واردات  ۶ میلیون دُز واکسن از هند / کاهش سوءتغذیه به چهار درصد
واردات  ۶ میلیون دُز واکسن از هند / کاهش سوءتغذیه به چهار درصد

حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: “واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس به برنامه واکسیناسیون کشور اضافه شده‌اند و با ورود این واکسن‌ها، مرحله عملیاتی از یکی از استان‌های جنوبی آغاز خواهد شد.

نشست خبری بیان دستاوردهای وزارت بهداشت به مناسب دهه فجر در سالن ستاد خبری این وزارتخانه برگزار شد. حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت  در جمع خبرنگاران گفت: امید به زندگی در زنان ۷۸/۵ ودر  مردان ۷۲/۲ رسیده است. از هر  ۱۰۰۰ تولد نوزاد تعداد    ۸/۳ مرگ نوزادان وجود دارد۰ طرح نفس در جهت آموزش و فرهنگ سازی کار میکند. دو برنامه جوانی جمعیت و  سلامت خانواده در سال ۱۴۰۲ حائز اهمیت بود که هر دو به  درستی انجام شد. ۱۹۵ شهر، استان و ۶ منطقه از تهران را پوشش دادیم.

وی در این خصوص بیان کرد: در پویش ملی سلامت ۴۶ میلیون جمعیت غربالگری شدند و هدف ارتقا سلامت جمعیت جامعه ۸۳ و ۴ دهم از مرگ و میر ها بیماری غیر واگیر دار است. در پویش ملی سلامت از اکنون وارد  فاز اصلی شده ایم. تمامی ۲۵ درصد افراد مشکوک برای ما خیلی مهم تر است تا کسانی که دارو‌ باید دریافت کنند و بیماری آنها  مشخص شده باشد. تمرکز اصلی ما روی افراد مشکوک به پرفشاری خون است و مهم تر ازهمه حفظ سلامتی افراد جامعه است در بیماری واگیردار معضل ما  مالاریا وارده است که توسط همسایه شرقی  ایجاد شد است.  در حال پیگیری و تلاش روزانه هستیم که مردم را آگاهانه به سمت سلامت پیش ببریم در این خصوص ارتباط ما فقط داخلی نیست و بصورت بین المللی در حال رصد هستیم.

فرشیدی در خصوص  سلامت محیط کار  دو نکته اساسی را مطرح کرد که سیگار مهم ترین نکته در آن بود. سال گذشته و سال جاری بهداشت جهانی برنامه های مبارزه با دخانیات دارد که ایران از  وضعیت قرمز به نارنجی تبدیل شده است و دیگری هوشمندسازی برنامه های نظارتی است. مصرف نمک در ایران  بیش از ۳ برابر  نرم جهانی  است. در نظر داریم مصرف شیرینی جات و نمک کاهش پیدا کند.

وی در خصوص سلامت روان بیان کرد: تعداد مراکز حمایت سلامت روان  از ۲۳ مرکز به ۱۰۰ مرکز افزایش یافته است. تاثیر گذاری بر سلامت روان جامعه از دانش آموزان تا مادران باردار غربالگری شده و معرفی شده است و فقط بحث روان نیست مددکاری و بحث امداد نیز وجود دارد.

منتظر ریشه کنی هپاتیت سی (C) باشید

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه گفت: برنامه ریشه کنی هپاتیت سی (C) نیز در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد و در این باره شاهد راه اندازی شبکه آزمایشگاهی در کشور بودیم.  پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون در کشور از ۲۰ آبان آغاز شد و تا ۳۰ دی ماه ادامه داشت. بیماری های غیرواگیر ۸۳ درصد مرگ و میر را در کشور تشکیل می‌دهد در حالی که بیش از ۴۷ درصد آن را می‌توان کنترل کرد؛ در پویش ملی سلامت تمام بیمارانی که به فشارخون بالا و دیابت مبتلا بودند، تحت درمان قرار می‌گیرند.

فرشیدی با اشاره به اینکه شیوع بیماری مالاریا نسبت به سال های قبل در کشور افزایش داشته است، افزود:‌ این بیماری به خوبی کنترل شده است و هیچ موردی از مرگ و میر ناشی از آن در کشور نداشتیم.

وی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح پزشک خانواده در کشور نیز به خبرنگاران گفت: ۱۹۵ شهر تحت پوشش برنامه پزشکی خانواده هستند و به زودی ارتباط الکترونیکی خانواده‌ها برقرار می‌شود. یکی از محورهای برنامه‌های وزارت بهداشت آموزش و فرهنگ سازی توسط تمامی کادر سلامت است. اقدامات صورت گرفته برای کاهش ناباروری و درمان آن و نیز اجرای طرح نفس برای جلوگیری سقط جنین از جمله این برنامه‌ها است.

فرشیدی در پایان سخنان خود گفت: میزان مرگ و میر نوزادان اکنون به ۸.۳ در هزار تولد زنده کاهش یافته، امید به زندگی در زنان از ۵۷ به ۷۸ سال رسیده و در مردان نیز از ۵۷ به ۷۶ سال رسیده است.

