دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 34647
 • 18 اکتبر 2023 - 12:12
 • 53 بازدید
 • ۰ دیدگاه
 • ارسال توسط :

بازار خودرو با شوک صبحگاهی روبرو شد / بازار باز نشده، قیمت ها گران شدند

بازار خودرو با شوک صبحگاهی روبرو شد / بازار باز نشده، قیمت ها گران شدند
بازار خودرو با شوک صبحگاهی روبرو شد / بازار باز نشده، قیمت ها گران شدند

اکو ایران : شورای رقابت در جلسه روز گذشته خود قیمت ۸ محصول ایران خودرو را که فاقد قیمت بودند اعلام کرد. به نظر می رسد اعلام این قیمت ها می تواند روی قیمت های بازاری خودرو اثر گذار باشد و نمودار قیمت ها را صعودی کند.

به گزارش اکو ایران، اعلام قیمت برای ۸ محصول ایران خودرو از سوی اعضای شواری رقابت که پیش از این فاقد قیمت بودند و انتشار خبر آن امروز صبح را می توان شوک صبحگاهی به بازار خودرو قلمداد داد کرد.

شورای رقابت بر اساس دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری که در بهمن سال گذشته منتشر کرد به موضوع تعیین قیمت های کارخانه ای شرکت های خودروساز ورود می کند. اعضای این شورا کل بازار خودرو را انحصاری تشخیص داده و علاوه بر ورود به تعیین قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا، قیمت گذاری خودروهای مونتاژی و همچنین خودروهای وارداتی را در دستور کار دارد.

البته نکته ای که درباره قیمت گذاری محصولات ایران خودرو جای تامل دارد این است که این ۸ خودرو، محصول جدید محسوب نمی شوند و تنها چند آپشن به آنها اضافه شده است. همین اتفاق سبب شده که ایران خودرویی ها از شورای رقابت درخواست کنند بعد از بررسی نسبت به تعیین قیمت این محصولات در مبدا اقدام کند.

این اتفاق می تواند روی قیمت های بازاری خودرو تاثیر منفی گذاشته و نمودار قیمت های بازاری را صعودی کند این در شرایطی است که با توجه به زمان انتشار خبر، می توان این گونه گفت که بازار خودرو هنوز در روز چهارشنبه به طور رسمی کار خود را آغاز کرده اما اعلام قیمت های جدید برای هشت محصول جدید ایران خودرو سبب شده تا بازار هنوز بازار نشده، سیگنال افزایش قیمت دریافت کند.

البته عصر روز گذشته، مدیرکل روابط عمومی مرکز ملی رقابت از تعیین قیمت هشت محصول ایران خودرو در جلسه دیروز شورای رقابت خبر داد. این اتفاق تا حدی گمانه زنی درباره تاثیر گذاری اعلام قیمت خودروهای جدید ایران خودرو روی قیمت های بازاری را تشدید کرده بود. اما به نظر می رسد انتشار قیمت ها صبح امروز و افزایش ۸۰ میلیون تا ۱۷۰ میلیون تومانی محصولات ایران خودرو بیش از خبر دیروز عصر روی قیمت بازاری خودرو اثرگذار باشد.

البته فراموش نکنیم این قیمت ها، قیمت های پایه هستند و هزینه هایی مانند مالیات بر ارزش افزوده، بیمه و عوارض به این قیمت ها اضافه خواهد شد تا قیمت نهایی برای مصرف کننده در کارخانه مشخص شود.  

قیمت های جدید 8 محصول ایران خودرو

 

سامانه خودروهای وارداتی، خریداران را سورپرایز کرد؟ 11 دسامبر 2023

سامانه خودروهای وارداتی، خریداران را سورپرایز کرد؟

اکوایران: بازگشایی سامانه خودرو وارداتی در هفته آینده صورت می‌گیرد؛ قرار بود این سامانه برای فروش ۷ خودرو از امروز بازگشایی شود.

ادامه واردات خودرو تا رفع ناترازی تولید / ارز واردات خودروهای برقی تامین شد 11 دسامبر 2023

ادامه واردات خودرو تا رفع ناترازی تولید / ارز واردات خودروهای برقی تامین شد

اکوایران: وزیر صمت با بیان تامین ارزهای خواسته شده به منظور واردات خودرو عنوان کرد: تا زمان رفع ناترازی‌های تولید، واردات خودرو را مناسب می‌دانیم.

سامانه یکپارچه فروش خودرو کف و سقف سود خریداران را مشخص کرد / خودرویی که با خریدش از کارخانه ضرر می کنید 10 دسامبر 2023

سامانه یکپارچه فروش خودرو کف و سقف سود خریداران را مشخص کرد / خودرویی که با خریدش از کارخانه ضرر می کنید

اکو ایران : سامانه یکپارچه فروش خودرو با عرضه هفت خودرو از فردا در دسترس متقاضیان قرار می گیرد. اما کدام خودرو بیشتر فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار را دارد؟

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 • 📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصادژورنال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.