امیرعبداللهیان: پول بلوکه شده‌ای در هیچ کشوری نداریم
امیرعبداللهیان: پول بلوکه شده‌ای در هیچ کشوری نداریم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه پول بلوکه‌ای شده‌ای در هیچ کشوری نداریم، گفت: می‌توانیم از دارایی‌هایی که در اختیار داریم، استفاده کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه در حاشیه حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری گفت: درخصوص صادرات گاز و برق ایران به عراق دائماً به دارایی‌های ایران در بانک تی بی ای عراق افزوده می‌شود که به طور مستمر بانک مرکز خریدهایی که نیاز هست را اعلام می‌کند.

وی افزود: پیگیری‌های جدی در دولت سیزدهم برای دریافت پول‌های بلوکه شده انجام شده است، سال گذشته ۳۹۰ میلیون پوند مطالبات از انگلیس را که مربوط به قبل از پیروزی انقلاب بود را دریافت کردیم و این‌ در مسیر قانونی و عزتمندانه طی برای مصارفی که خودمان ترجیح دادیم، استفاده شد و صحبت هایی همچون نفت در مقابل غذا صحت ندارد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره مزایای پیوستن ایران به بریکس تصریح کرد: چند عامل باعث شد که ایران از نخستین کشورهایی باشد که عضویت آن‌ در بریکس پذیرفته می شود، عامل نخست این بود که آیا ایران در بین ۴۰ کشور متقاضی پیوستن به بریکس، شاخص‌های لازم را دارد یا خیر، که با کارشناسی‌های لازم از سوی ۵ عضو اصلی به این جمع‌بندی رسیدند که ایران توانمندی‌ها و شاخص‌های لازم را دارد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: از دیگر بحث‌ها این بوده که آیا ایران که تحت تحریم ها قرار دارد، می‌تواند به عضویت درآید که با نگاه به تمامی این مسائل عضویت ایران پذیرفته شد.

وی ادامه داد: نقش دیپلماسی سران در پیوستن به بریکس خیلی حائز اهمیت بود. رئیس جمهور در تماس با تک تک روسای ۵ کشور اصلی رایزنی داشتند و دستگاه دیپلماسی از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کرد و نهایتاً دیپلماسی فعال و توجه آیت‌الله رییسی سبب شد ایران عضو رسمی بریکس شود.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ایران با عضویت در بریکس وارد ائتلافی جدید شده است که می تواند قدرت اقتصادی و همکاری‌های اقتصادی و بین‌المللی در نظام ‌مبتنی بر چند جانبه گرایی را افزایش دهد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]