اقتصاد آنلاین – فائزه امین پویا؛ خرید زعفران همواره با نگرانی هایی همراه است که ممکن است طعم خوش زعفران را تلخ کند . از این رو بر آن شدیم به کلیه سوال های قبل از خرید زعفران پاسخ دهیم تا خرید موفقی داشته باشید . فصل برداشت زعفران چه زمانی است ؟ زعفران در […]

اقتصاد آنلاین – فائزه امین پویا؛ خرید زعفران همواره با نگرانی هایی همراه است که ممکن است طعم خوش زعفران را تلخ کند . از این رو بر آن شدیم به کلیه سوال های قبل از خرید زعفران پاسخ دهیم تا خرید موفقی داشته باشید .

فصل برداشت زعفران چه زمانی است ؟

زعفران در ماه های اواخر آبان تا اوایل دی برداشت می شود که ماه اصلی برداشت زعفران آذر ماه است . زعفران مرغوب در خراسان یافت می شود که مرکز جهانی زعفران شهرهای گناباد و قاینات می باشد . برای خرید زعفران تازه باید در فصل پاییز به این شهرها مسافرت کنید و یا از طریق فروشگاه های فروش زعفران سفارش دهید .

چه زمانی زعفران بخریم ؟

زعفران با کیفیت و مرغوب در همه فصول موجود است فقط باید زعفران را بشناسید و از جایی بخرید که هم مرغوبیت و هم شیوه نگهداری بهتری دارد . اینکه زعفران امسالی بهتر است یا پارسالی ، نباید ملاک انتخاب زعفران باشد . یک زعفران پارسالی می تواند از زعفران امسالی با کیفیت تر باشد . زعفران اول برداشت مقداری رطوبت دارد و خرید آن مقرون به صرفه نیست .

چه نوع زعفرانی بخریم ؟

فرقی نمی کند چه نوع زعفرانی بخرید هر نوع زعفرانی که می خرید ملاک انتخاب مرغوبیت و کیفیت زعفران است . البته با توجه به نوع مصرف ، زعفران مناسب را انتخاب کنید که در ادامه توضیح می دهیم . زعفران سرگل و پوشال برای مصرف خانگی و زعفران سفید و دسته برای مصارف رستوران انتخاب می شوند که البته اجباری نیست . برای هدیه دادن و تعارفی بردن ، زعفران نگین یا سوپر نگین پیشنهاد می شود . زعفران سوپر نگین یک زعفران صادراتی بسیار باکیفیت است .

بهترین زعفران کدام است ؟

هر زعفران یک قیمت مخصوص خود دارد . در واقع باید بگوییم هر زعفران با کیفیت و مرغوب یک زعفران خوب و بهترین زعفران است . در حالت کلی زعفران سوپر نگین بهترین و گرانترین زعفران است و بعد به ترتیب : زعفران نگین ، زعفران سرگل ، زعفران پوشال ، زعفران دسته دخترپیچ و زعفران سفید . اگر از زاویه دیگری به زعفران نگاه کنیم ، زعفرانی که خوب نگهداری شده باشد ، قلم درشت داشته باشد و رنگ و بوی خوبی داشته باشد بهترین زعفران خواهد بود .

گرانترین زعفران کدام است ؟

گرانترین زعفران ، زعفران سوپر نگین اتویی است که فرآوری شده باشد . بقیه زعفران ها به ترتیب از گرانترین به ارزانترین عبارتند از : زعفران سوپر نگین ، زعفران نگین ، زعفران سرگل ، زعفران پوشال ، زعفران دسته و زعفران سفید .

زعفران کدام شهر بهتر است ؟

اجازه دهید صریح عرض کنم که اصلا نمی توان گفت زعفران کدام شهر بهتر است! زعفران دو زمین مجاور می تواند بسیار باهم فرق داشته باشند . پس ملاک انتخاب زعفران نباید شهر آن باشد و باید مرغوبیت و کیفیت آن باشد . زعفران مناطق گناباد و قاینات و بیرجند بیشتر زبان زد است اما ملاک صداقت و کیفیت زعفران نیست.

زعفران مناسب مصرف خانگی کدام است ؟

برای مصرف خانگی از کلیه زعفران ها می توان استفاده کرد اما چون در مصارف خانگی موضوع هزینه و مقرون به صرفه بودن مطرح است پیشنهاد ما خرید زعفران سرگل یا پوشال است.

زعفران مخصوص رستوران کدام است ؟

چون خرید زعفران برای مصارف رستوران ها بصورت عمده است و هدف طعم اندک می باشد بیشتر زعفران سفید یا پوشال مورد استفاده قرار می گیرد . ما در این خصوص توصیه ای نمی کنیم و رستوران داران عزیز می توانند با توجه به کیفیت غذایی که ارائه می کنند به ترتیب زعفران سرگل ، زعفران پوشال ، زعفران سفید انتخاب نمایند .

چه زعفرانی برای هدیه دادن مناسب است ؟ برای هدیه دادن زعفران می توانید زعفران سوپر نگین ، زعفران سرگل و یا زعفران دسته انتخاب نمایید . در هدیه دادن هم ظاهر مهم است و هم کیفیت .

چقدر زعفران برای چایی لازم است ؟ معمولا برای چهار لیوان چایی حدود نیم گرم زعفران سرگل کافی است . اگر زعفران آسیاب شده استفاده می کنید با توجه به نوع زعفران آسیاب شده و بصورت تجربی داخل زعفران بریزید . هرچه سفیده زعفران کمتر باشد مرغوب تر و رنگ و طعم بیشتری خواهد داشت .

در بازار زعفران قیمت ۴ گرم زعفران سرگل مبلغ ۱۹۵ هزار تومان است این در حالیست که قیمت ۵ گرم زعفران نرمه مبلغ ۹۹ هزار تومان اعلام شده است.

جهت اطلاع از جدیدترین قیمت مواد غذایی در بازار به سرویس “مواد غذایی” در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید.

*اقتصاد آنلاین دخل و تصرفی در قیمت‌ها ندارد و قیمت‌های درج شده مربوط به سایت‌های فروش اینترنتی است.

قیمت انواع زعفران
نام محصول مقدار قیمت / تومان
پودر زعفران زرین خراسان ۲۰ گرمی ۴,۷۰۰
زعفران سرگل امسالی درجه ۱ ۴ گرمی ۲۲۳,۰۰۰
زعفران ممتاز قاینات ۳ تایک مثقالی ۶۴۰,۰۰۰
زعفران سرگل ۴ گرمی ۱۹۵,۰۰۰
زعفران شکسته ۴گرمی ۲۰۰,۰۰۰
زعفران نرمه ۵گرمی ۹۹,۰۰۰
✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]