وعده عشقی درباره تاسیس یک بورس جدید
وعده عشقی درباره تاسیس یک بورس جدید

رئیس سازمان بورس گفت: موضوع تاسیس بورس بین‌الملل در دستور کار قرار گرفته و دو بار فراخوان صادر شده و ثبت نام انجام شده و در نخستین فرصت مجوز پذیره‌نویسی بورس بین‌المللی صادر خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال این اتفاق بیفتد.

در حاشیه دهمین نمایشگاه کیش اینوکس و در جلسه تخصصی با مدیران و فعالان اقتصادی، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، درباره تامین مالی مناطق آزاد از طریق بازار سرمایه صحبت کرد. او بیان کرد که از دهه ۸۰ و همزمان با اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی، بسیاری از شرکت‌ها به بازار سرمایه وارد شده‌اند. اما هنوز شرکت‌های کوچک و متوسط، که اکثراً به بخش خصوصی تعلق دارند، وارد بازار سرمایه نشده‌اند.

وی افزود: از اسفندماه سال گذشته و همزمان با شروع سفرهای استانی سازمان بورس و ارکان، شرکت‌های متوسط بسیاری علاقمند به حضور در بازار سرمایه بودند اما هیچکدام ابزارهای مالی بازار سرمایه را دراختیار ندارند.

عشقی عنوان کرد: برگزاری این همایش و نمایشگاه موجب شده حداقل حدود ۱۰ تا ۲۰ شرکت در فرابورس درخواست تامین مالی دهند.

رئیس سازمان بورس در ادامه اظهار داشت: بحث تامین منابع مالی در مناطق آزاد موضوع بسیار مهمی است که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود.

وی در ادامه صحبت های خود به تاسیس بورس بین‌الملل اشاره کرد و گفت: موافقت اصولی تأسیس بورس بین‌الملل صادر شده و طی دو فراخوان اشخاص حقوقی خواستار تأسیس بورس بین‌الملل شده‌اند که امید داریم تا پایان سال عملیاتی شود.

عشقی گفت: راه‌اندازی بورس بین‌الملل با وجود ابزارهای مالی جدید بستر جدیدی را فراهم خواهد کرد تا جذب سرمایه‌گذاران خارجی بیش از پیش افزایش یابد.

رئیس سازمان بورس خاطرنشان کرد: با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و توکن‌سازی منابع قابل توجهی جذب و محدودیت‌های موجود حل و فصل خواهد شد.

وی با بیان‌اینکه در دو سال گذشته برای ۲۲۰ نهاد مالی مجوز صادر شده است، گفت: به نظر می‌رسد با افزایش نهادهای مالی بازار رقابتی‌تر شود چرا که وجود نهادهای مالی می‌توانند منابع مالی را برای مناطق آزاد و شرکت‌های کوچک و متوسط تامین کنند.

عشقی، کمک به استان‌ها به ویژه مناطق آزاد که ظرفیت خاص برای سرمایه‌گذاری دارند را از کارکردهای اصلی نهادهای مالی برشمرد و ادامه داد: سیاست اصلی ما نوآوری مالی مبتنی بر ظرفیت‌های مناطق است که با تامین مالی مناطق آزاد محقق می‌شود.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]