قیمت نفت در آستانه فتح قله گرانی / آمریکا در بحران نفتی است
قیمت نفت در آستانه فتح قله گرانی / آمریکا در بحران نفتی است

در معاملات روز جمعه بازار آسیا، بهای نفت تغییر چندانی نداشت. اما در پی سیگنال‌های بهبود تقاضا و کاهش ذخایر نفت و سوخت در آمریکا، بهای نفت در حال حرکت به سوی ثبت دومین رشد هفتگی متوالی است.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه اوت، با کاهش ۱۵ سنت به ۸۵ دلار و ۵۶ سنت در هر بشکه رسید. در حالی که روز قبل، نفت برنت ۰.۸ درصد افزایش داشته بود.

در مجموع، علی‌رغم ثبات نسبی قیمت نفت در معاملات روز جمعه، تقاضای بهبودیافته و کاهش ذخایر نفتی در آمریکا، زمینه را برای ادامه روند صعودی قیمت‌ها در هفته جاری فراهم کرده است.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در اوت، با ۱۴ سنت کاهش، ۸۱ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه بود. قرارداد ژوئیه که روز پنج شنبه منقضی شد، با ۰.۷ درصد افزایش، ۸۲ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون، حدود ۵ درصد افزایش یافته و به بالاترین حد چند هفته اخیر صعود کرده است.

پشت پرده علاقه پکن به ابوظبی/ بازارهای چین بی‌تاب نفت امارات است

نشریه اماراتی زاویه با اشاره به سفر اخیر حاکم این کشور به چین، این سفر را از منظر اقتصادی و سیاسی برای دو بازیگر تاریخی خوانده و مدعی است که تعاملات دو بازیگر می تواند روابطشان در عرصه های مختلف اعم از اقتصاد و انرژی را تقویت کند.

تحلیلگران موسسه مالی سیتی در یادداشتی نوشتند: افزایش تقاضای فصلی همان طور که در آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا منعکس شده است، تجدید درگیری میان رژیم صهیونیستی و حزب الله و فصل توفان، می تواند روند رشد قیمت نفت در طول تابستان را حفظ کند.

آمار رسمی آمریکا که روز پنج شنبه منتشر شد نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۴ ژوئن، به میزان ۲.۵ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و به ۴۵۷.۱ میلیون بشکه رسیده است که بالاتر از برآورد تحلیلگران از کاهش ذخایر به میزان ۲.۲ میلیون بشکه بود. ذخایر بنزین به میزان ۲.۳ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۲۳۱.۲ میلیون بشکه رسید در حالی که تحلیلگران، رشد این ذخایر به میزان ۶۰۰ هزار بشکه را پیش بینی می کردند.

قیمت نفت به قله رسید‌

 قیمت‌های جهانی نفت امروز به دنبال چشم‌انداز مثبت تقاضا و نگرانی‌ها از گسترش جنگ به بالاترین سطح خود در طول هفت هفته گذشته رسید.

به گفته تحلیلگران گروه ANZ Research، نشانه‌های تقاضای قویتر در آسیا هم، احساسات را بهبود بخشید. پالایشگاه‌های نفت در این منطقه، پس از انجام تعمیرات، در حال برگرداندن ظرفیت تولید غیر فعال هستند.

بر اساس گزارش رویترز، عاملی که مانع افزایش قیمت نفت شد، آمار اقتصادی منتشره در آمریکا بود که نشان داد شمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری، کاهش پیدا کرده و این داده ها ممکن است باعث شود فدرال رزرو، نرخ بهره را بدون تغییر نگه دارد. نرخ‌های بهره بالاتر، رشد اقتصادی و تقاضا برای نفت را محدود می‌کند.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]