نحوه اعتراض به دهک بندی یارانه + کد استعلام
نحوه اعتراض به دهک بندی یارانه + کد استعلام

مراحل ثبت نام و اعتراض به دهک بندی یارانه اعلام شد.

به گزارش نبض بازار ، روز گذشته (۳۰ بهمن ماه) یارانه نقدی دهک‌های چهار تا ۹ به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز شد.
این روزها در کنار اخبار طرح فجرانه و کالابرگ الکترونیکی، پرداخت یارانه نقدی معیشتی هم مورد توجه قرار گرفته است و تغییرات زمان واریز این یارانه باعث شده تا مردم سوالات متعددی در این باره داشته باشند.
در طرح کالابرگ الکترونیک که با عنوان فجرانه در حال اجراست، یارانه هر فرد با افزایش ۲۲۰ هزار تومانی نسبت به گذشته همراه شده است که به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.
همزمان با واریز یارانه بهمن ماه بسیاری از افراد که مشمول دریافت این یارانه نشده اند، این سوال برایشان ایجاد شده است که چگونه می توانند از جزئیات دهک بندی یارانه خود آگاه شوند.

افرادی که از گذشته نیز تعیین دهک نشده باشند می‌توانند به مدت یک ماه بیمه رایگان دریافت کنند.

علیرضا محمدی، رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان در مصاحبه با رادیو به ارائه توضیحاتی در این باره پرداخته است و ضمن تکذیب حذف یارانه برخی از دهک ها گفت: خبرهایی همچون حذف سه دهک و.. شایعه است، ما بعد از دو سال در ماه گذشته، داده ها و اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان را بروزرسانی کردیم، یارانه هیچ عزیزی در این ماهی که هستیم حذف نشده است.

رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان گفت: اگر برخی خانواده ها به دهک شان اعتراض داشته باشند، می توانند به سامانه حمایتی ما مراجعه کنند هم دهکشان را ببینند و هم اعتراض شان را ثبت کنند

محمدی با اشاره به برخی موارد استثنا مثل مشکل شماره بانکی یا فوت سرپرست خانواده، توضیح داده است: در این موارد یارانه به صورت خودکار قطع می شود. دیگر اعضای خانواده باید با مراجعه به پلیس +۱۰ مشکلشان را حل کنند تا مجدد یارانه آنها برقرار شود.
به گفته این مقام مسئول اگر برخی خانواده ها به دهک شان اعتراض داشته باشند، می توانند به سامانه حمایتی ما مراجعه کنند و ضمن مشاهده دهک خود، اعتراض شان را ثبت کنند، تا به مشکل آنها رسیدگی شود.

اما چگونه می توان متوجه شد که دهک چندم قرار گرفته ایم. در این مطالب توضیحاتی درباره این موضوع ارائه شده است.
برای اطلاع از آخرین وضعیت دهک بندی خود می‌توانند به سامانه حمایت به نشانی https://hemayat.mcls.gov.ir / مراجعه کنید. با ورود به سامانه دهک بندی خانوار امکان بررسی و پیگیری واریز یارانه معیشتی برای متقاضیان وجود دارد.

همچنین در سامانه جدید دهک بندی یارانه به نشانی hemayat.mcls.gov.ir افراد می‌توانند با وارد کردن شماره ملی خود، مراحل نام نویسی در سامانه حمایت دهک بندی با کد ملی را انجام دهند.
اما برای ثبت نام در سایت حمایت معیشتی جاماندگان داوطلبان باید چه کارهایی را انجام داد؟ طبق آنچه مسئولان این حوزه اعلام کرده اند، برای این امر باید مراحل زیر را انجام داد:
۱. ورود به سامانه حمایت به نشانی hemayat.mcls.gov.ir
۲. انتخاب گزینه «ورود به سامانه حمایت»
۳. نمایش پنجره ورود به سامانه حمایت معیشتی
۴. ثبت اطلاعات مربوط به کد ملی سرپرست خانواده و در کادر دوم شماره حساب واریز یارانه
اگر یارانه اصلی را ماهانه دریافت می‌کنید، اما موفق به انجام مراحل ثبت نام یارانه نشده‌اید، شماره حساب یارانه خود را در این قسمت ثبت کنید. اما اگر حتی یارانه شما هم از چند سال پیش قطع شده، شماره حسابی که قبلاً یارانه معیشتی به آن واریز می‌شد را وارد کنید. با تکمیل اطلاعات، شما در وضعیت «خانواده تک نفره» یا «خانواده چند نفره» قرار خواهید گرفت.
چنانچه با شخص دیگری از اعضای خانواده زندگی نمی‌کنید و سرپرستی خانواده با خودتان است، باید تیک “گزینه خانواده تک نفره” را انتخاب کنید.
۵. وارد کردن کد امنیتی و انتخاب گزینه ورود
۶. تکمیل رضایت نامه دسترسی به اطلاعات دارایی و مالی خانواده‌
۷. پایان مراحل ثبت نام در سامانه
اما این تنها راه حل برای استعلام اطلاعات دهک بندی خانوار نیست و شما می توانید با استفاده از یک کد دستوری هم به این مهم دست پیدا کنید که مراحل آن به ترتیب زیر است:
-استفاده از کد دستوری (#کد ملی*۴۳۸۵۷*۴*) را به عنوان کد استعلام دهک خانوار معرفی کردند که اشتباه است و تنها کاربرد این کد برای اطلاع از اینکه فرد، از یارانه برخوردار است یا خیر، می باشد. 
همچنین در یکی دیگر از روش های استعلام دهک خانوار، می توانید از طریق شماره گویا اقدام کنید و براین اساس باید به شکل زیر عمل کنید:
-استعلام دهک خانوار از طریق شماره گویا برای استفاده از این روش باید ابتدا با شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرید. سپس کد ملی سرپرست خانوار و شماره تلفن شان را وارد کنید. به این ترتیب میتوانید از دهک خود مطلع شوید. 
در نهایت هم فارغ از تمامی این روش ها در صورتی که می خواهید به دهک بندی خود اعتراض بزنید و نحوه آن را نمی دانید می توانید به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]