ماموریت دریایی اتحادیه اروپا در دریای سرخ
ماموریت دریایی اتحادیه اروپا در دریای سرخ

 اتحادیه اروپا امروز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای از آغاز ماموریت دریایی این اتحادیه در دریای سرخ موسوم به «آسپیدس» خبر داد و تاکید کرد که هدف از این عملیات فقط دفاعی خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایرنا، نام کامل این ماموریت به زبان لاتین «EUNAVFOR ASPIDES» عنوان شده است. طبق بیانیه اتحادیه اروپا «هدف از این عملیات امنیتی دفاعی دریایی، بازگرداندن و حفظ آزادی دریانوردی در دریای سرخ و خلیج فارس» است.
بر اساس بیانیه یادشده، حوزه ماموریت آسپیدس در امتداد تنگه باب المندب، تنگه هرمز و همچنین آب‌های بین‌المللی در دریای سرخ، خلیج عدن، دریای عرب، خلیج‌فارس و دریای عمان تعریف شده است.
طبق بیانیه اتحادیه اروپا، فرمانده عملیات کومودور واسیلیوس گریپاریس و فرماندهی نیروها نیز برعهده دریاسالار استفانو کوستانتینو است. مقر آسپیدس هم در لاریسا، یونان مستقر عنوان شده است.
در همین حال جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادعا کرد: این عملیات نقش کلیدی در حفاظت از منافع تجاری و امنیتی، اتحادیه اروپا و جامعه بین المللی گسترده تر، ایفا خواهد کرد.
وی با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس افزود: ما برای حفاظت از منافع تجاری و امنیتی اتحادیه اروپا و جامعه بین‌المللی، اقدامی جسورانه صورت دادیم.
از زمان شروع عملیات نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، ارتش یمن در حمایت از مقاومت ملت فلسطین، چند کشتی رژیم صهیونیستی یا کشتی‌های حامل کالا که عازم سرزمین‌های اشغالی بود را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داد.
نیروهای ارتش یمن متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.
نیروهای ارتش یمن تاکید کرده‌اند که کشتیرانی در خلیج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی‌ها آزاد است و آنها از امنیت کامل برخوردار هستند.
آمریکا و انگلیس طی چندین نوبت به بهانه صیانت از کشتیرانی بین‌المللی علیه مواضع نیروهای یمنی حمله کردند؛ اما این اقدامات به گواه کارشناسان بین‌المللی نتوانسته است حملات علیه کشتی‌های وابسته به رژیم صهیونیستی در دریای سرخ را مهار و بازدارندگی ایجاد کند.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]