خرید ۶ میلیون واکسن از هندی ها

شهنام عرشی رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: قرارداد خرید ۶ میلیون واکسن‌ از هند شامل سه میلیون دز روتاویروس و سه میلیون پنوموکوک بسته شده است و در مرحله بعد تولید داخلی این واکسن‌ها انجام می‌شود. این واکسن‌ها تاییدیه سازمان غذا و داروی ایران و کشور صادرکننده را دارند. با تزریق واکسن پنوموکوک از مرگ و میر سالانه هزار و ۵۰۰ کودک در کشور جلوگیری می‌شود.

عرشی با یادآوری اینکه واکسن پنوموکوک برای کودکان زیر یکسال و روتاویروس برای کودکان زیر ۲ سال تزریق خواهد شد، افزود: کیت های تشخیصی هپاتیت سی نیز در کشور موجود بوده و دارو به اندازه کافی برای این بیماران وجود دارد و از سال آینده اقدام به حذف این بیماری خواهیم کرد. ۸۳۰ هزار کودک در استان‌های جنوبی کشور که ۱۳۲ هزار مورد آنها غیر ایرانی بودند، در یک ماه گذشته تحت پوشش واکسیناسیون فلج اطفال قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه موفق به حذف کامل ویروس فلج اطفال شده‌ایم، افزود: دو کشور پاکستان و افغانستان از وضعیت مناسبی در زمینه فلج اطفال برخوردار نیستند و به همین دلیل واکسیناسیون فلج اطفال را در نیمه‌جنوبی کشور انجام داده‌ایم به طوری که ۸۳۰ هزار کودک در واکسیناسیون فلج اطفال مناطق جنوبی کشور واکسینه شدند که از این تعداد، ۱۳۰ هزار نفر را کودکان غیرایرانی تشکیل می‌دادند.

عرشی ادامه داد: امسال  حدود ۲۰ درصد موارد سرپایی بیماران مبتلا به آنفلوآنزا بوده و در ابتدای بهمن ماه ۱۵ درصد افزایش موارد ابتلا به این بیماری را داشتیم و اکنون به حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: اکنون در شیب نزولی اوج گیری ابتلا به آنفلوآنزا هستیم و در مورد کرونا نیز کمتر از ۲ درصد موارد  ، به این بیماری تشخیص داده می شود.

عوارض بنزین هوشمند اندازه گیری می شود

جعفر جندقی رییس اداره بهداشت محیط و سلامت کار وزارت بهداشت نیز در این نشست از هوشمند سازی نظارت ها خبر داد و گفت:  اندازه گیری برخط و هوشمند عوامل زیان‌بار بیولوژیک و شیمیایی محیط در دستور کار قرار گرفته است. عوارض زیان آور بنزین از طریق سامانه برخط هوشمند اندازه گیری می شوند و بزودی در جایگاه های پمپ بنزین نصب می شود.

جندقی به پسماندهای بیمارستانی اشاره کرد و اظهار داشت: در بحث هوشمند سازی، با روش‌های مختلفی در سایت های مرکز هوشمند سازی را انجام می دهیم تا کاهش زباله های بیمارستانی را داشته باشیم و اکنون در گیلان، مشهد، آذربایجان شرقی و غربی در حال انجام است و این بصورت آزمایشی انجام می شود.

رییس اداره بهداشت محیط و سلامت کار وزارت بهداشت ادامه داد: در حال طراحی اپلیکیشنی هستیم که روش‌های نظارتی را به مردم آموزش می دهیم و مواد غذایی تقلبی را شناسایی و از طریق این اپلیکیشن به بازرس بهداشت محیط متصل می شوند. ابزاری برای تشخیص تقلبی  زعفران، گلاب و عسل از طریق هوش مصنوعی تقلبی توسط بازرسان بهداشت محیط انجام می شود و شرکت های دانش بنیان بزودی این ابزار  را تولید می کنند.

جندقی تاکید کرد: بالای دو میلیون تومان هزینه شناسایی مواد تقلبی مواد غذایی است و زمان بر بوده در حالیکه  با این ابزار نمونه گیری اصلی براحتی قابل انجام است. برای پیشگیری از بیماریهای حشرات و جوندگان از فناوریهای هسته ای استفاده خواهیم کرد که اولین فاز این طرح در هفته جاری در یکی از استانهای کشور با ایجاد  آزمایشگاه اولیه اجرایی می شود. گسترش دفاتر سلامت ( ۲۷۶ نفر خدمات سلامت )  از طریق روشهای نوین که با پر کردن اظهار نامه از سوی فروشندگان انجام می شود، در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد:  در نیمه نخست امسال ۲ میلیون و ۳۹۰ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی مورد نظارت قرار گرفت و بیش از  ۳۵ هزار  مرکز نیز به مراجع قضایی معرفی شدند؛ از مردم می خواهیم در صورت مشاهده تخلف با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند.

