با جامع ترین روتین مناسب برای آرایش و مراقبت پوست و مو آشنا شوید
با جامع ترین روتین مناسب برای آرایش و مراقبت پوست و مو آشنا شوید
کم‌تر خانمی پیدا می‌شود که هم برای آرایش کردن و هم برای مراقبت از سلامت پوست‌وموی خود از یک راهنمای جامع استفاده کند.

همین موضوع باعث می‌شود که افراد با وجود اینکه از لوازم آرایشی بهداشتی اورجینال استفاده می‌کنند، باز هم به هدف خود نمی‌رسند. اما نگران نباشید! چونکه در این مطلب، به‌صورت به‌سراغ جدیدترین روتین جدید آرایشی (از خرید رژ لب تا نحوه استفاده از سایر لوازم آرایشی) و روتین‌های مراقبت از پوست‌ومو رفته‌ایم.

روتین آرایشی‌ گام‌به‌گام + معرفی لوازم آرایشی

روتین آرایشی‌ گام‌به‌گام

روتین‌های آرایشی به‌عنوان یک راهنمای جامع برای زیباتر نشان دادن چهره، طرفداران بسیاری دارند. اما داشتن یک روتین آرایشی حرفه‌ای، همان چیزی است که بسیاری از افراد از داشتن آن محروم‌اند. در این بخش، ۶ روتین آرایشی گام‌به‌گام را به شما معرفی می‌کنیم که با توجه به نیاز و سلیقه خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

نکته: قبل از شروع هر آرایشی، حتماً از تمیز و مرطوب بودن پوست خود اطمینان حاصل کنید.

کرم پودر: پایه آرایشی بی‌نقص

کرم پودر، نقشی اساسی در یکدست کردن رنگ پوست و پوشاندن ناهمواری‌ها دارد. در همه روتین‌های آرایشی جدید مخصوصاً روتین بهار ۱۴۰۳، کرم پودر نقش مهمی را در زیرسازی آرایشی ایفا می‌کند.

مراحل اجرای انواع کرم پودر به سبک روتین آرایشی ۱۴۰۳:

 1. انتخاب کرم پودر: کرم پودری را انتخاب کنید که با رنگ پوستتان مطابقت داشته باشد و به طور یکنواخت روی پوست پخش شود. از کرم‌پودرهای سنگین و غیرطبیعی خودداری کنید.
 2. اجرای کرم پودر روی پوست: کرم پودر را با استفاده از براش، اسفنج یا نوک انگشتان خود به طور یکنواخت روی پوستتان پخش کنید.
 3. افزایش ماندگاری: برای تثبیت کرم پودر و افزایش ماندگاری آن، از پودر تثبیت‌کننده استفاده کنید.

نکات:

 • برای انتخاب رنگ کرم پودر، آن را روی خط فک خود امتحان کنید.
 • اگر پوست خشکی دارید، از کرم‌پودرهای حاوی مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • اگر پوست چرب یا مختلطی دارید، از کرم‌پودرهای مات یا ضد آب استفاده کنید.

رژ لب: لب‌هایی جذاب و رنگی

رژ لب، برای تکمیل آرایش و جذابیت چهره استفاده می‌شود و انتخاب رنگ و اجرای اصولی آن اهمیت ویژه‌ای دارد.

نحوه رژ لب زدن به سبک روتین آرایشی حرفه‌ای:

 1. انتخاب رژ لب: رژ لبی را انتخاب کنید که با رنگ پوست و آرایش شما مطابقت داشته باشد.
 2. آماده‌سازی لب‌ها: قبل از زدن رژ لب، لب‌های خود را با بالم لب مرطوب کنید و پوسته‌های آن را با اسکراب لب از بین ببرید.
 3. اجرای رژ لب: رژ لب را با استفاده از برس یا به طور مستقیم روی لب‌هایتان بزنید.
 4. افزایش ماندگاری: برای ماندگاری بیشتر رژ لب، از خط لب استفاده کنید و بعد از زدن رژ لب، یک دستمال کاغذی را به‌آرامی روی لب‌هایتان فشار دهید.

