پروژه ملی تست ایمنی خودرو، معطل حمایت یک بانک
پروژه ملی تست ایمنی خودرو، معطل حمایت یک بانک

اکوایران: یکی از مهمترین پروژه های تست ایمنی خودرو در آزمایشگاه به دلیل ترک فعل بانک صنعت و معدن دچار چالش شده است. پروژه‌ای که به گفته بخش خصوصی مورد تایید تمامی مقامات مربوطه هست. حال سوال اینجاست چرا بانک صنعت و معدن ترک فعل کرده است؟

به گزارش اکوایران، موضوع سنجش آلایندگی و ایمنی خودرو یکی از موضوعات مهم مورد بحث اعضای هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین نشست آنها در آستانه روز ملی هوای پاک است. از نگاه بخش خصوصی دولت می تواند با یک برنامه مدون این چالش را همچون بسیاری از کشورهای مختلف حل کند.

سعید تاجیک عضو هیات نمایندگان اتاق تهران یکی از چالش‌های موجود در این مسیر را عدم انجام معاینات فنی خودروهای سواری در ۴ سال اول می‌داند. گذشته از اینکه به گفته او انجام این معاینات پس از ۴ سال هم منطبق با مقررات نیست.

به باور فعالان بخش خصوصی یکی از اقدامات مهم دیگری که می تواند  آلودگی را کنترل کند؛ ورود گسترده خودروهای برقی است.  سیاستی که در دستور کار دولت هست ولی عملیاتی نشده است. اخیرا وزیر صمت اعلام کرد واردات خودروهای برقی به صورت محدود در سال آینده انجام خواهد شد.

اما پس از ورود این خودروها موضوع تست آنها مهم می‌شود. تاجیک می گوید درحال حاضر  آزمایشگاه تست خودروهای برق و ایمنی باتری‌پک در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) راه اندازی شده است. شرکتی که از سال ۱۳۸۹ به بخش خصوصی واگذار شد. واگذاری که طبق اظهارات تاجیک یکی از  موفق‌ترین نمونه‌های خصوصی‌سازی در کشور بوده است. در این مدت نیروی انسانی شرکت ۵ برابر شد و خدمات آن به پنج حوزه تست آزمون، بازرسی و صدور تائیدیه، نظرسنجی و تحقیقات بازاریابی، آموزش و نیز خدمات کارشناسی ارتقا پیدا کرده‌است.

او که در جریان بازدید مجتمع آزمایشگاهی ایمنی و سنجش آلایندگی خودرو،  شرکت ISQI  سخن می گفت؛ خطاب به اعضا  هیات نمایندگان اتاق تهران که در این مراسم  شرکت کرده بودند گفت:این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه آزمایشگاه ایمنی و سنجش آلایندگی خودرو این شرکت از سال ۹۸، برای خودروهای سواری به استاندارد یورو ۵ و برای موتورسیکلت به یورو ۴ ارتقا پیدا کرد. مدیرعامل ISQI  افزود: در حال حاضر  تست خودروهای سواری، خودروهای سنگین و دیزل و موتورسیکلت در این مجتمع آزمایشگاهی صورت می‌گیرد.

او تاکید کرد:  ISQI در تلاش است تا طی دو سال آینده، تمامی مسائل مربوط به ایمنی خودرو در داخل ایران توسط این شرکت تست و آزمون شود.

تاجیک در گفتگو با «اکوایران» هم در مورد پروژه ساخت تست کامل ایمنی خودرو در درون آزمایشگاه می‌گوید: این پروژه نیازمند ۱۵ میلیون یورو است. طبق توافقات با دولت قرار بود بانک صنعت و معدن در این پروژه از ما حمایت کند. اما این بانک تاکنون حاضر به حمایت ما نشده است. 

مدیرعامل ISQI  تاکیدکرد: این پروژه مورد تایید و حمایت همه ارکان از وزارت صمت، سازمان استاندارد، معاونت عملی ریاست جمهوری، سازمان گسترش صنعت و نوسازی صنایع ایران قرار گرفته است. اما مشخص نیست چرا بانک صنعت و معدن ترک فعل کرده است؟

البته به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، شرکت ISQI  از طریق سرمایه گذاری مستقیم  خود و شرکای کنسرسیوم تست تصادف که شامل سه گروه معظم قطعه سازی کشور هستند؛ پیش می برد و تا سال آینده آن را به نتیجه خواهد رساند.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]