نیاز را تأمین کنند، وزارت نیرو از بازار منطقه‌ای برق یا تابلوی بین‌المللی برق بورس انرژی اقدام به خرید برق و صادرات آن می‌کند.

به گفته وی وزارت نیرو شرایط لازم را برای سرمایه‌گذاران جهت امکان تبادل برق یا واردات آن جهت مشارکت در تأمین برق مورد نیاز کشور در دوره اوج مصرف تابستان نیز فراهم کرده است.

مدیرعامل شرکت توانیر اظهار کرد: انتظار می‌رود با ابلاغ این دستورالعمل سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور رشد قابل توجهی داشته باشد و به واسطه اختلاف قیمت بسیار بالایی که در کشورهای همسایه با قیمت داخلی وجود دارد، سرمایه گذاران بتوانند با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور برق مورد نیاز آن کشورها را تأمین کنند و علاوه بر کمک به شبکه سراسری برق کشور در ایام ناترازی از سود قابل توجهی نیز برخوردار شوند.

منبع:

ایلنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]