کنعانی: ایران تضمین لازم را برای اجرای تفاهم از آمریکا دریافت کرده است
کنعانی: ایران تضمین لازم را برای اجرای تفاهم از آمریکا دریافت کرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: روند مذاکرات دو سال در بازه‌های زمانی مختلف به طول انجامید. روند آزادسازی متقابل زندانیان و آزادسازی منابع مالی متعلق به دولت و ملت ایران طبق توافق طرفین در چارچوب توافق شده انجام خواهد شد. دولت ایران تضمین لازم را برای اجرای مفاد این تفاهم توسط طرف آمریکایی دریافت کرده است و این روند در چارچوب خود پیش می‌رود.

اقتصادآنلاین _ پرستو بهرامی راد: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با حضور خبرنگاران شرکت کرد.

کنعانی در این نشست عملیات تروریستی در شاهچراغ را به شدت محکوم کرد.

سخنگوی درباره دستیابی ایران به منابع مالی خود در کره جنوبی و رقم بدهی کره جنوبی به ایران گفت: من هم مانند شما در رسانه‌ها مطالعه کردم و از سوی مسئولان بانک مرکزی در این رابطه توضیح و پاسخ داده شده است. آزادسازی منابع مالی جمهوری اسلامی ایران که به دلیل تحریم‌های غیرقانونی و فشارهای دولت آمریکا بر دیگر کشورها و مؤسسات مالی کشورهای مختلف در بازه زمانی نسبتا طولانی مسدود شده بود، آزادسازی و رفع انسداد و رفع محدودیت از این منابع مالی طی سالیان گذشته از جمله در دو سال اخیر در دستورکار جدی دولت و وزارت امور خارجه بوده است. یکی از موضوعات ثابت و مهم مورد پیگیری بود. اتفاقی که در روزهای گذشته رخ داد نتیجه همین پیگیری و مداومت و جدیت در استیفای حقوق ملت و کشور بود. مایل به ورود به جزئیات نیستم. جزئیات مرتبط با دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط ایرانی است.

در ادامه بیان کرد: تعدادی از اتباع ایرانی به بهانه‌های واهی در آمریکا زندانی شده بودند دستگاه دیپلماسی و دولت به عنوان وظیفه ذاتی خود در قبال حقوق ملت باید این موضوعات را پیگیری می‌کرد.

وی ادامه داد: روند مذاکرات دو سال در بازه‌های زمانی مختلف به طول انجامید. روند آزادسازی متقابل زندانیان و آزادسازی منابع مالی متعلق به دولت و ملت ایران طبق توافق طرفین در چارچوب توافق شده انجام خواهد شد. دولت ایران تضمین لازم را برای اجرای مفاد این تفاهم توسط طرف آمریکایی دریافت کرده است و این روند در چارچوب خود پیش می‌رود. ورود به جزئیات در این مقطع کمک کننده نیست. روند قضایی درباره زندانیان مورد درخواست طرف مقابل به صورت کامل انجام شده و تبادل در چارچوب تفاهم و با انجام روند قضایی صورت خواهد گرفت. این روند بخشی از نتایج حاصله از توسل جدی ایران به ظرفیت‌های دیپلماتیک برای دستیابی به حقوق ملت ایران است و این روند را با جدیت ادامه می‌دهد و گام‌های تکمیلی را در این مسیر برخواهد داشت.

ناصر کنعانی گفت: در چارچوب یک تفاهم دوجانبه با نقش آفرینی برخی کشورهای منطقه از جمله دولت قطر این تفاهم را که ماحصل یک دوره نسبتاً طولانی بود انجام دادیم. برای ما به عنوان ایران دو موضوع حائز اهمیت بود اینکه شهروندان ایرانی که به اتهامات واهی دولت آمریکا بازداشت و تحت پیگرد قضایی قرار داشنتند آزاد شوند و بخشی از دارایی‌های دولت و ملت ایران که تحت فشار دولت آمریکا بلوکه شده بودند رفع انسداد شود و دولت به عنوان منابع مالی مسلم ملت دسترسی داشته باشد. برای ما هر دو نتیجه و حصول آنها حائز اهمیت است. از طریق واسطه با دولت آمریکا مذاکره کرده و به تفاهم رسیدیم و یک بازه زمانی مشخص برای تحقق هر دو موضوع در نظر گرفته شده است. در این چارچوب اصل برای دولت ایران و دستگاه دیپلماسی اخذ تضمین لازم و کافی برای تحقق این دو هدف بود. در این زمینه تلاش کردیم و تضمین‌های لازم را گرفتیم و این نیازمند بازه زمانی مشخصی است که در نظر گرفته شده و در این چارچوب طرح جزئیات در این مقطع زمانی برای ما و دو هدفی که در نظر داریم کمک کننده نیست. علاقه‌مندیم روند را براساس توافق دنبال کنیم نتیجه لازم را در چارچوب هدفگذاری انجام شده و تفاهم به دست آمده بگیریم. طرفین توافق کرده بودند این روند را خارج از روند رسانه‌ای دنبال کنند ما به چارچوب تفاهم پایبندیم و امیدواریم در بازه زمانی دو هدف ایران محقق شود.

