گران ترین داروهای تجویزی در سال گذشته را بشناسید / این بیماران رکود پرمصرف ترین‌ها را زدند
گران ترین داروهای تجویزی در سال گذشته را بشناسید / این بیماران رکود پرمصرف ترین‌ها را زدند

با توجه به اعلام مهندس امیرحسین حبیبیان، معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران، در سال ۱۴۰۲، مانند سال ۱۴۰۱، داروهای بیماران دیابتی و بیماران قلبی و عروقی به عنوان پرمصرف‌ترین داروها در کشور شناخته شده‌اند. این اطلاعات بر اساس سامانه نسخه الکترونیک جمع‌آوری شده‌اند.

حبیبیان معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران گفت: اطلاعات سامانه نسخه الکترونیک در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، ۱۱۶ قلم داروی تجویز شده در فهرست گران‌ترین داروهای تجویزی در کشور است که این داروها بیشتر برای بیماران خاص و صعب‌العلاج، مصرف شده است.

وی گفت: برخی از این داروها، بیش از ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد. برای بیماران مبتلا به موکوپلی ساکاریدوز نیز داروی تجویزی با قیمتی بیش از یک میلیارد تومان نیز در این سامانه ثبت شده است که به صورت رایگان در اختیار این بیماران قرار گرفته است.

معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به اینکه پُر مصرف‌ترین داروهای کشور، مربوط به بیماران دیابتی است، افزود: تعداد ۲۴۰ میلیون داروی متفورمین در سال ۱۴۰۲ تجویز شده که در مقایسه با سال قبل از آن ۳۰ درصد افزایش داشته است و پس از آن داروهای آ اس آ و لوزارتان که در پُرفشاری خون استفاده می‌شوند، قرار دارند.

وی همچنین گفت: در ۱۵ استان کشور پر مصرف‌ترین داروها ابتدا داروهای بیماران دیابتی و در رتبه بعدی داروهای بیماران قلبی و عروقی است که عبارتند از استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، همدان، قزوین، قم، اصفهان، یزد، کردستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، البرز، زنجان و گیلان. در ۱۶ استان کشور نیز پر مصرف‌ترین ابتدا داروهای بیماران قلبی و عروقی و در رتبه بعدی داروهای بیماران دیابتی است که عبارتند از استان‌های تهران، سمنان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و بوشهر.

حبیبیان ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ همچنان داروی انسولین قلمی، پُر هزینه‌ترین داروی تجویزی بوده که مبلغی بالغ بر ۴۴۰ میلیارد تومان برای این دارو از سوی سازمان بیمه سلامت هزینه شده است.

معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی صدور نسخه‌های الکترونیک در ماه‌های مختلف سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل از آن، گفت: از ابتدای اجرای طرح نسخه الکترونیک تا کنون بیش از ۲۹۰ میلیون نسخه الکترونیک ثبت شده که در ماه‌های انتهایی سال ۱۴۰۲ حدود ۱۲ میلیون نسخه در ماه در سطح کشور توسط پزشکان تجویز شده است.

شاید بتوان گفت تقریبا از سال ۱۳۷۰ شمسی در ایران شیرینی های رژیمی برای افراد دیابتی توسط شرکتهای کوچکی  تولید شد. ابتدا این محصولات محدود به آبنبات و شکلاتهای کنار چای بودند اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و شناسایی گیاهان موثر تعداد این محصولات افزایش یافت به نحوی که حتی شیرین ترین محصول غیر رژیمی که عسل، سوهان و گز هستند را نیز تولیدکردند.و افراد دیابتی بدون اینکه نگران افزایش قند خون باشند میتوانند این محصولات را با رعایت رژیم درست مصرف کنند. شیرین‌کننده‌های مصنوعی، مواد شیمیایی یا طبیعی هستند که جایگزین شکر معمولی در غذاها و نوشیدنی‌ها می‌شوند. این شیرین‌کننده‌ها به دلیل خاصیت شیرین‌کنندگی بالا و کمترین تأثیر بر میزان قند خون، در رژیم‌های کاهش وزن، رژیم‌های دیابت و کنترل مصرف قند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با این حال، لازم به ذکر است که مصرف هر نوع شیرینی، شکلات یا آدامس با هر نوع شیرین‌کننده، می‌بایست با اندازه‌گیری و مدیریت مصرف در چارچوب رژیم غذایی و نیازهای شخصی انجام شود. همچنین، بهتر است در مورد مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی و تأثیر آن‌ها بر سلامتی خود، از منابع معتبر و مشاوران متخصص در این زمینه استفاده کنید.

