اخطار مهم سازمان توانیر | ادارات رعایت کنند
اخطار مهم سازمان توانیر | ادارات رعایت کنند

سازمان توانیر به ادارات پرمصرف هشدار داد تا در مصرف برق صرفه جویی کنند.

باتوجه به گرمای هوا و نیاز به روشن بودن وسایل سرمایشی، مصرف برق تا میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و نیاز به صرفه جویی در بسیاری از ادارات احساس می شود.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: مصارف بخش اداری به طور مستمر رصد و پایش می‌شود و با اداره‌هایی که مصرف را مدیریت نکنند، برخورد خواهد شد. 

عبدالامیر یاقوتی افزود: یکی از برنامه‌ها بر اساس مصوبه هیأت دولت کاهش مصرف برق در ساعات کاری به میزان ۳۰ درصد و بعد از پایان ساعات کار ادارات تا ۶۰ درصد است.

وی با بیان اینکه فرصت برای مصرف بهینه برق وجود دارد، گفت: در حدود ۳۷ درصد مصرف برق کشور در سال به بخش مولد و صنعت اختصاص پیدا می‌کند و بخش کشاورزی هم در حدود ۱۷ درصد که مجموعاً مصرف برق کشور در بخش تولیدی به ۵۴ درصد می‌رسد.

این مقام مسئول ادامه داد: بااین‌حال در دوره گرم سال مصارف در بخش‌های مختلف افزایش می‌یابد و برای اینکه بتوانیم چرخ صنعت را همواره در حرکت نگه داریم لازم است تا مصارف در بخش‌های مختلف با اجرای راهکارهای بهینه‌سازی، مدیریت شود.

کولرهای آبی نسل جدید و استاندارد، مصرف برق را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهند

یاقوتی با بیان اینکه استفاده از کولرگازی در مناطق عادی به‌ویژه در شرایطی که مصرف مدیریت نشود، موجب افزایش مبلغ قبض برق تا ۲ میلیون تومان خواهد شد، گفت: کولرهای آبی نسل جدید تا ۵۰ درصد مصرف برق را کاهش می‌دهد.

وی افزود: در فصل گرم سیستم‌های سرمایشی مهم‌ترین وسیله برقی محسوب می‌شود که مصرف آنها حدود ۴۰ درصد است.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان توانیر ادامه داد: متوسط مصرف کولر آبی ۱۰۰ کیلووات‌ساعت است، اما درصورتی‌که کولرگازی استفاده شود، میانگین مصرف به ۷۰۰ کیلووات می‌رسد که به معنی افزایش شدید مصرف و در نتیجه مبلغ قبض برق افزایش شدیدی خواهد داشت.

یاقوتی با بیان اینکه در مناطق عادی مانند تهران ۷۵ درصد مشترکان زیر الگو یعنی پایین‌تر از ۳۰۰ کیلووات برق مصرف می‌کنند، گفت: در حدود ۱۵ درصد از مشترکان بین الگو تا ۱. ۵ برابر الگو برق مصرف می‌کنند؛ اما دو پله بعدی بین ۱. ۵ تا ۲. ۵ برابر بیش از الگو که ۸ درصد مشترکان را در بر می‌گیرد و پله دوم بیش از ۲. ۵ برابر الگو مصرف می‌کنند که ۲ درصد مشترکان را شامل می‌شود.

وی در ادامه به کولرهای آبی نسل جدید نیز اشاره کرد و گفت: این کولرها با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید و مجهز شدن به موتوربرقی‌های BLDC یا مغناطیس دائم موجب کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی مصرف برق شده‌اند.

همچنین شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) هم با هدف تسهیل کار برای مشترکان و آگاهی از چگونگی شرکت در جوایز اقدام به راه‌اندازی پویشی به نام باانرژی کرده است.

طبق اعلام توانیر، پویش باانرژی باهدف مشارکت هر چه بیشتر مردم در جریان‌سازی فرهنگی برای بهبود روش‌های مصرف برق به‌عنوان یک انرژی گران‌بها در جامعه راه‌اندازی شده است. به مشارکت‌کنندگان در این پویش جوایز ارزشمندی از جمله ۳۰۰ خودرو و هزاران کمک‌هزینه خرید لوازم‌خانگی، برقی و الکترونیکی به‌قیدقرعه اهدا خواهد شد.

منبع:

مهر

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]