سخنگوی درباره اعزام هیأتی از ایران به افغانستان گفت: در چارچوب معاهده ۱۳۵۱ بین ایران و افغانستان و با توجه به پیگیری‌های مکرری که دولت ایران و دستگاه دیپلماسی برای استیفای حق‌آبه ایران داشت. از طرف مقابل اظهارات طرف افغانستانی مبنی بر اینکه کمبود بارندگی باعث عدم امکان تحویل آب شده و در صورت رهاسازی آب به دلیل بعد مسافت این آب احتمالاً به مرزهای ایران نخواهد رسید. طرف ایرانی درخواست بازدید از سد و تأسیسات سد و مرکز رصد و ایستگاه آب سنجی را داشت. در این مرحله درخواست بازدید طرف ایرانی از ایستگاه آب سنجی موسوم به دهراود مورد موافقت دولت سرپرستی افغانستان قرار گرفت و هیأتی فنی متشکل از کارشناسان فنی وزارت نیرو و تعدادی از مسئولان از استان سیستان و بلوچستان با هماهنگی مقامات افغانستان به این کشور سفر کردند. هیأت راهی استان نیمروز شدند و هم با وضعیت منطقه آشنا شوند و هم به اتفاق مسئولان افغانستان و متخصصان افغانستان از ایستگاه آب سنجی بازدید کنند که این اتفاق رخ داد و هیأت سفر و بازدید را انجام داد. چند روز گذشته هیأت به کشور بازگشت و گزارش‌های این هیأت در جلسات تخصصی و کارشناسی در حال ارائه و تبادل نظر است و مقامات ذیربط کشور در جریان گزارش بازدید این هیأت قرار خواهند گرفت و به جمع بندی اولیه در این مرحله خواهند رسید. در این مرحله تنها یک درخواست از درخواست ایران دایر بر بازدید از این ایستگاه آب سنجی مورد تأیید و اجابت قرار گرفته است.

کنعانی در ادامه توضیح داد: همانطور که آقای کاظمی قمی بیان کرد این اولین بازدید هیأت فنی ایران از ایستگاه آب سنجی دهراورد از ۱۳۵۱ تاکنون بوده است انتظارات و توقعات ایران از دولت سرپرستی افغانستان در تامین حق‌آبه کشور وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر رئیس جمهوری به عربستان گفت: دعوت پادشاه عربستان از رئیس جمهوری برای سفر به این کشور به صورت رسمی انجام شده و تاریخی برای انجام این سفر هنوز در نظر گرفته نشده است. در چارچوب اراده سیاسی بین دو کشور برای پیشبرد روابط مبتنی بر توافقات انجام شده در زمان مقتضی برنامه‌ریزی انجام خواهد شد. روابط دو کشور گام به گام در حال پیشرفت است. سفر وزیر خارجه به عربستان را در بازه زمانی نزدیک در دست انجام داریم. روند پیشبرد مذاکرات و مشورت‌های دو کشور در حوزه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و موضوعات اقتصادی دو کشور در دستورکار قرار دارد و می‌تواند ما را به نتایج بهتری در راستای هدفگذاری دو کشور برای ارتقا و پیشرفت و توسعه روابط دوجانبه برساند.

سخنگو در مورد تابعیت عامل تروریستی شاهچراغ گفت: هیچ خبر تأیید شده‌ای از ملیت و تابعیت عامل تروریستی حادثه تلخ شاهچراغ دریافت نکرده‌ام. مطالبی در این زمینه شنیدم که در جایگاهی نیستم که در این خصوص اظهارنظر کنم. مقامات امنیتی در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند.

