پانزدهمین اجلاس روسای راه‌آهن‌های کشورهای عضو اکو برگزار شد
پانزدهمین اجلاس روسای راه‌آهن‌های کشورهای عضو اکو برگزار شد

پانزدهمین اجلاس روسای راه‌آهن‌های کشورهای عضو اکو با حضور و مشارکت مقامات ارشد راه‌آهن‌های ایران، ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان در تهران برگزار شد.

به گزارش بازار، پانزدهمین اجلاس روسای راه‌آهن‌های کشورهای عضو اکو با حضور و مشارکت مقامات ارشد راه‌آهن‌های ایران، ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان در تهران برگزار شد. سید میعاد صالحی، مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران که ریاست این اجلاس را بر عهده داشت، در ابتدای سخنان خود با ابراز تأسف و تسلیت به مناسبت شهادت آیت الله شهید سید ابراهیم رئیسی و همراهان ایشان در حادثه سقوط هلیکوپتر، شهید رئیسی را رئیس جمهوری مردمی، پرتلاش و خستگی ناپذیر توصیف کرد که فقدان او قلب ملت ایران و ملل آزاده دنیا را جریحه دار کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هرچند با حادثه پیش آمده و وضعیت خاص کشور و نیز تاثر ناشی از شهادت آیت الله رئیسی، حضور در این اجلاس برای ما سخت بود اما جهت احترام به مهمانان گرامی و در راستای تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص عدم وقفه در امور اجرایی و مدیریتی کشور، در این جلسه حضور یافتیم.
مدیرعامل راه‌آهن پس از بیان توصیفاتی از خدمات و تلاش‌های رئیس جمهور شهید کشورمان و قرائت فاتحه برای روح ایشان و همراهانشان، در ادامه در تشریح مواضع راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های ریلی بین‌المللی گفت: می‌دانیم که کشورهای عضو سازمان اکو در یکی از حساس ترین مناطق جهان با میراث تاریخی و فرهنگی کم بیش مشترک واقع شده‌اند و ۱۰ کشور عضو این سازمان با بیش از ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت و وسعت سرزمینی ۸ میلیون کیلومتر مربع این استعداد را دارند که تبدیل به یکی از قطب‌های اقتصادی جهان شوند.
وی تاکید کرد: در همین راستا، با توجه به موقعیت خاص راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران که به عنوان پل ارتباطی شرق به غرب آسیا و همچنین به عنوان گذرگاه دو قاره مهم اروپا و آسیا مطرح است و با توجه به این حقیقت که خاک ایران عملاً کوتاه‌ترین مسیر اتصال کشورهای آسیای میانه با آب‌های بین‌المللی و اروپا بوده و از امنیت و ایمنی بالایی برخوردار است، اکثر کریدورهای ریلی بین المللی منطقه اکو از مسیر ریلی ایران عبور می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به کریدور شمال-جنوب، کریدور آلماتی-استانبول-تهران، کریدور آلماتی-بندرعباس، کریدور اسلام آباد-تهران-استانبول (ITI)، کریدور قزاقستان-ترکمنستان-ایران (KTI)، کریدور قرقیزستان-تاجیکستان-افغانستان-ایران(KTAI) و کریدور تاجیکستان-ازبکستان–ترکمنستان–ایران–ترکیه اشاره کرد.
صالحی، درباره برنامه‌های پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران گفت: تسهیل عملیات عبور مرزی و تقویت مراکز لجستیکی و پایانه‌های مرزی از برنامه‌های راه‌آهن برای افزایش ظرفیت ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی است. بعلاوه، عملیاتی نمودن و احیای مسیر جاده ابریشم سنتی از طریق ریل و راه اندازی قطارهای برنامه ای از چین به ایران و چین به اروپا از مسیر ایران در کریدور جنوبی تمام ریلی راه ابریشم در دستورکار ما قرار دارد و اخیرا نیز توافق‌های خوبی با راه‌آهن‌های چین، قزاقستان و ایران در خصوص تعرفه قطارهای کانتینری از چین به ایران صورت گرفته است و امیداریم از سرگیری قطارهای باری برنامه ای به ایران پس از حدود یک ماه دیگر صورت گیرد. همچنین، با عنایت به توافق صورت گرفته، ما به دنبال رقابتی سازی حمل و نقل ریلی با مسیر دریایی و راه اندازی دو سر بار این قطار و در نتیجه صادرات محصولات و کالاهای ایرانی به چین از طریق قطار هستیم.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]