پیش بینی هیجان انگیز درباره بورس / بازار سرمایه به کدام سمت می رود؟
پیش بینی هیجان انگیز درباره بورس / بازار سرمایه به کدام سمت می رود؟

در اولین روز کاری پس از تعطیلات نوروزی، که به عنوان جدی‌ترین روز کاری سال ۱۴۰۳ شناخته می‌شود، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با آغاز بسیار نامطلوبی روبرو شد و ادامه دادن روند سال قبل را نشان داد. در این روز، حوادثی که در سوریه رخ داده بود، تأثیر چندانی بر روند بازار نداشته است. لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات بر اساس وضعیت بازار تا تاریخ ۲۰۲۱-۰۹-۰۱ است و ممکن است در واقعیت روز به روز تغییر کند.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت بیش از ۱۵ هزار واحدی به پایان رسید. این افت باعث شد که همین در اولین روز کاری جدی سال جاری، بازار با افت آغاز شود. همچنان شاخص کل در بحران عددی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی گیر افتاده است. لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات بر اساس وضعیت بازار تا تاریخ ۲۰۲۱-۰۹-۰۱ است و ممکن است در واقعیت روز به روز تغییر کند. برای کسب اطلاعات به‌روزتر، به منابع معتبر و خبرگزاری‌های معتبر مراجعه کنید.

کارت ویژه نکسو با امکان سرمایه‌گذاری

اهالی بازار سرمایه افت بازار را ترس از اتفاقات سوریه می‌دانند هرچند که در بازارهای جهانی شاهد تغییرات خیلی خاصی روی قیمت نفت به واسطه این موضوع نبودیم. همچنین در بازار سرمایه در نیمه دوم کمی از فشارهای فروش کم شد تا بازار وضعیت بهتری را به خود ببیند اما همچنان رخ نقشه بازار سرمایه کشور قرمز رنگ است.

نماد گروه خودرویی و بانکی ( خودرو و وبصادر) در جریان معاملات روز جاری رنج های مثبتی را به خود دیدند و از منفی هایی که تا نزدیکی صف فروش بود خود را به محدوده های صفر تابلویی رساندن اما توان مثبت شدن را نداشتند.

این در حالی است که قیمت دلار در بازار آزاد اعداد و ارقام بالایی را نشان می‌دهد.

وقتی قیمت دلار در بازار دچار نوسان می‌شود مقصر داستان اخلالگرانی ارزی معرفی می‌شوند و برای دولتی‌ها موضوع عرضه و تقاضا مطرح نیست اما همین اتفاق که برای بازار سرمایه (بورس تهران) رخ می‌دهد موضوع تغییر می‌کند و گفته می‌شود که بازار کاملا بر مبنای عرضه و تقاضا است و اخلالگری در آن وجود ندارد و با افزایش قیمت دلار در بازار باز هم شاهد این گونه اظهارنظرها توسط مسئولان هستیم.

در بازار صندوق‌های طلا در بازار بورس تهران و در ابتدایی‌ترین دقایق این بازار شاهد صف‌های خرید سنگین برای این کلاس از دارایی در بازار بودیم و عیار و طلا با ارزش معاملاتی بالاتر پرچم‌دار این صندوق ها قرار گرفتند.

ارزش معاملات در روز جاری به رقم بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده بود و نمادهای فولاد ؛ شپنا ؛ وبملت و نماد شستا بیشترین تاثیر منفی را روی بازار بورس اوراق بهادار تهران داشتند.

احسان خاندوزی ، وزیر اقتصاد اعلام داشته است که ۳۱۸ پروژه سرمایه گذاری خارجی با ارزش ۵.۵ میلیارد دلار در سال گذشته داشتیم چین و ترکیه و امارات بیشترین میزان سرمایه گذاری های خارجی را به خود اختصاص داده اند ۷۴ درصد در بخش صنعت ۱.۵ درصد در حوزه نفت ۱۰ درصد در بخش کشاورزی ۷.۵ درصد در حوزه خدمات و باقی مانده در حوزه های گردشگری و ساختمان بوده در زمینه معدن هم رقم کمتری بوده است.

همچنین در خصوص واردات خودرو، سخنگوی دولت این طور عنوان کرده است که حدود ۲۰ هزار خودرو به زودی وارد گمرکات کشور می شوند سال گذشته بیش از ۱۷۳۰۰ خودرو وارد گمرکات کشور شد و تا پایان سال بیش از ۱۱۲۰۰ خودرو از گمرکات ترخیص شدند.

روزنامه دنیای اقتصاد نیز در خصوص نقدینگی و رشد آن این گونه نوشته است که آن‌طور که بررسی‌های نشان می‌دهد رشد نقطه‌به‌نقطه نقدینگی در بهمن‌ماه به رقم ۲۷.۵ درصد رسیده است.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد ماهانه در اسفند احتمالا در سطح ۲.۳درصد بوده و رشد نقطه‌به‌نقطه نقدینگی نیز کمی بیشتر از ۲۵درصد گزارش شده است.

همچنین هدف بانک مرکزی در سال ۱۴۰۳ این است که نرخ رشد نقدینگی به محدوده ۲۳ درصد با دامنه نوسان ۲ درصد برسد.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران  

در جریان معاملات روز جاری شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت بیش از ۱۵ هزار واحدی کار را تمام کرد. تا مسیر صعودی ایجاد شده برای شاخص در تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۳ کمی فراموش شود و بازار به روال سابق خود باز گردد.

نیروی جاذبه محدوده ۲.۲ میلیون واحدی همچنان اجازه رشد شاخص را نمی دهد (البته صرفا از منظر تکنیکالی) اما روند صعودی ایجاد شده پس از عبور خوب شاخص از محدوده های میانگین‌های ۵۵ روزه و ۲۰۰ روزه می‌تواند این نوید را به بازار سرمایه برای رشد به اعداد و ارقام بالاتر را مخابره کند.

منبع:

اکوایران

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]