وی درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران بیان کرد: ایران براساس تفاهمی که صورت گرفت و تضمین‌های لازم را در این زمینه اخذ کرد امکان دسترسی کامل به منابع خودش را برای هزینه‌ها و استفاده‌های مدنظر خواهد داشت و کلیه کالاها و مایحتاج غیرتحریمی را از محل این منابع می‌تواند به هر میزانی که نیاز داشته باشد تامین کند و میزان‌های باقیمانده به عنوان سپرده ایران باقی خواهد ماند و به سپرده ایران سود هم تعلق خواهد گرفت. ایران دسترسی برای خرید کالاهای غیرتحریمی را در این زمینه خواهد داشت.

ناصر کنعانی اظهار داشت: روند تبادل و آزادسازی منابع مالی ایران با موضوع مذاکرات برجامی ارتباط مستقیمی ندارد ولی موضوعات می‌توانند بر هم تاثیر و تاثر داشته باشند. پیشرفت یک روند می‌تواند در تنش زدایی و باز کردن مسیرهای دیگر کمک کننده باشد و ایران هم همانطور که همواره اعلام کرده به مسیر دیپلماتیک در روند مذاکرات رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران پایبند است و این مسیر را برای احقاق حقوق ملت ایران ادامه خواهد داد.

وی درباره آزادی اتباع ایرانی بازداشت شده در آمریکا گفت: دولت و دستگاه دیپلماسی با اقتدار وارد کار شد و نتایج را ملت ایران در مقطع زمانی تعریف شده شاهد خواهند بود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره دارایی‌های ایران در ژاپن گفت: میزان قابل توجهی از منابع مالی موجود در ژاپن در چارچوب تفاهم‌‌های دوجانبه در مقاطع مختلف به انحاء مختلف دریافت کردیم. بخش محدودی از منابع مالی ایران در بانک‌های ژاپن باقی است که در این زمینه گفت‌وگوها در سفر اخیر امیرعبداللهیان با مقامات عالی ژاپن انجام شده است. خوشبین هستیم گفت‌وگوهای مثبتی است و امکان استفاده از منابع مالی ما در ژاپن به روش‌های مدنظر ایران و تفاهماتی که با طرف ژاپنی انجام خواهیم داد میسر خواهد شد. رفع انسداد از دارایی‌های ایران در کشورهای مختلف به عنوان موضوع بسیار مهم مورد توجه دستگاه دیپلماسی است و با جدیت دنبال می‌کنیم در موارد دیگر پیشرفت‌های داشتیم و خوشبین هستیم بخش دیگری از دارایی‌های مسدود شده ایران در مقاطع مختلف آزاد شود و در این خصوص اطلاع رسانی خواهیم کرد. این جزو اولویت‌های دستگاه دیپلماسی و اولویت‌هایی است که رئیس جمهور بر عهده دستگاه دیپلماسی گذاشته است و با مشورت با دوایر ذیربط کار با جدیت و اهتمام و تدبیر در حال پیگیری است.

وی درباره ادعای الجزیره درباره میزان منابع مالی ایران گفت: مبالغی که در قالب گمانه‌زنی عنوان می‌شود قابل تایید نیست، به اطلاعات منابع رسمی ایران توجه کنید.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادآنلاین درباره مطالب مطرح شده در رسانه‌ها در خصوص زمین‌های کشاورزی پشت دیوار مرزی با افغانستان گفت: ایران حاکمیت خود را بر مرزهای خود اعمال کرده و می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره افتتاح رسمی سفارت عربستان در تهران گفت: افتتاح رسمی را دولت عربستان باید اطلاع رسانی کند. در چارچوب توافقات انجام شده سفارت عربستان در تهران یکشنبه گذشته براساس یادداشت رسمی ارسالی از سوی سفارت پادشاهی عربستان رسما آغاز به فعالیت کرده است و به وزارت خارجه اطلاع رسانی شد و سرکنسولگری این کشور در مشهد نیز براساس اطلاع رسمی طرف عربستانی از شنبه گذشته در شهر مشهد آغاز به کار کرد. این گام مهم برای آغاز مجدد فعالیت دو نمایندگی سیاسی و دیپلماتیک عربستان در ایران بود و این روند پیش خواهد رفت. در ارتباط با مراسم افتتاح رسمی مرتبط با دولت عربستان است.