نام محصول رژیمی

قیمت

نام محصول غیر رژیمی

قیمت

نان کنجدی بدون شکر شیرینی

۹۷.۵۰۰تومان

نان کنجدی شکری

۵۲.۰۰۰ تومان

پرو بستنی چوبی قهوه

۱۸.۰۰۰تومان

بستنی قهوه

۲۰.۰۰۰ تومان

آبنبات وردرز اوریجینال خامه ای بدون قند

۶۰.۰۰۰تومان

آبنبات وردرز اوریجینال خامه

۱۸۰.۰۰۰ تومان

نودل برنجی بدون گلوتن

۱۷۵.۰۰۰تومان

نودل برنجی

۶۰.۰۰۰تومان

گز پسته آردی بدون شکر

۴۱۱.۵۰۰ تومان

گز پسته ای

۴۵۴.۰۰۰ تومان

پاستیل بدون شکر نوشابه ای

۲۵.۰۰۰ تومان

پاستیل شکری

۳۵.۰۰۰تومان

حلوا ارده وگان با شیره انگور

۱۴۰.۰۰۰ تومان

حلوا ارده

۶۰.۰۰۰تومان

آدامس زایلیتول با طعم نعنا

۱۷۵.۰۰۰ تومان

ادامس نعنایی

۳۵.۰۰۰ تومان

سوهان تخته ای (گل مجلسی )بدون قند و رژیمی

۲۱۷.۰۰۰ تومان

سوهان عسلی

۲۷۵.۰۰۰ تومان

بیسکویت بدون شکر و رژیمی حاوی آرد جو دوسر

۹۴.۶۰۰تومان

بیسکوییت سبوس دار یک کیلویی

۱۳۰.۰۰۰ تومان

مربا انجیر

۹۹.۵۰۰تومان

مربای انجیر

۷۹.۰۰۰ تومان

عسل طبیعی

۵۷۵.۰۰۰تومان

عسل گون

۷۹۶.۰۰۰ تومان

کرم کاکائو فندق بدون شکر ۲۰۰ گرمی

۱۶۵.۰۰۰تومان

کرم کاکائو فندق

۱۰۰.۰۰۰تومان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استفاده گسترده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی، که به آنها جایگزین شکر نیز گفته می‌شود، برای کاهش وزن و کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت رایج شده است. این محصولات به دلیل قابلیت شیرین‌کنندگی بالا، با مقدار بسیار کمتری نسبت به شکر معمولی، توانایی ایجاد شیرینی مطلوب را دارا هستند.

استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی در شیرینی‌پزی و مصارف روزمره، به ویژه برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند یا قصد کنترل مصرف قند را دارند، به طور گسترده‌ای رایج شده است. این محصولات به دلیل شیرینی بیشتر نسبت به شکر معمولی، به صورت فشرده‌تری استفاده می‌شوند و می‌توان به میزان کمتری از آنها در مقایسه با شکر معمولی استفاده کرد.

با این حال، در هر صورت، توجه به مقدار کلی کربوهیدرات و مواد مصرفی در رژیم غذایی اهمیت دارد. همچنین، مصرف هر نوع شیرینی، حتی با استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی، باید با توجه به نیازهای شخصی و در چارچوب رژیم غذایی مناسب انجام شود.

قندهای اضافه شده چگونه روی بدن تاثیر می گذارند؟

دریافت مقدار زیادی قند اضافه شده و کربوهیدرات تصفیه شده، باعث تغییرات زیادی در بدن می شود و به همین خاطر است که یک برنامه غذایی سرشار از قند می تواند منجر به التهاب مزمن درجه پایین شود.

افزایش تولید محصولات نهایی گلیساسیون پیشرفته: محصولات نهایی گلیساسیون پیشرفته یا ( AGEs ) ترکیبات مضری هستند که هنگام ترکیب پروتئین یا چربی با قند در جریان خون تشکیل می شوند. مقدار زیاد این ترکیبات، موجب استرس اکسیداتیو و التهاب می شوند.

افزایش نفوذ پذیری روده: باکتری ها، سموم و قطعات غیر قابل هضم غذا ساده تر از روده خارج و به جریان خون می پیوندند که به صورت بالقوه باعث بروز التهاب می شود.

افزایش سطح LDL یا کلسترول بد: افزایش سطح کلسترول بد با بالا رفتن مقدار نشانگرهای التهاب ارتباط مستقیم دارد.

افزایش وزن: یک برنامه غذایی سرشار از قند اضافه شده و کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند منجر به افزایش وزن شود. وزن اضافی بدن با افزایش التهاب در ارتباط است که دلیل قسمتی از آن مقاومت به انسولین است.

بسیار مهم است این را بدانید که التهاب تنها به خاطر قند اتفاق نمی افتد. دیگر شاخص ها مانند استرس، دارو، سیگار کشیدن و دریافت بیش از حد چربی می توانند منجر به التهاب شود.

مطالعاتی که روی انسان انجام شده نشان داده مصرف بالای قندهای اضافه شده و کربوهیدرات های تصفیه شده با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، چاقی و بیماری های دیگر در ارتباط است.

 

منبع:

ایسنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]