پیش بینی جدید از قیمت طلا /  دلار بازار را دگرگون کرد
پیش بینی جدید از قیمت طلا /  دلار بازار را دگرگون کرد

قیمت طلا و سکه در هفته اخیر با بازدهی مثبت بسته شد. بازار طلا بیشترین بازدهی را در میان بازارهای مالی داشت. در روزهای پایانی بهمن و ابتدای اسفند در بیشتر روزهای بازار طلا افزایش پلکانی داشت.

در اولین هفته اسفند، قیمت طلا و سکه با روند صعودی پایان یافت. افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت طلا شد و سکه‌های سنگین نیز به کانال بالاتری وارد شدند. برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که هفته آینده روزهای پرتلاطمی برای بازارهای مالی خواهد بود.

قیمت طلا و سکه در اولین هفته اسفند با روند صعودی بسته شد. بازار طلا متاثر از افزایش قیمت دلار صعودی شد و سکه‌های سنگین به کانال بالاتر راه یافتند. برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند هفته پیشرو، روزهای پرتلاطمی برای بازارهای مالی است.

قیمت طلا و سکه در هفته اخیر با بازدهی مثبت بسته شد. بازار طلا بیشترین بازدهی را در میان بازارهای مالی داشت. در روزهای پایانی بهمن و ابتدای اسفند در بیشتر روزهای بازار طلا افزایش پلکانی داشت.

قیمت دلار این هفته بازدهی مثبت داشت و قیمت طلا و سکه بیشتر با نوسانات این اسکناس همراه شد. این هفته موج اخبار سیاسی تلاطم چندانی برای بازارهای مالی به همراه نداشت و تلرانس بازار طلا و سکه نیز بیشتر در قطعات سنگین رخ داد.

با وجود این، کارشناسان اقتصادی هفته دوم اسفند را روزهای پرتلاطمی برای بازارهای مالی پیش‌بینی می‌کنند. به اعتقاد آنها با پیشروی قیمت دلار و صعود به کانال هفت کریدور ۵۰ هزار تومانی، روند افزایشی به قیمت طلا و سکه خواهد رسید.

گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش، انس جهانی با قیمت ۲۰۲۳ دلار در حال معامله است.

رشد نیم میلیون تومانی سکه بهار

سکه امامی، روز پنجشنبه سوم اسفند با افزایش ۳۵۲ هزار تومانی به کانال ۳۳ میلیونی صعود کرد. این قطعه با قیمت ۳۳ میلیون و ۲۸۸ هزار تومانی معامله شد. سکه‌ بهار با رشد ۵۰۰ هزار تومانی بیشترین افزایش قیمت را در قطعات سکه داشت. سکه بهار در آخرین روز هفته اخیربه کانال ۳۱ میلیونی راه یافت و روی قیمت ۳۱ میلیون و ۲۹۵ هزار تومانی ایستاده است.

گفتنی است نیم‌سکه و ربع سکه هر یک با افزایش ۱۵۰ تومانی به ترتیب با قیمت ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی بدون تغییر و با رقم پنج میلیون و ۹۵۰ هزار تومانی معامله شد.

حباب سکه افزایشی شد

قیمت طلا در شروع معاملات روز پنجشنبه با روند افزایشی بازگشایی شد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار افزایش ۶۲ هزار تومانی داشت و با رقم ۱۲ میلیون ۳۰۷ هزار تومانی معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار، افزایش ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومانی داشت و روی رقم دو میلیون و ۸۴۱ هزار تومانی ایستاد. طلای دست دوم نیز با رقم دو میلیون و ۸۰۳ هزار تومانی معامله شد.

حباب سکه نیز تناسب بالایی با روند قیمت داشت و در بیشتر قطعات افزایشی بود. حباب سکه‌‌ امامی ۲۳۳ هزار تومان، سکه بهار ۳۵۵ هزار تومان، نیم‌سکه ۸۴ هزار تومان و ربع سکه ۱۱۷ هزار تومان افزایش داشت. در آخرین روز هفته حباب سکه گرمی ۱۶ هزار تومان کاهش را تجربه کرد.

نقش نرخ بهره بر بازار طلا

نرخ بهره بانک مرکزی در کشورها، از جمله آمریکا، تأثیر قابل توجهی بر روی بازار طلا دارد. نرخ بهره بانک مرکزی به طور معمول توسط سیاست‌گذاران مالی و اقتصادی تعیین می‌شود و به عنوان یکی از ابزارهای سیاست پولی برای تنظیم فعالیت اقتصادی و کنترل تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارتباط نرخ بهره با بازار طلا به صورت غیرمستقیم است. در شرایط عادی، افزایش نرخ بهره بانک مرکزی می‌تواند به منظور کاهش تورم و کنترل رشد اقتصادی اتخاذ شود. با افزایش نرخ بهره، سرمایه‌گذاران ممکن است تمایل کمتری به سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند طلا داشته باشند و به جای آن سرمایه خود را به سمت سرمایه‌گذاری‌هایی با بازده بالاتر هدایت کنند. در نتیجه، تقاضا برای طلا کاهش یافته و ممکن است باعث کاهش قیمت طلا شود.

به طور معکوس، کاهش نرخ بهره بانک مرکزی می‌تواند به عنوان تحریکی برای سرمایه‌گذاری در بازارهای طلا عمل کند. در شرایطی که نرخ بهره پایین است، سرمایه‌گذاران ممکن است به دنبال سرمایه‌گذاری در سرمایه‌های با ریسک بالاتر بازگردند و به دنبال بهره‌برداری از سود بیشتر باشند. در نتیجه، تقاضا برای طلا افزایش می‌یابد و ممکن است باعث افزایش قیمت طلا شود.

به علاوه، نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا تأثیر مستقیمی بر رشد اقتصادی و تورم در آمریکا دارد. اگر نرخ بهره بانک مرکزی کاهش یابد، این می‌تواند عواملی مانند تحریک اقتصادی و افزایش تورم را تقویت کند. در این شرایط، سرمایه‌گذاران ممکن است به دنبال سرمایه‌گذاری در سرمایه‌هایی با عملکرد خوبتر باشند، از جمله بازار طلا. این ممکن است منجر به افزایش قیمت طلا شود.

در نتیجه، نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا می‌تواند تأثیر مستقیم و غیرمستقیمی بر روی بازار طلا داشته باشد، اما باید توجه داشت کمتأسفانه، اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت فعلی بازار طلا و نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در دسترس نیست. اطلاعاتی که در ابتدای پرسش ارائه شد، به تاریخ گذشته اشاره دارد و در مورد وضعیت فعلی تا تاریخ برسی من، یعنی سپتامبر ۲۰۲۱، صحت ندارد. برای به‌روزرسانی وضعیت فعلی، لازم است اطلاعات جدیدتری را مورد بررسی قرار دهید.

منبع:

تجارت نیوز

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]