کانسیلر: خداحافظی با لک‌ها و تیرگی‌ها

کانسیلر، ابزاری قدرتمند برای پوشاندن لک‌ها، تیرگی دور چشم و قرمزی پوست است. بدون استفاده از کانسیلر احتمالاً روتین آرایشی ناقصی خواهید داشت.

نحوه استفاده از کانسیلر برای تکمیل روتین آرایشی:

 1. انتخاب کانسیلر: کانسیلری را انتخاب کنید که یک درجه روشن‌تر از رنگ پوستتان باشد و به طور کامل لک‌ها و تیرگی‌ها را بپوشاند.
 2. زدن کانسیلر: کانسیلر را با استفاده از براش، اسفنج یا نوک انگشتان خود به طور نقطه‌ای روی لک‌ها، تیرگی دور چشم و قرمزی پوست بزنید.
 3. محو کردن: کانسیلر را به طور کامل و یکنواخت روی پوست پخش کنید تا لبه‌های آن مشخص نباشد.

سایه چشم: خلق چشمانی گیرا و جذاب

سایه چشم، نقشی مهم در زیبایی و جذابیت چشمان شما دارد. نکته مهم اینجاست که روتین‌های آرایشی معمولاً با انتخاب رنگ و نحوه اجرای سایه چشم جذاب‌تر می‌شوند.

مراحل زیر را برای اینکه سایه چشم جذابی داشته باشید، به‌ترتیب انجام دهید:

 1. انتخاب سایه چشم: سایه چشم‌هایی را انتخاب کنید که با رنگ چشم، آرایش و سلیقه شما مطابقت داشته باشند.
 2. پرایمر: برای افزایش ماندگاری سایه چشم و جلوگیری از پخش شدن آن، از پرایمر سایه استفاده کنید.
 3. کشیدن سایه چشم: سایه چشم را با استفاده از براش‌های مخصوص سایه به طور پلکانی روی پلک خود بزنید.
 4. محو کردن: برای ایجاد سایه‌روشن و ظاهری طبیعی، سایه‌ها را به طور کامل و یکنواخت محو کنید.

نکات:

 • اگر رنگ چشم روشنی دارید، از سایه چشم‌های روشن و شاداب استفاده کنید.
 • اگر رنگ چشم تیره‌ای دارید، از سایه چشم‌های تیره و غلیظ استفاده کنید.
 • برای آرایش‌های شبانه، از سایه چشم‌های براق یا اکلیلی استفاده کنید.

ریمل: داشتن مژه‌هایی حجیم و بلند

مژه‌های پرپشت‌تر و بلندتر از قبل می‌خواهید؟ خودتان را به روتین آرایشی جدیدتان بسپارید و با ریمل زدن حرفه‌ای، چهره‌ای جذاب‌تر از گذشته برای خودتان رقم بزنید.

مراحل ریمل زدن در روتین آرایشی:

 1. انتخاب ریمل: ریملی را انتخاب کنید که با نوع مژه شما (کوتاه، بلند، کم‌پشت، پرپشت) مطابقت داشته باشد.
 2. فر مژه: قبل از زدن ریمل، مژه‌های خود را با فرمژه فر کنید.
 3. زدن ریمل: ریمل را از ریشه تا نوک مژه‌های خود بزنید و به تمام قسمت‌های آن توجه کنید.
 4. لایه‌های بعدی: برای حجیم‌تر شدن مژه‌ها، می‌توانید ۲ یا ۳ لایه ریمل بزنید.

خط چشم: چشمانی کشیده و جذاب

خط چشم، یکی از سخت‌ترین بخش‌های هر روتین آرایشی است. اما نگران نباشید، چونکه در این بخش، نحوه کشیدن خط چشم به سبک حرفه‌ای‌ها را می‌آموزید.

