رای مثبت راستگرایان مجارستان برای پیوستن سوئد به ناتو
رای مثبت راستگرایان مجارستان برای پیوستن سوئد به ناتو

یکی از اعضای ارشد حزب حاکم و دست‌راستی «فیدِس» روز سه‌شنبه اعلام کرد که رأی‌گیری در مورد تصویب پیشنهاد سوئد برای پیوستن به ناتو در اولین ساعات روز دوشنبه آینده در پارلمان مجارستان برگزار خواهد شد.

به گزارش اقتصادانلاین به نقل از یورونیوز، جلسه رأی‌گیری در پارلمان مجارستان برای بررسی درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو در حالی برگزار خواهد شد که دولت ملی‌گرای مجارستان بیش از ۱۸ ماه است که در این خصوص تعلل کرده و انتقاد بسیاری از متحدان خود را برانگیخته است.
ماته کوچیس، رئیس گروه پارلمانی فیدس در نامه‌ای به رئیس پارلمان مجارستان خواستار برگزاری رای‌گیری در اولین جلسه افتتاحیه هیات رئیسه پارلمان برای فصل بهار شد که از روز دوشنبه آینده آغاز می‌شود.
آقای کوچیس در این نامه نوشت که حزب فیدس که بارها از رای‌گیری در این خصوص جلوگیری کرده است، این بار از تلاش سوئد برای پیوستن به ائتلاف نظامی فرا-آتلانتیکی ناتو حمایت خواهد کرد.
مجارستان تنها کشوری از ۳۱ عضو فعلی ناتو است که پیشنهاد سوئد را هنوز تایید نکرده است. از آنجایی که پذیرش یک کشور جدید در اتحاد نظامی ناتو مستلزم تایید همه اعضا به اتفاق آرا است؛ تعلل یک سال و نیمه دولت مجارستان برای تصمیم‌گیری در این خصوص با فشار فزاینده سایر متحدان مواجه بوده است.
فشار فزاینده متحدان بر ویکتور اوربان
یک گروه فراحزبی از سناتورهای آمریکایی روز یکشنبه به مجارستان سفر کردند و اعلام کردند که لایحه مشترکی را به کنگره ایالات متحده ارائه خواهند کرد که به قول معروف پس‌رفت دموکراسی در مجارستان محکوم می‌شود و از ویکتور اوربان، نخست‌وزیر این کشور خواسته خواهد شد تا در اسرع وقت برای تصویب الحاق سوئد گام بردارد.
کریس مورفی، سناتور دموکرات از ایالت کنِتیکت، روز یکشنبه در بوداپست گفت که اعضای دولت مجارستان و حزب فیدس از ملاقات با هیأت نمایندگان آمریکایی امتناع ورزیده‌اند – چیزی که او آن را «عجیب و نگران کننده» خواند.
مورفی در عین حال گفت که مسئولیت عواقب این امر بر عهده ویکتور اوربان، رهبر باسابقه مجارستان است که باید برای رای‌گیری فشار می‌آورد.
خبر خوبی است که اختلاف ما با سوئد به پایان رسیده است. ما در حال حرکت به سمت تصویب الحاق سوئد به ناتو در آغاز مجلس بهاره در پارلمان هستیم.
او گفت: «ما به اندازه کافی در مورد سیاست مجارستان اشراف داریم که اگر نخست وزیر اوربان تصمیم بگیرد اتفاقی در این خصوص رخ دهد، آن وقت حتما پارلمان گام بر می‌دارد.»
اوربان به دلیل تعلل در اتخاذ تصمیم‌های کلیدی از جمله ایجاد مانع برای کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به اوکراین، از سوی متحدان بین‌المللی مجارستان با انزوا مواجه شده است؛ اما آقای اوربان در سخنرانی روز شنبه خود در بوداپست نشان داد که قوه مقننه مجارستان ممکن است به زودی تغییر رویه دهد.
او گفت: «خبر خوبی است که اختلاف ما با سوئد به پایان رسیده است. ما در حال حرکت به سمت تصویب الحاق سوئد به ناتو در آغاز مجلس بهاره در پارلمان هستیم.»
پول یونسون، وزیر دفاع سوئد در واکنش به خبر این رای‌گیری گفت که سوئد «قاعدتا از این موضوع استقبال می‌کنیم.»
یونسون گفت: «البته خبر بسیار مغتنمی است.»

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]