نقش قیمت دلار بر بازار سرمایه / ریسک جدید بورس شناخته شد
نقش قیمت دلار بر بازار سرمایه / ریسک جدید بورس شناخته شد

سرمایه گذاری در بورس از جمله روش‌هایی است که برای افراد و شرکت‌ها به منظور سرمایه‌گذاری و افزایش سرمایه استفاده می‌شود. بورس اوراق بهادار، یک بازار مالی است که در آن اوراق قابل معامله مانند سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مشتقات مالی تجارت می‌شوند.

از ابتدای بهمن‌ماه، نمادهای سهام در سه هفته متوالی با افت قرار گرفتند. اما آیا این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت؟ احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه، دو عامل ریسک اصلی این روزهای بازار سهام را تشریح کرد.

با اصلاح قیمتی نسبتا شدیدی که بازار در بهمن‌ماه طی کرد، نرخ روی تابلو نمادها در سطوح ارزنده‌ای قرار گرفته است. با این وجود بازار همچنان از نبود جریان نقدینگی رنج می‌برد و خریداران محتاطانه گام بر‌می‌دارند.

خریداران سهام منتظر افزایش نرخ دلار نیمایی هستند

احمد اشتیاقی ، در بررسی ریسک‌های بازار سهام بیان کرد: «درحال‌حاضر، ریسک‌های بازار سهام عمدتا به سیاست‌های دولت و بی‌اعتمادی که از آن نشات می‌گیرد، باز می‌گردد. یکی از این ریسک‌ها این است که بانک مرکزی اراده‌ای برای افزایش دلار نیمایی نداشته باشد.»

او تشریح کرد: «به این معنی که بازار درحال‌حاضر مترصد افزایش نرخ دلار نیمایی بالاتر از سطوح ۴۰ هزار تومانی است تا به‌تدریج به ارتفاع ۴۴ هزار تومانی نزدیک شود. اگر در این خصوص، اراده‌ای از بانک مرکزی دیده نشود، قاعدتا به‌تدریج جریان نقدینگی به سمت بازار سرمایه کمتر و کمتر خواهد شد.»

اشتیاقی افزود: «به نظر می‌رسد این یکی از ریسک‌های با اهمیتی است که بازار درحال‌حاضر با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. زیرا نگاه اصلی سرمایه‌گذارانی که در مقطع فعلی دست به خرید می‌زنند، به افزایش دلار نیمایی است. در صورتی که این دسته از خریداران متوجه شوند تا پایان سال، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد و دلار نیمایی روی محدوده ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان نوسان خواهد کرد، در این صورت در تصمیمات خود تجدید نظر خواهند کرد.»

گواهی سپرده ۳۰ درصدی بانک مرکزی رمق بورس را گرفت

این کارشناس بازار سهام، گواهی سپرده ۳۰ درصدی را دومین ریسک بازار برشمرد و گفت: « کماکان اهالی بازار با عرضه گواهی سپرده ۳۰ درصدی به‌عنوان دومین ریسک، روبه‌رو است. یعنی احتمال اینکه بانک مرکزی از این دست تصمیمات اتخاذ کند و حجم بیشتری را به گواهی سپرده خاص ۳۰ درصدی اختصاص دهد، دومین ریسک-فاکتور این روزهای بازار سهام است.»

اشتیاقی افزود: «با این وجود اگر بانک مرکزی به‌تدریج دست از این سیاست بردارد، می‌توان امیدوار بود که سایه این ریسک نیز کم‌رنگ‌تر از قبل شود.»

قیمت شرکت‌های بورس تهران در مقطع فعلی ارزنده است

اشتیاقی ضمن اشاره به ارزندگی بازار بیان کرد: « به نظرم با توجه به اینکه قیمت‌های روی تابلو ارزنده هستند و از سوی دیگر، سودآوری‌های ۱۲ ماهه شرکت‌ها می‌تواند به‌تدریج، ذائقه بازار را با قیمت‌های فعلی تامین کند، ریسک دیگری متوجه بازار نیست.»

وی ادامه داد: « از سوی دیگر با توجه به اینکه سیاست‌های بودجه‌ای نیز تقریبا تمام شده و به تبع آن، فشار خاصی از ناحیه بودجه به بازار وارد نمی‌شود، نگاه بازار به دو مقوله یاد شده است و هر کدام که اتفاق افتد، بازار می‌تواند روند صعودی به خود گیرد.»

منبع:

تجارت نیوز

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]