کشور با کمبود بنزین روبرو شد | منتظر واردات این طلای سیاه باشید
کشور با کمبود بنزین روبرو شد | منتظر واردات این طلای سیاه باشید

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد که با توجه به روند مصرف بنزین در کشور، پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۲ میلیارد دلار واردات بنزین داشته باشیم. این هزینه معادل است با احداث یک پالایشگاه با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در روز.

غلامرضا دهقان ناصرآبادی، نماینده مجلس،  گفت: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از سبد مصرف انرژی کشور به گاز وابسته است. به این معنا که در صورت بروز مشکل در تأمین گاز، اعم از افت میادین گازی یا هر مشکل دیگر، تأمین انرژی کشور با چالش جدی مواجه خواهد شد.

وی افزود: این مسئله موجب اخلال در تولید صنایع عمده مانند پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و سیمانی‌ها و همچنین افزایش ارزبری و کاهش ارزآوری می‌شود. نمونه‌های بروز این مشکل و نتایج آن در سال‌های اخیر نیز مشهود است.

به گفته نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس، عدم‌النفع حدود ۱.۷ میلیارد دلاری پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها در سال گذشته به سبب قطع گاز صنایع عمده، یکی از نتایج و پیامد‌های مسئله ناترازی گاز در چهار ماهه سرد سال است.

وی ادامه داد: مسئله ناترازی در حوزه انرژی تنها به گاز ختم نمی‌شود، بلکه در موضوع بنزین، گازوئیل و برق نیز ناترازی داریم؛ به‌طوری که با توجه به روند مصرف بنزین در کشور، پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۲ میلیارد دلار واردات بنزین داشته باشیم که این هزینه به صورت تقریبی معادل احداث یک پالایشگاه با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در روز است.

دهقان ناصرآبادی با بیان اینکه “مسئله ناترازی انرژی دو پیامد و مخاطره مهم برای کشور دارد”، گفت: یکی این است که امنیت انرژی کشور به خطر خواهد افتاد و دومین موضوع این است که تولید صنایع کشور کم می‌شود و در پی آن نیز ارزآوری کاهش و ارزبری افزایش می‌یابد؛ بنابراین اگر از سرعت رشد ناترازی انرژی عقب بمانیم، در آینده نه چندان دور بیش‌تر به پیامد‌های بیان شده دچار می‌شویم؛ لذا باید اولویت اصلی در بخش انرژی کشور رفع مسئله ناترازی انرژی باشد و این مسئله در مجلس شورای اسلامی به‌طور ویژه و اولویت‌دار مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

وی افزود: اقداماتی که باید در دستور کار مجلس و دولت قرار گیرد یکی ناظر به بحث‌های تولید باشد و دیگری ناظر به بحث‌های مصرف و اصلاح الگوی مصرف؛ به‌عنوان نمونه یکی از اقداماتی جدی که باید توسط مجلس پیگیری و توسط دولت اجرا شود؛ موضوع مربوط به جمع‌آوری گاز‌های فلر به‌منظور کمک به افزایش تولید گاز و جلوگیری از اتلاف سرمایه‌های ملی است.

نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد” در کشور سالانه حدود ۱۸٫۵ میلیارد مترمکعب گازهای همراه سوزانده می‌شود که این میزان دو برابر فلرینگ کشور‌های آمریکا و ونزوئلا است و با فرض قیمت صادراتی ۳۰ سنت برای هر متر مکعب گاز ایران، سالانه بیش از ۵٫۵ میلیارد دلار عدم النفع به کشور تحمیل می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر جمع‌آوری گاز‌های همراه باید اقدامات دیگر همچون اجرای پروژه‌های فشارافزایی و نگهداشت تولید در میدان پارس جنوبی به‌عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین میدان و سایر میادین گازی کشور به‌منظور حفظ تولید فعلی گاز کشور و افزایش ظرفیت تولید گاز از طریق سرمایه‌گذاری در اکتشاف و توسعه میادین جدید با اولویت میادین مشترک مورد پیگیری قرار گیرد.

دهقان ناصرآبادی اذعان داشت: در سمت مصرف نیز اقداماتی نظیر اصلاح نظام قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی، تدوین و اجرای استانداردهای جدید بهره‌وری در بخش‌های مختلف مصرف‌کننده انرژی، استفاده از فناوری‌های مدرن در فرآیندهای صنعتی و بازیافت انرژی و جایگزینی تجهیزات قدیمی با نمونه‌های جدید و کارآمدتر، ایجاد فرهنگ مصرف بهینه انرژی به وسیله تشویق و ایجاد مسئولیت‌های اجتماعی باید در مجلس مورد پیگیری قرار گیرد.

 

 

منبع:

تسنیم

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]