حزب اصلاحات و سخت کردن کار حزب محافظه کار در سال انتخابات
حزب اصلاحات و سخت کردن کار حزب محافظه کار در سال انتخابات

حزب تازه تاسیس اصلاحات انگلیس که پیش از آن در قالب حزب برگزیت به رهبری نایجل فاراژ فعالیت می‌کرد اخیرا شرایط دشواری را برای ریشی سوناک، نخست وزیر این کشور و حزب محافظه کار وی در سال انتخاباتی ایجاد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  تسنیم، روزنامه “هامبورگر ابند بلات” در مطلبی به چالش جدیدی برای ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس در سال انتخاباتی پرداخته و نوشت:  در حالی که محافظه‌کاران در جمعه گذشته دو شکست سنگین در انتخابات میان‌دوره‌ای انگلستان را متحمل شدند، “ریچارد تایس”، رهبر حزب تازه تاسیس اصلاحات دست‌هایش را از شادی به هم مالید. حزب او، Reform UK، هیچ کرسی کسب نکرد، اما بیش از ۱۰ درصد از آرا را در هر دو حوزه انتخابیه به دست آورد. این بهترین نتیجه او تاکنون بوده است.  رهبر این حزب  از یک “گام بزرگ رو به جلو” صحبت کرد. او به خصوص خوشحال بود که می توانست به دشمن سرسخت خود، یعنی محافظه کاران سیلی بزند.
ظهور “Reform UK”، حزبی که جایی بین پوپولیسم جناح راست و افراط گرایی راست قرار دارد، در حال حاضر در انگلیس غوغایی به پا کرده است و محافظه‌کاران حاکم را به شدت ترسانده است. حزب اصلاحات در ماه های اخیر به رقیب جدی تبدیل شده است و به گفته نمایندگان محافظه کار و ناظران سیاسی، آنها می توانند بخش مهمی از رای دهندگان را از محافظه کاران بربایند. همانطور که حزب تایس زمانی گفت، قصد اعلام شده آنها این است که محافظه‌کاران را با خاک یکسان کنند.
اصلاحات بریتانیا جانشین حزب ضد مهاجر و ضد اتحادیه اروپا برگزیت است که نایجل فاراژ در مارس ۲۰۱۹ آن تأسیس کرد.  این حزب تک موضوعی زندگی محافظه‌کاران را در آن زمان سخت کرد و آنها را مجبور کرد که مسیر سختی را برای برگزیت در پیش بگیرند. وقتی در سال ۲۰۲۰  انگلیس اتحادیه اروپا را ترک کرد این حزب دلیل وجودی خود را از دست داد و  نام خود را به Reform UK تغییر داد، فاراژ در سال ۲۰۲۱ از مشارکت فعال در این حزب  کناره‌گیری کرد و رهبری حزب را به ریچارد تایس، یک کارآفرین نسبتاً  بی طرف سپرد.
برای مدت طولانی به ندرت کسی به  این حزب علاقه مند بود و Reform UK  یک پدیده حاشیه باقی ماند. این شرایط  البته  در سال گذشته زمانی که محافظه‌کاران مهاجرت را به مرکز بحث‌های سیاسی منتقل کردند – و وعده‌هایی را دادند که نتوانستند انجام دهند تغییر کرد.
ریشی سوناک متعهد شده بود که عبور قایق ها از کانال مانش را به طور کامل ممنوع کند. این یکی از پنج وعده اصلی او بود. راب فورد، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه منچستر، می گوید: این یک شعار احمقانه بود، زیرا به سادگی امکان پذیر نیست و اینطور هم شد: در پاییز مشخص شد که سوناک نمی‌تواند قایق‌ها را متوقف کند.
فورد گفت: این حزب در این شرایط می توانست دولت را به شکستن قولش متهم کند. این یک فرصت طلایی برای حزب اصلاحات بود. “ریچارد تایس” در ژانویه شکایت کرد که محافظه‌کاران بریتانیایی با اجازه دادن به «مهاجرت دسته‌جمعی کنترل‌نشده در سطوح بی‌سابقه» به مردم «خیانت» کردند.
به گفته فورد با چنین استدلال‌هایی برای Reform UK آسان است که مردم را بسیج کند: احساسات ضد مهاجر بودن عامل تعیین‌کننده برای این است که  آیا کسی به Reform UK رای می‌دهد یا خیر. از این نظر،  این حزب هیچ تفاوتی با احزاب افراطی جایگزینی برای آلمان دموکرات‌های سوئد، یا حزب برادران ایتالیای جورجیا ملونی ندارد.»  به این ترتیب اصلاحات بریتانیا نیز از عدم محبوبیت عمومی محافظه‌کاران سود می‌برد .حزب حاکم انگلیس  در یک سوراخ عمیق در نظرسنجی ها قرار گرفته است. انتظار می‌رود که در انتخابات بعدی، شکست سختی برای محافظه کاران رخ دهد. فورد می‌گوید: «برای رای‌دهندگان محافظه‌کار اجتماعی و دوستدار برگزیت که هرگز به حزب کارگر یا لیبرال دموکرات‌ها رأی نمی‌دهند، Reform UK ظرفی برای ابراز نارضایتی عمومی فراهم می‌کند.
