پیش بینی بورس شنبه ۵ اسفند / بازار سرمایه به تعادل می رسد؟
پیش بینی بورس شنبه ۵ اسفند / بازار سرمایه به تعادل می رسد؟

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز چهارشنبه، سه هزار و ۳۱۲ میلیارد تومان نشان می‌داد.

در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته جاری، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت ۰.۰۳ درصد، به ارزش ۶۰۲ واحد از ارتفاع این شاخص در سطح ۲,۰۷۰,۸۱۶ واحد رسید.

کاهش ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن  به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۰.۰۲ درصدی (معادل ۱۲۵ واحد) در پله ۷۲۶ هزار واحدی باقی ماند.

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز چهارشنبه، سه هزار و ۳۱۲ میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات آخرین روز هفته را هم ۶ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آن‌ها از بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز چهارشنبه بورس از خروج ۲۴۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

پیش بینی بورس شنبه

هفته گذشته اشاره شد که دو ریسک اصلی بازار سهام تا پایان سال سیاست‌ها و تصمیم‌گیری بانک مرکزی در رابطه با انتشار مجدد گواهی سپرده خاص ۳۰ درصدی و همچنین عدم اجازه حرکت به دلار نیمایی است.

با انتشار مجدد گواهی سپرده خاص ۳۰ درصدی از سوی بانک مرکزی، توان بازار برای بازگشت به ریل صعود کمتر شد. با این وجود نکته مثبت بازار سهام در این روزها، جدا شدن از سنتیمنت منفی هفته‌های گذشته است. از سوی دیگر اما گیر کردن ارزش معاملات در محدوده‌های زیر چهار هزار میلیارد تومانی، به وضوح نشان از ناتوانی بازار در حفظ روزهای مثبت دارد.

به عبارت دیگر، فعالان بازار تمایلی به افت بیشتر قیمت‌های تابلوهای بورسی ندارند اما از سوی مقابل، انگیزه و سوخت لازم برای رشد را نیز در اختیار بازار وجود ندارد. پمپاژ اخبار مثبت و حرکت سنتیمنت جاری در میان فعالان بازار به سمت و سوی مثبت، می‌تواند این انرژی را برای بازار فراهم کند.

کارشناسان معتقدند بازار سهام در روز ابتدایی هفته که بین تعطیلات قرار گرفته، پویایی مدنظر را نخواهد داشت و ارزش معاملات تغییر چندانی نمی‌کند. بنابراین در راستای پیش بینی بورس شنبه می‌توان بیان کرد جو تعادلی بورس در روزهای معاملاتی اخیر ادامه یابد.

نقش بانک مرکزی در بازار بورس

نقش بانک مرکزی در بازار بورس بسیار مهم است و تأثیرگذاری زیادی بر آن دارد. بانک مرکزی یکی از اصلی‌ترین نهادهای اقتصادی یک کشور است و تعدادی از نقش‌های آن در بازار بورس عبارتند از:

۱. تنظیم سیاست‌های پولی: بانک مرکزی مسئول تنظیم سیاست‌های پولی کشور است که شامل تعیین نرخ بهره، تعداد پول در جریان و سایر سیاست‌های مالی است. این سیاست‌ها می‌توانند تأثیر زیادی بر بازار بورس داشته باشند.

۲. کنترل تورم: بانک مرکزی تلاش می‌کند تا با کنترل نرخ تورم، پایداری اقتصاد را حفظ کند. تورم می‌تواند تأثیر مستقیم بر بازار بورس داشته باشد و بانک مرکزی با سیاست‌های خود می‌تواند این تأثیر را کنترل کند.

۳. پشتیبانی از بازار: بانک مرکزی ممکن است به عنوان یک پشتیبان اصلی در بازار بورس عمل کند، به طور مثال از طریق اعطای وام به بانک‌ها یا اجازه دادن به آن‌ها برای خرید و فروش اوراق بهادار.

۴. مدیریت ریسک: بانک مرکزی نقش مهمی در مدیریت ریسک‌های مالی دارد و ممکن است اقدامات خود را انجام دهد تا ریسک‌های بازار بورس را کاهش دهد.

به طور کلی، بانک مرکزی نقش کلیدی در تعادل و پایداری بازار بورس دارد و تلاش می‌کند تا اقتصاد کشور را بهبود بخشد و بازار سرمایه را تحت کنترل داشته باشد.

منبع:

تجارت نیوز

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]