مراحل اجرای خط چشم برای تکمیل روتین آرایشی حرفه‌ای:

 1. انتخاب خط چشم: خط چشم را با توجه به فرم چشم و سلیقه خود انتخاب کنید (مدادی، ماژیکی، ژلی، سایه چشم به‌عنوان خط چشم).
 2. کشیدن خط چشم: خط چشم را نازک و ظریف یا ضخیم و کشیده، به پشت پلک خود بکشید.
 3. محو کردن: برای ایجاد ظاهری طبیعی، می‌توانید خط چشم را کمی محو کنید.

نکات:

 • اگر چشم‌های ریزی دارید، از خط چشم نازک استفاده کنید.
 • اگر چشم‌های درشتی دارید، می‌توانید از خط چشم ضخیم‌تر استفاده کنید.
 • برای آرایش‌های روزانه، از خط چشم‌های مشکی یا قهوه‌ای استفاده کنید.
 • برای آرایش‌های شبانه، می‌توانید از خط چشم‌های رنگی یا اکلیلی استفاده کنید.

روتین مراقبت از مو: راهنمای جامع برای داشتن موهای سالم

روتین مراقبت از مو

محصولات و ابزار مورد استفاده در هر مرحله از مراقبت مو بسیار متنوع هستند. با وجود اینکه بیشتر افراد به طور مرتب مراحل زیر را دنبال می‌کنند، اما هنوز یک لیست کامل از محصولاتی که باید استفاده کنند، ندارند. در عوض، شما می‌توانید با امتحان کردن همه این محصولات، بهترین حالت و استایل را برای موهایتان به ارمغان بیاورید.

نگاهی به روتین مراقبت از موها با استفاده از محصولات کاربردی:

استفاده به‌موقع از شامپو

شامپو روزانه برخلاف نامش، لزوماً به معنای استفاده‌ هر روزه نیست. از شامپوی مناسب موهای خودتان برای شستشوی منظم موها، هر زمان که احساس نیاز به پاکسازی کامل دارید، استفاده کنید. فراموش نکنید که موهای خشک یک تا ۲ بار و موهای نرمال و چرب ۲ تا ۳ بار در هفته به شست‌وشو نیاز دارند.

نرم‌کننده

نرم‌کننده‌ای که بیشتر استفاده می‌کنید، احتمالاً نوعی است که پس از چند دقیقه آبکشی می‌شود. بهتر است آن را روی ساقه و انتهای مو بزنید، زیرا استفاده از آن روی ریشه می‌تواند باعث چرب به نظر رسیدن پوست سر شود.

لوسیون مو

لوسیون‌ مو، یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های یک روتین مراقبت از مو قدرتمند است. پس از پاکسازی و نرم‌کنندگی، لوسیون بر پایه کرم می‌تواند از مو در برابر شکستگی و خشکی محافظت کند. همچنین، نگه‌داری ملایم و بدون ایجاد چسبندگی را برای مو فراهم می‌آورد.

روغن مو

در مورد روغن مو، مقدار کم، تأثیرگذار است. روغن‌های مو با تقویت چربی‌های طبیعی مو، رطوبت را حفظ کرده و ساقه مو را تقویت می‌کنند. بنابراین، با داشتن روغن مو، روتین مراقبتی شما قدرت بیشتری برای افزایش درخشندگی موها می‌گیرد.

ماسک مو

ماسک‌های مو که اغلب با مواد مغذی غنی شده‌اند، برای چند دقیقه روی مو باقی می‌مانند تا مو را به طور عمیق تغذیه کرده و خشکی، موخوره یا وزی مو را درمان کنند. برای تکمیل کردن روتین مراقبت از مو، حتماً خرید ماسک مو را در لیست لوازم آرایشی بهداشتی خود اضافه کنید.