اما به گفته این کارشناس علوم سیاسی، در حال حاضر نمی توان تخمین زد که آیا این حزب یک رشد پایدار را تجربه خواهد کرد یا اینکه آیا این بیشتر یک چشمک است. او می‌گوید: برخی از پشتیبانی ممکن است «نرم» باشد. این به این معنی است: بسیاری از مردم می‌گویند که به دلیل ناامیدی از محافظه‌کاران به اصلاحات رأی خواهند داد.
در ادامه این مطلب آمده است: اینکه «اصلاحات بریتانیا» در ماه‌های آینده مشکلات جدی برای محافظه‌کاران ایجاد خواهد کرد، بیش از همه به یک مرد بستگی دارد: نایجل فاراژ.  بدنام ترین و مؤثرترین پوپولیست راستگرای بریتانیا ممکن است در حال حاضر فعالانه در امور این حزب دخالت نکند اما  فاراژ با شغل خود به عنوان مجری در کانال راستگرای محافظه کار GB News فرصت کافی برای شکل دادن به بحث عمومی دارد.
راب فورد در ادامه گفت که اگر فاراژ به فعالیت فعال برای اصلاحات بریتانیا بازگردد، محافظه‌کاران با مشکل مواجه خواهند شد و این یک سردرد جدی برای محافظه‌کاران خواهد بود.  به گفته وی هیچ کس استعداد سیاسی فاراژ را دست کم نمی گیرد. مجله New Statesman سپتامبر گذشته نوشت او بیش از هر سیاستمدار دیگری پایه های برگزیت را بنا نهاد. تحت رهبری او، احزاب پوپولیست راستگرای یوکیپ و حزب برگزیت به بزرگترین پیروزی های خود دست یافتند.  این مجله نوشت: اخیراً، او نخست وزیر را نیز تحت فشار قرار داده است: “در تلاش برای تضمین بقای سیاسی خود، سوناک برنامه فاراژ را پذیرفته است.”  به نوشته این مجله انگلیسی ممکن است سوناک در راس دولت باشد، اما از بسیاری جهات فاراژ در قدرت است.
 بهر حال فاراژ همچنان بی سرو صدا به کار خود ادامه می دهد. گمانه زنی های بی پایان در مورد بازگشت احتمالی او البته  مناسب است. بنابراین او در حال حاضر خود را به اظهار نظر در مورد آنچه از بیرون اتفاق می‌افتد محدود می‌کند – و به محافظه‌کاران هشدار می‌دهد. او در ژانویه گفت: «حزب محافظه‌کار نمی‌داند چه چیزی در راه است.
چندی پیش حزب محافظه کار انگلیس در دو انتخابات میان دوره‌ای در انگلیس شکست سختی را متحمل شده و بسیاری کرسی‌های خود را به حزب اپوزیسیون کارگر واگذار کرد.
کر استارمر، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر گفت که نتایج نشان می‌دهد بریتانیا “فریاد می‌زند برای تغییر. انتخابات عمومی بعدی در پاییز پیش بینی می شود و باید حداکثر تا ژانویه سال آینده برگزار شود. حزب کارگر اخیرا  از دولت محافظه کار انگلیس خواست تا این انتخابات را در اسرع وقت برگزار کند.
به هر حال اوضاع برای محافظه‌کاران در انگلیس در سال انتخاباتی به شدت متشنج است. جناح راست افراطی حزب به ویژه از سوناک ناراضی است و در سمت راست طیف حزب، حزب دیگری موسوم به اصلاحات بریتانیا UK اکنون به طور فزاینده‌ای با محافظه‌کاران رقابت می‌کند.
سوناک شخصاً آمار نظرسنجی بسیار ضعیفی دارد و حزب او ۲۰ درصد از حزب اپوزیسیون کارگر عقب است.
رسانه های بریتانیایی گمانه زنی می کنند که نخست وزیر انگلیس سرنگون خواهد شد. اسامی جانشینان احتمالی در حال پخش است. کاندیدای احتمالی، کیمی بادنوچ، وزیر اقتصاد است که علناً ادعا می‌کند به سوناک وفادار است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]