رشد سرمایه گذاری در صنعت نفت
رشد سرمایه گذاری در صنعت نفت

دولت سیزدهم تلاش کرد تا با ایجاد فرصت، امکان سرمایه گذاری در صنعت نفت را افزایش دهد.

صنعت نفت کشور، یکی از بخش های قابل توجه است که نیازمند سرمایه گذاری دارد و این اقدام در دولت سیزدهم با رشد سرمایه همراه شد.

نماینده جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره میزان رشد سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در دولت سیزدهم پرداخت .

حجت الاسلام و المسلمین موسی احمدی نماینده جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامیدرباره میزان رشد سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در دولت سیزدهم گفت: صنعت نفت و گاز یکی از صنایع سوده در کشور ما و سایر کشورها محسوب می‌شود و سرمایه گذاری در این صنایع هم سودآوری فراوانی هم برای کشور و هم سرمایه گذار داخلی و خارجی دارد.

احمدی در ادامه با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری خارجی طی دو سال نیم دولت سیزدهم افزایش چهاربراری پیدا کرد افزود: این سرمایه گذاری در گام اول منجر به توسعه میادین نفت و گاز و در مراحل بعد منجر به افزایش برداشت، سودآوری بیشتر برای کشور، افزایش صادرات و همچنین ارزآوری بیشتر برای کشور می‌شود.

این نماینده مجلس دوازدهم ادامه داد: در دولت سیزدهم شاهد سرمایه گذاری ۲۸ و نیم میلیارد دلاری در صنعت نفت و گاز بودیم که این میزان سرمایه گذاری توانسته بیش از ۱۰۰ پروژه در صنعت نفت و گاز کشور را تکمیل کند و آورده مالی خیلی خوبی برای حوزه انرژی کشور باشد.

وی در ادامه بیان کرد: دولت سیزدهم یک دولت عملگرا بود و خارج از تشریفات و انعقاد قراردادها، نگاه اجرایی به قراردادهای مختلف صنعت نفت و گاز داشت و این مسئله باعث جهش در صنعت نفت و گاز و سرمایه گذاری در آن شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از نشانه‌های افزایش سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت و گاز افزایش تقریباً ۲۸ درصدی خارجی‌ها در نمایشگاه‌های مرتبط با این حوزه است، که برای اولین بار محقق شده است.

احمدی بیان کرد: این سرمایه گذاری هم با شرکت‌های داخلی و هم با شرکت‌های خارجی بوده است. نیاز داریم که برای اجرایی کردن این قراردادها تعامل بالایی بین مجلس و وزارت نفت به وجود بیاید که به صورت مستمر بر این قراردادها نظارت بشود، گزارش گیری بشود و تقویم زمانی برای پیشرفت این قراردادها در بحث اجرا پایین شود.

نماینده جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این سرمایه گذاری در حالی رخ داده که تحریم‌ها همچنان بر علیه کشور ما پابرجاست. عقد قرارداد سرمایه گذاری با توجه به پیمانکاران داخلی با جدیت دنبال شد و علی‌رغم اعمال بیش از ۶۰۰ تحریم جدید در صادرات نفت و محصولات پتروشیمی شاهد یک جهش در صادرات نفت و وصول مطالبات از کشورهای خارجی هستیم.

روز گذشته، وزیر نفت با اشاره به اینکه دولت سیزدهم تولید نفت ایران را از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رساند، گفت: تا دو روز آینده ۵ پروژه پتروشیمی با حضور سرپرست ریاست‌جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: با تلاش شبانه‌روزی کارکنان صنعت نفت و همه ارکان نظام و از طریق بازاریابی‌های تازه، از مهر ۱۴۰۰ دیگر نفت و میعانات گازی روی آب ذخیره نشد و به‌مرور حجم ذخیره‌شده را نیز کاهش دادیم، تا آنجا که اوایل سال ۱۴۰۱ هیچ‌گونه ذخیره میعانات گازی روی آب نداشتیم.

منبع:

مهر

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]