رازهای درخشش چهره: روتین روزانه مراقبت از پوست

رازهای درخشش چهره

داشتن یک روتین روزانه مراقبت از پوست به معنای انجام چند کار ساده، یک‌بار در صبح و یک‌بار قبل از خواب است. این کلید درخشش و سلامت پوست شماست!

مراحل زیر را گام‌به‌گام و به‌ترتیب انجام دهید تا روتین مراقبت از پوست خود را با موفقیت شروع کنید و به پایان برسانید:

پاک‌سازی ملایم

اولین گام، انتخاب پاک‌کننده‌ای است که بعد از شستشو، احساس کشیدگی روی پوست ایجاد نکند. پوست خود را بیش از ۲ بار در روز نشویید، یا اگر پوست خشکی دارید و آرایش نمی‌کنید، یک‌بار شستشو کفایت می‌کند. به دنبال آن حس تمیزی مطلق نباشید، زیرا این به معنی از بین رفتن چربی‌های طبیعی پوست است.

نکته مراقبتی: برای پاک کردن آرایش‌های غلیظ، ابتدا از پاک‌کننده‌های آرایش بدون روغن استفاده کنید و سپس با پاک‌کننده مناسب پوستتان، صورت خود را بشویید.

سرم‌های تقویتی پوست

استفاده از سرم پوست در روتین روزانه، به‌خصوص سرم‌های حاوی ویتامین C یا فاکتورهای رشد و پپتیدها، زیر کرم ضد آفتاب توصیه می‌شود. شب‌ها، استفاده از رتینول یا رتینوئیدهای تجویزی، تأثیرگذاری بیشتری دارد.

نکته مراقبتی: سرم‌های پوست را بر اساس نیاز پوست خودتان انتخاب کنید. برای مثال، سرم‌های حاوی اسید هیالورونیک برای آبرسانی بیشتر و سرم‌های حاوی ویتامین E برای مقابله با رادیکال‌های آزاد مناسب هستند.

مرطوب‌کننده

حتی پوست‌های چرب هم به مرطوب‌کننده نیاز دارند، اما از نوع سبک، بر پایه ژل و غیر جوش‌زا (non-comedogenic) استفاده کنید. پوست‌های خشک ممکن است از مرطوب‌کننده‌های کرمی‌ بهره بیشتری ببرند.

نکته مراقبتی: در کنار مرطوب‌کننده، از اسپری‌های آب‌رسان در طول روز برای حفظ رطوبت پوست غافل نشوید. به‌خصوص در فصول گرم و خشک یا بعد از حمام آب داغ.

ضد آفتاب، قهرمان محافظت

حداقل ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل، از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. این زمان برای فعال شدن فیلترهای ضد آفتاب ضروری است. افرادی با پوست تیره‌تر به دلیل احتمال لک‌های تیره، به محافظت بیشتری نیاز دارند.

نکته مراقبتی: در کنار ضد آفتاب، کلاه لبه‌دار و لباس‌های پوشیده، به‌خصوص در ساعات اوج تابش نور خورشید، از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر محافظت می‌کنند.

مراقبت از پوست و مو: راز زیبایی بی‌قیدوشرط

به یاد داشته باشید که این فقط یک راهنمای کلی است. بهترین محصولات و روش‌ها برای موهای شما ممکن است با دیگران متفاوت باشد. از امتحان کردن محصولات مراقبت از پوست‌ومو و لوازم آرایشی نترسید! محصولات و روش‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.

به پوست و موهای خود بیشتر توجه کنید و به آنها عشق بورزید! برای خرید انواع محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب پوست و نوع موهایی که دارید، کافی است عبارتی مثل ** لوازم آرایشی خانومی ** را در Google جست‌وجو کنید. همچنین، اگر به مشاوره تخصصی پوست‌ومو نیاز دارید، کافی است در هر روزی که دلتان خواست (حتی روزهای تعطیل) با شماره ۷۹۱۸۶۰۰۰ – ۰۲۱ تماس بگیرید!

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 2 میانگین: 5]