احتمال افت فشار گاز / مردم صرفه جویی کنند
احتمال افت فشار گاز / مردم صرفه جویی کنند

طبق گفته های وزیر نفت، امکان افت فشار گاز در استان های شمالی کشور وجود دارد.

سرمای هوا سبب شده است نتا امکان گاز رسانی به مناطق شمالی کشور با مشکل مواجه شود و طبق گفته وزیر نفت، ممکن است در مناطق شمالی شاهد افت فشار گاز باشیم.

وزیر نفت با اشاره به پایداری توده هوای سرد حاکم بر کشور در روزهای آینده، امکان افت فشار گاز در استان‌های نیمه شمالی را محتمل دانست و از عموم هموطنان درخواست کرد با مصرف بهینه و خاموش کردن یک بخاری یا گرم کردن حداقل فضا در محیط کار و منازل، دیگر هموطنان خود به‌ویژه در استان‌های شمال غرب، شمال و شمال شرق را یاری کنند.

جواد اوجی امروز (سه‌شنبه، هشتم اسفندماه) با تشریح وضع گازرسانی در کشور تصریح کرد: با توجه به موج بی‌سابقه سرمای فراگیر و پایدار در اسفندماه، مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری در روزهای اخیر با جهش و به‌صورت تصاعدی بالا رفته است و در صورت تداوم همین فشار مصرف، احتمال افت فشار گاز در سرشاخه‌های شبکه گازرسانی در استان‌های شمال غرب، شمال و شمال‌شرق وجود دارد.

وی افزود: از عموم هموطنان درخواست می‌کنم با خاموش کردن یک بخاری اضافی یا کاهش دمای سیستم گرمایش مرکزی و یا گرم کردن یک اتاق در منازل و محیط کار، خادمان خود در وزارت نفت را در تأمین گاز برای دیگر هموطنان به‌ویژه در نیمه شمالی کشور یاری کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه هم‌اکنون همه مراکز تولید، پالایش، ایستگاه‌های تقویت فشار و شبکه انتقال و توزیع گاز با حداکثر ظرفیت ممکن عملیاتی هستند و همه کارکنان عملیاتی صنعت نفت در آماده‌باش ۲۴ ساعته قرار دارند، تصریح کرد: شبکه گاز هم‌اکنون در حداکثر توان تولید و انتقال و توزیع قرار دارد و در صورت تداوم جهش مصرف به‌ویژه در روزهای آینده که پیش‌بینی استمرار کاهش دما وجود دارد، احتمال افت فشار گاز وجود دارد و عبور از این وضع تنها با همکاری مضاعف مردم امکان‌پذیر است.

طبق اعلام وزارت نفت، اوجی با اشاره به اینکه دولت کاهش مصرف را از خود آغاز کرده است و هم‌اکنون در همه محیط‌های اداری و ستادی وزارت نفت وسایل گرمایشی خاموش و یا تنظیم دما ۱۸ تا ۲۲ درجه اعمال می‌شود، یادآور شد: دولت، وزارتخانه‌ها و اداره‌های دولتی را به مصرف بهینه ملزم می‌کند و شرکت ملی گاز ایران بر این موضوع نظارت دارد.

وی گفت: اجرای راهکارهای مصرف بهینه از جمله خاموش کردن بخاری اضافی، کاهش یک یا دو درجه‌ای دمای سیستم‌های گرمایش مرکزی، استفاده از لباس گرم در محیط کار و منازل، نصب پرده‌های ضخیم و جلوگیری از تلفات گرمایی نقشی تعیین‌کننده در تأمین پایدار گاز برای عموم هموطنان دارد.

کاهش دمای وسایل گاز سوز مهمترین اقدام برای تامین سوخت مردم در مناطق مختلف کشور و استان البرز است.خاموش کردن وسایل گاز سوز اضافی ، تنظیم دمای هوای اتاق ها بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد گام موثری برای صرفه جویی در مصرف گاز به شمار می رود. امروز با اهتمام دولت سیزدهم استان البرز به لحاظ برخورداری از شبکه گاز در مناطق شهری و روستایی جزو مناطق سبز کشور است. امسال ۱۲۰ روستای سخت گذر البرز از جمله در شهرستان طالقان و حاشیه جاده کرج – چالوس که سال های متمادی از نعمت انرژی پاک بی بهره بودند، زیر پوشش شبکه گاز سراسری قرار گرفتند.

منبع:

ايسنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]