کاظم وطن خواه رییس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت نیز در این نشست خبری گفت: از مجموع هفت هزار آزمایشگاه در سطح کشور، سه هزار و ۳۱۷ آزمایشگاه بهداشتی داریم که هزار و ۷۴۹ واحد نمونه گیری هستند. امسال با هدف استفاده بهینه از خدمات آزمایشگاهها، شبکه آزمایشگاهی در کشور ایجاد می‌شود در مورد استفاده از کیت ها و روش‌های معتبر در آزمایشگاه‌ها، نظارت بیشتری صورت می گیرد. آمار بالای افسردگی در ایران درست نیست.

حامد مصلحی مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: آمارهایی که در مورد میزان بالای افسردگی جامعه ایرانی در فضاهای مجازی مطرح می‌شود، صحت ندارد و بزودی آمار دقیق اعلام می شود به طوری که کمتر از ۳۰ درصد است.

وی افزود: تکلیف همه کشورها در خصوص سلامت روان، دسترسی به خدمات سلامت روان است و اکنون سه هزار و ۳۰۰ روانشناس در این مراکز مشغول فعالیت هستند. اکنون ۱۰۰ مرکز سراج در کشور در راستای افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت روان به صورت رایگان فعالیت می‌کنند.

کوروش اعتماد ریس مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت نیز در مورد پویش ملی سلامت گفت: بیش از ۴۶ میلیون نفر در این پویش غربالگری دیابت و فشارخون بالا شرکت کردند؛ در طول یک هفته اخیر ۲۰ هزار فرد مبتلا به دیابت و ۱۰ هزار نفر مبتلا به پرفشاری خون شناسایی شدند و همچنان شناسایی دیگر مبتلایان ادامه دارد.

وی در مورد اجرای پویش ملی سرطان گفت: این پویش در دستور وزارت بهداشت بوده و در مرحله کارشناسی است که کدام نوع سرطان این قابلیت را دارد که سریعتر تشخیص داده شود. در مورد سرطان کودکان، سرطان خون در اولویت وزارت بهداشت است تا سال آینده اقدامات ویژه ای انجام گیرد.

صابر جباری رییس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت نیز در این نشست به تصویب کرامت مادری خبر داد و گفت: شکایتی هایی از سوی مادران باردار از سوی برخی مراکز درمانی در دریافت خدمات وجود دارد که بزودی منشور کرامت بارداری ابلاغ می شود.

وی با اشاره به اینکه سامانه ۱۹۰ آماده دریافت شکایت‌های مادران باردار است، افزود: اگر کادر درمان خطایی را در این زمینه مرتکب شوند بر اساس مصوبه قرارگاه جوانی جمعیت، بدون نوبت تحت رسیدگی قرار می گیرند.

کاهش سوءتغذیه به چهار درصد

احمد اسماعیل زاده مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت نیز اجرای توزیع شیر در مدارس، اجرای طرح نان کامل، تامین سبد غذایی مطلوب، پایش وضعیت ید جامعه، بررسی و کنترل اسید چرب روغن ، حکایت تغذیه‌ای از مادران باردار و کاهش سوءتغذیه از ۱۶ درصد در اوایل انقلاب به چهار درصد، اجرای طرح کالا برگ الکترونیکی برای خرید مواد پروتیین از اعم اقدامات انجام شده در سالهای اخیر دانست.

وی درباره اجرای طرح نان کامل توضیح داد: هر دانشگاه علوم پزشکی باید سه کارخانه آرد کامل را ایجاد کند و میزان سبوس باید پنج الی هفت درصد باشد؛ اکنون ۲۰۰ نانوایی در البرز نان کامل در اختیار مردم قرار می دهند و بررسی میدانی نیز در حال اجراست.

اسماعیل زاده افزود: به دنبال آن هستیم غنی سازی آرد با ویتامین دی را با همکاری سازمان غذا و دارو در کشور اجرایی کنیم.

فرشید رضایی مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت نیز گفت: سواد سلامت جایگاه خاصی دارد و نگاه جامعه باید به سمت پیشگیری و ارتقای سواد سلامت سوق داده شود.

وی با بیان اینکه ارتقای سواد سلامت در پیشگیری و درمان برخی از بیماری ها اهمیت زیادی دارد، افزود: ۷۰ درصد نمک از مصرف غذاهای آماده دریافت می‌‍شود و سواد سلامت رستورانها نیز در این زمینه باید افزایش یابد.

رضایی با اشاره به ایجاد کارگروه فرهنگ سلامت در وزارت بهداشت اظهار داشت: این کارگروه به موضوعات اولویت دار فرهنگ سلامت بر اساس آموخته های دینی می پردازد.

وی به اجرای سند امنیت غذایی، فرهنگ سازی غذای سالم، ترویج سلامت خانواده محله محور در ۳۳۰ محله، طرح ورزش و مردم، پیشگیری از استعمال دخانیات در نمایش‌ها و فیلم‌ها از برنامه‌های امسال و سال ۱۴۰۳ بر اساس مصوبه کارگروه فرهنگ سلامت اشاره کرد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]