بلینکن: ایران بازیگری مسئولیت‌پذیر در برنامه هسته‌ای خود نیست
بلینکن: ایران بازیگری مسئولیت‌پذیر در برنامه هسته‌ای خود نیست

وزیر امورخارجه آمریکا در ادامه ادعاهای بی‌اساس واشنگتن علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران مدعی شد که تهران یک بازیگر مسئولیت‌پذیر در برنامه هسته‌ای نیست.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به تصمیم ایران مبنی بر عدم دسترسی برخی بازرسان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های ایران مدعی شد که این، نشان می‌دهد  تهران علاقه‌ای ندارد به‌عنوان یک بازیگر مسئولیت‌پذیر در برنامه هسته‌ای‌اش عمل کند.

بلینکن که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، همچنین مدعی شد که دنبال کردن برنامه‌ای هسته‌ای از سوی ایران یک عنصر بی‌ثبات کننده است و نه تنها امنیت کشورهای منطقه، بلکه فراتر از آن را تهدید می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: در همین هفته‌ای که گذشت ما شاهد بودیم که آن‌ها (ایران) مجوز بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را لغو کردند، کسانی که حضورشان برای انجام وظایف آژانس اتمی و تضمین اینکه ایران به تعهداتش پایبند است، یک ضرورت است. این نشان دهنده این است که ایران علاقه‌ای ندارد بازیگری مسئولیت‌پذیر باشد.

پس از تصمیم سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان به عنوان تروئیکای اروپایی مبنی بر لغو نکردن تحریم‌های موشک‌های بالستیک ایران که براساس برجام باید در اواسط اکتبر صورت می‌گرفت، ایران اخیراً به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که انتصاب چند نفر از بازرسان آژانس را که برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای تحت پادمان‌های NPT تعیین شده بودند، لغو می‌کند.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این درباره این تصمیم ایران گفت: اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس ( INFCIRC 214) صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کنند.

کنعانی تاکید کرد: البته جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر ضرورت بی‌طرفی آژانس، به همکاری‌های مثبت خود در چارچوب توافقات انجام شده، ادامه خواهد داد.

به گزارش رویترز، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین به خبرنگاران گفت: دولت بایدن مصمم است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و همان‌طور که بارها گفته‌ایم، ما معتقدیم که دیپلماسی مؤثرترین راه برای انجام این کار است.

بلینکن مدعی شد: ما بسیار تلاش کردیم که به طور غیرمستقیم با ایران و همچنین با شرکای اروپایی و حتی روسیه و چین کار کنیم تا ببینیم آیا می‌توانیم به پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران بازگردیم، اما ایران نتوانست یا نمی‌خواست این کار را انجام دهد.

این ادعاهای بلینکن در حالی است که ایران بارها اعلام کرده که «محاسبه غلط» آمریکا درباره مسائل داخلی ایران باعث شد بازگشت به برجام شکل نگیرد.

کنعانی گفت: آخرین پیش‌نویس مذاکرات برجامی در چارچوب برجام در سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی و یا همان شهریور ماه ۱۴۰۱ آماده جمع‌بندی و بازگشت تمام طرف‌ها به برجام بود. آمریکا و شرکای اروپایی در یک محاسبه غلط و با نگاه به اغتشاشات ایران و سرمایه‌گذاری بر این اغتشاشات و نیم‌نگاهی به تحولات اوکراین با وقت‌سوزی و از بین بردن فرصت، از نهایی‌کردن مذاکرات سر باز زدند و یک بار دیگر نشان دادند که از اراده لازم برای بازگشت تمام طرف‌ها به توافق برخوردار نیستند

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]