بحران شدید بنزین / آمریکا دست به اقدام مهم زد
بحران شدید بنزین / آمریکا دست به اقدام مهم زد

آمریکا با هدف کاهش قیمت بنزین، یک میلیون بشکه بنزین را آزادسازی کرده است.

با فرا رسیدن فصل رانندگی آمریکایی ها، دولت این کشور تصمیم گرفت با هدف کاهش قیمت سوخت، یک میلیون بشکه بنزین را آزادسازی کkد.

وزارت انرژی آمریکا از فروش یک میلیون بشکه (۴۲ میلیون گالن) بنزین از محل ذخایر عرضه بنزین شمال شرق این کشور، با هدف کاهش قیمت بنزین در فصل رانندگی تابستانی آمریکاییها و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری پاییز امسال، خبر داد.

جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا، گفت: «دولت بایدن بر کاهش قیمت بنزین برای خانواده‌های آمریکایی به‌ خصوص در زمانی که رانندگان برای فصل رانندگی تابستانی به جاده‌ها می‌روند، متمرکز شده است. با آزادسازی این ذخیره بین تعطیلات روز یادبود و چهارم ژوئیه، دولت قصد دارد از عرضه سوخت ثابت در شمال شرق در طول دوره اوج سفر اطمینان حاصل کند.

این بنزین در حجم ۱۰۰ هزار بشکه‌ای، به فروش خواهد رسید تا خرده فروشان و اپراتورهای پایانه را به دادن پیشنهاد قیمت خرید رقابتی، تشویق کند. وزارت انرژی آمریکا، پایگاه‌های ذخیره سازی در پورت ریدینگ (۹۰۰ هزار بشکه) و ساوت پورتلند را برای این آزادسازی، انتخاب کرده است. خریداران موفق، بنزین خریداری شده را تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۴ دریافت خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود عرضه در آستانه تعطیلات چهارم ژوئیه، فراوان خواهد بود.

درآمد حاصل از فروش یک میلیون بشکه بنزین، به وزارت خزانه داری واریز خواهد شد. این ابتکار، بخشی از راهبرد گسترده برای مدیریت موثر ذخایر نفت آمریکا و تضمین امنیت انرژی است. وزارت انرژی آمریکا با عرضه یک میلیون بشکه بنزین به بازار تجاری، امیدوار است قیمتها، تثبیت شده و از فشار بر مصرف کنندگان کاسته شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، افزایش قیمت بنزین که باعث افزایش نرخ تورم در سال انتخابات می‌شود، نمی‌تواند برای بایدن که تلاش می‌کند رای دهندگان احتمالی را متقاعد کند اقتصاد در وضعیت خوبی است، خوب باشد. قیمت بنزین قبل از انتخابات، رو به کاهش می‌گذارد اما تا آن زمان، ممکن است ضربه خود را بزند و نمایش عملکرد اقتصادی خوب بایدن همراه با کاهش قیمت‌های مصرف کننده را خراب کند.

 چنانچه آشفتگی‌‌‌‌‌ها در خاورمیانه نفت‌خیز به پایان نرسد، مصرف‌کنندگان آمریکایی دیگر نمی‌توانند روی دولت خود برای مهار قیمت حامل‌های سوخت، حساب کنند. به‌عبارت دیگر، در صورت ادامه تنش‌های خاورمیانه، دولت ایالات‌‌‌‌‌متحده در کنترل و مهار قیمت سوخت، خلع‌‌‌‌‌سلاح خواهد شد. دولت ایالات‌‌‌‌‌متحده در سال‌۱۹۷۵ ابزاری تحت‌عنوان ذخیره استراتژیک نفت ایجاد کرد تا از این طریق، ذخایر اضطراری نفت‌‌‌‌‌خام‌ برابر با صدها‌میلیون بشکه را برای شرایط خاص، تحت‌کنترل داشته‌باشد.

در شرایط کنونی اما سطح ذخایر استراتژیک این کشور، به‌شدت پایین آمده‌است؛ در واقع از زمانی‌که رئیس‌‌‌‌‌جمهور بایدن برای دولت مجوز فروش از محل ذخایر استراتژیک را برای مبارزه با افزایش قیمت نفت پس از آغاز درگیری روسیه و اوکراین در سال‌۲۰۲۲ صادر کرد، سطح ذخایر به پایین‌تر حد خود طی حدود چهار دهه‌گذشته رسیده‌است. ابهامات بازارهای جهانی نفت و پیچیدگی‌های تجارت فرآورده‌های پالایشی ایالات‌‌‌‌‌متحده، در بهترین حالت نشان‌‌‌‌‌داده این حقیقت است که آزادسازی ذخایر استراتژیک، تاثیری غیر‌‌‌‌‌مستقیم بر نوسان قیمت نفت و بنزین در ایالات‌‌‌‌‌متحده دارد.

با این‌همه، سطح پایین تاریخی ذخایر استراتژیک، به این معنی است که دولت ایالات‌‌‌‌‌متحده پهنای باند محدودی برای رسیدگی به هرگونه اختلال در بازار جهانی انرژی ناشی از تشدید منازعات در خاورمیانه دارد. واقعیتی که با اصرار دولت بایدن بر اینکه ایالات‌‌‌‌‌متحده می‌تواند در هر شرایطی و برای اجتناب از تلاطم بازار انرژی، از ذخایر استراتژیک خود استفاده کند، در تناقض کامل است.

منبع:

ايسنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]